ponedeljek, 4. november 2013

Ajdovi žganci

Ajdove žgance lahko pripravljamo na različne načine. Odvisno od regije iz katere prihajajo. Pri koroških moko najprej na suho pražijo. Gorenjske pripravljajo nekako podobno, kot je opisano v spodnjem receptu. Nekateri ajdove žgance pripravljajo z dodano belo moko, drugi spet s krompirjem.
Ime ajda v slovenščini je prevzeto iz staronemškega Heiden, ki je v zvezi s poimenovanjem Heide – ajd, pogan. Nekje sem zasledila tudi izraz poganka. Tudi v Slovaščini in Češčini na primer je poimenovanje te rastline povezano s pogani (Pohánka).  Sicer pa sem poiskala še poimenovanja v drugih jezikih. Ko razlagamo tujcem kaj smo jim skuhali, je vedno dobro imeti pri roki izraz v njihovem jeziku (Fagopyrum esculentum, nem. Buchweizen, ang. Buckwheat, hr. heljda, fr. sarrasin, šp. el alforfón, trigo sarraceno, it. grano saraceno, py. Гречи́ха посевная, fin. Tattari).


100 g ajdove moke na osebo
sol
voda

V živahno kipeč osoljen krop vsujemo ajdovo moko. Ajdovo kepo preluknjamo s kuhalnico tako, da  vrela voda oblije tudi njeno notranjost. Nato kepo pustimo, da se počasi kuha kakšnih 40 minut. Žgančevko odlijemo v drugo posodo in jo prihranimo. Žgance nato nad manjšim ognjem še dodobra premešamo. Če so presuhi, jim dodamo še žgančevke. Za serviranje jih pripravimo tako, da jih s kuhalnico jemljemo iz lonca in jih z nožem postrgamo na krožnik. Tako, da dobimo nekakšne žličnike. V slovenskih receptih žgance največkrat zabelijo z ocvirki.

Žgančevko prihranimo. Prihranimo tudi žgance, če so nam ostali od kosila in niso bili zabeljeni. Iz obojega namreč lahko pripravimo odličen kruh.

Ni komentarjev:

Objavite komentar