petek, 28. april 2017

Ajvar iz paprik

Ostalo mi je nekaj podolgovatih rdečih in zelenih paprik, zato sem jih popekla in pripravila neke vrste ajvar. Paprike za ajvar naj bi bile sicer rdeče, a sem uporabila tudi zelene in priloga ni bila prav nič slabša. Poleg tega sem uporabila oljčno olje, ker drugega doma nimam. Ajvar je bil super priloga k mesu na žaru. Johnu je bil všeč.



podolgovate paprike
olje
sol
Paprike se najbolje spečejo na stari električni plošči, ker pa jih na štedilnikih ni več, lahko uporabimo kakšno žar ali teflonsko ponev. Pečemo jih tako, da jih obračamo, da na vseh straneh večino tanke lupinice počrni. Paprike lahko spečemo tudi v pečici tako, da jih položimo na peki papir in jih pečemo na zgornji višini pod prižganim žarom. Tudi v tem primeru jih obračamo, da lupinica počrni. Pečene denemo v polivinilno vrečko in jo dobro zavežemo, v njej pa jih pustimo nekaj časa, da lupinica odstopi. Paprike olupimo, očistimo in jih drobno nasekljamo. Večinoma delajo ajvar v večjih količinah tako, da jih zmeljejo v pripravi za mletje mesa. Jaz sem jih imela manj in sem jih kar ročno nasekljala. Nasekljano papriko nekaj časa pražimo/kuhljamo na oljčnem olju, jo rahlo posolimo in nadevamo v kozarce.

Rižota s šparglji in panceto

Z divjimi šparglji smo rižoto v tem blogu že kuhali, nismo pa dodali še pancete, ki je običajno sestavina pašt v tej kombinaciji.


Za 4 osebe
šopek divjih špargljev
oljčno olje
kos pancete
1 dl belega vina (malvazije)
400 g riža za rižote
sol, poper
nariban parmezan (po okusu)

Vršičke špargljev (3-4 cm) odrežemo in denemo na stran. Preostale šparglje lomimo s prsti na koščke dolge centimeter ali dva toliko časa, dokler ne pridemo do olesenelega dela (tam se jih ne da več lomiti). Denemo jih na hladno oljčno olje, ko se segreje, nekajkrat premešamo in prepražimo še na koščke narezano panceto. Dolijemo vina, posolimo in popopramo ter kuhljamo približno deset minut. Šparglje odrinemo na del ponve in steklasto prepražimo riž. Vse skupaj premešamo in zalijemo z vodo, potrebno za kuhanje riža (običajno razmerje 2 proti 1 za vodo). Premešamo in kuhamo toliko časa, da se voda vpije v riž. Dodamo še špargljeve vršičke. K takšni rižoti se dobro poda kozarček malvazije, lahko pa tudi refoška, če lovimo panceto.

nedelja, 2. april 2017

Rahel biskvit za kolače

Dolgo sem iskala primeren recept za rahlo biskvitno testo. Ta recept, ki izhaja iz tistega za rumov kolač, bi že lahko bil približek cilju.
Tokrat sem ga pripravila z jabolki in nashiji. Uporabo slednjih ne priporočam. Nadejala sem se namreč, da bodo vsaj pečeni imeli izrazitejši okus. Pa ga niso imeli.


4 jajca
100 g sladkorja
100 g masla
1 dl mleka
150 g moke
1 pecilni prašek

Beljake stepemo. V drugi posodi penasto stepemo rumenjake s sladkorjem, nato dodamo še maslo. Vtepemo še mleko, zatem še moko s pecilnim praškom. Rahlo vmešamo še stepene beljake. Testo spečemo modelu za pecivo, ki smo ga prej namazali z maslom in posuli z moko. Pečemo ga pol ure na 180 stopinjah.
Sadje sem dodala po petih minutah peke. Vse skupaj sem posula še s kristalnim sladkorjem, a ni potrebe po tem. Brez bi bilo celo boljše.


Pirin kolač s kokosom in orehi

Idejo za recept sem dobila na spletu pri Malinci, kjer se najde cel kup receptov iz zdravih sestavin za zdrave kulinarične izdelke. Iskala sem nekaj s fino kokosovo moko, ki sem jo imela doma in jo želela koristno uporabiti. Imela sem precej težav z iskanjem, ker v receptih najdemo večinoma tisto klasično kokosovo moko, kjer je kokosov oreh nastrgan in posušen. Pri Malinci pa sem našla takšnega s fino mleto. Recept sem nekoliko priredila, ker nisem imela pri roki bele pirine moke, pa tudi količine, ki so bile navedene v originalu, niso pripeljale do kremaste zmesi, ki naj bi bila rezultat mešanja. Zato sem prepolovila količino pirine moke in podvojila mero pri mleku. Rezultat je bil odličen kolač iz zdravih sestavin. Morda ga poskusi celo mlajša hči, ki se sicer klasičnih sladic z nezdravim kristalnim sladkorjem in belo pšenično moko praviloma ne dotakne.


30 g kokosovega sladkorja
 2 jajci
 20 g kokosovega masla/olja
 100 g zmletih orehov
 100 g kokosove moke
 vanilin sladkor 
2 dcl mleka, lahko tudi malenkost več
100 g pirine polnozrnate moke
 1 pecilni prašek
 70 g temne čokolade
mleko

Najprej stepemo jajca s kokosovim in vaniljevim sladkorjem. Dodamo stopljeno kokosovo maslo in mleko. Premešamo in v skledo presejemo kokosovo moko in dodamo zmlete orehe. Spet premešamo in na zmes skupaj s pecilnim praškom presejemo še pirino moko. Nastala naj bi kremasta zmes - kot pri biskvitu za torto (sestavine so približne, zato po potrebi dodajte več pirine moke ali mleka – op. tu sem imela z originalnim receptom težavo, zato sem spremenila količine, kot sem jih navedla zgoraj, dodala sem še nekoliko več kot 2 dl mleka). Pecivo pečemo v pečici, ogreti na 180 stopinj, približno 20 – 30 minut.
Za glazuro nad paro skupaj z mlekom stopimo temno čokolado.  Mleka naj bo toliko, da postane nekoliko tekoča. Ohlajeno pecivo premažemo z glazuro iz temne čokolade. Ohlajeno pecivo narežemo na kocke in postrežemo.