sreda, 19. oktober 2016

Tunina pašta po Johnovo

John je bil preko vikenda sam doma in je iznašel svojo recepturo za pašto s tuno. Pašta je bila bojda odlična, sem pa po povratku v kuhinji na pultu in štedilniku našla še vso opremo in rekvizite, ki jih je uporabljal. Videno ni bilo dovolj, da bi na podlagi tega sama rekonstruirala recept, zato sem zdajle, ko tole tipkam odšla dol po stopnicah do njega in ga vprašala za recept. Rekel je samo: »Ne kompliciraj!« in dodal nekaj podobnega, kar sem povzela spodaj. Pravi, da gredo k takšni omaki najbolje penne.



Na osebo
100 g peresnikov
oljčno olje
1 srednja rdeča čebula
1 konzervica tune
ene par češnjevih paradižnikov
poper
sol

Na oljčnem olju prepražimo nasekljano čebulo, dodamo na polovico prerezane češnjeve paradižnike, še malo prepražimo in dodamo tuno iz konzerve. Popopramo, premešamo, dodamo še v osoljenem kropu kuhane testenine premešamo in pojemo.

Rolada z lososom

Še ena kuharska umetnina moje mlajše hčere iz knjige Toplo priporočam. Pri pripravi te nisem sodelovala, rolada me je čakal že pripravljena na polici v hladilniku. Prav fajn je, ko otroci zrastejo in te razveselijo s kakšno dobroto ali opravljenim delom, ki bi sicer čakalo na mamo.
Pri izvedbi te rolade je bila ena majhna razlika – v barvi testa. V Baziliki so špinačo zmiksali, hči pa jo je dobro odcedila in samo nasekljala. Zato je njeno testo rumeno, Bazilikino pa zeleno. Nič hudega, oboje je dobro.


Testo
5 jajc
1 žlička soli
dobra pest sveže šipnače
2 žlici oljčnega olja
Nadev
500 g skute
2 žlici kisle smetane
sol, poper, sveža zelišča
100 g dimljenega lososa

Špinačo v vreli vodi kuhamo eno minuto, jo odcedimo in prelijemo z mrzlo vodo. Iztisnemo tekočino in zmiksamo v pasto, če ne gre, dolijemo čisto malo mleka. V mešalniku penasto stepemo jajca, solimo, nato previdno dodamo še moko in špinačo. Maso vlijemo v pekač pokrit s peki papirjem in poravnamo. Pečemo 10 minut na 200 stopinjah. Testo zvrnemo na namaščen kos peki papirja in previdno odstranimo papir, na katerem se je peklo. Rolado zvijemo in počakamo da se ohladi.

Za nadev zmešamo skuto s kislo smetano, soljo in zelišči. Ohlajeno testo razvijemo, ga po vsej površini namažemo z nadevom in obližimo z dimljenim lososom. Rolado spet zvijemo. Lahko jo narežemo takoj, ali pa jo zavijemo v folijo in damo v hladilnik, kjer počaka nekaj ur.

Če delamo rolado za prilogo, izpustimo lososa.

Bučni njoki s trevizianom in pinjolami

Mlajša hči je s seboj v Istro pritovorila vse sestavine za recept iz kuharice Toplo priporočam. Eno bučo, terviziano, pinjole in parmezan. Ostalo sva imeli pri roki. In potem se je ročno lotila peke buč in priprave testa. Pri oblikovanju njokov sem pomagala. Pomagal je tudi Pino, ki je zvesto čakal blizu pulta, za vsak primer, če bi kaj padlo na tla.



Za 4 osebe                
Testo za njoke
1 buča hokaido
1 jajce
150 g parmezana
približno 30 žlic moke
muškatni orešček
Omaka:
4 žlice masla
1 manjši terviški radič
4 žlice pinjol
parmezan

Neolupljeno bučo narežemo na kose, velike približno 1,5 cm, obilno solimo in popramo, pokapamo z oljčnim oljem in damo v pekač. Pečemo pri 180 stopinjah kakšne pol ure, oziroma toliko časa, da se zmehča. Prestavimo jo v posodo in zmeljemo s faličnim mešalnikom. Dodamo jajce, parmezan, muškatni orešček in moko po žlicah. Oblikujemo hlebčke, jih na dobro pomokani površini razvaljamo v klobase, te pa narežemo na manjše njokce. Njoke skuhamo v osoljenem kropu.


Na srednji temperaturi najprej prepražimo pinjole in smo pozorni, da se ne zažgejo. Čim dobijo lepo rjavkasto barvo, jih odložimo v drugo posodo. V isti ponvi stopimo žlico masla in na njem prepražimo tarviziano, narezan na trakove, dodamo še preostalo maslo in kuhane njoke. Potresemo s pinjolami in parmezanovimi ostružki. Darja pravi, da lahko omaki mirno dodamo še popečeno panceto. Pravi tudi, da lahko preostale njoke zamrznemo na pladnju, obloženim s peki papirjem, nato jih preložimo v vrečko (kot varčna gospodinja to itak počnem).