sobota, 27. oktober 2018

Banana v čokoladi


Ko je stiska za sladico (doma ni ničesar primernega), imamo pa banano, temno čokolado in smetano, se lahko lotimo banane v čokoladi. Lahko bi rekli tudi banana v čokoladni srajčki, a se mi tale poimenovanja, razen seveda zamorčka v srajčki (ki ga tudi najdete v temle blogu), zdijo malo povprečno gostinska. Še to, banana na sliki je oblečena v nekoliko drugačno preobleko, kot je zapisana v temle receptu. Prvič sem namreč obliv pripravila s tekočo smetano, pa ni najbolje uspel. Zato sem drugič poskušala z vodo (Kot voda za čokoladoJ), prevleka je bila prava, le slikati sem pozabila zadnjo stvaritev.
Če odštejemo smetano, bi lahko rekli, da gre za dietno sladico. Banana in temna čokolada.


Za 2 osebi
1 banana
40 g temne čokolade
1 dl sladke smetane

V vodni kopeli (bain Marie) razstopimo čokolado, ki smo ji dodali nekaj vode. Zmes mora biti rahlo tekoča, toliko, da lahko banane enakomerno oblijemo. Denemo za 15 minut v zamrzovalnik, da se čokolada strdi. Postrežemo s stepeno sladko smetano.

Njoki bolonjeze


Vedno dobra kombinacija. Omaka je tokrat pripravljena iz konjskega mesa. Njoke kupimo, ali pa jih naredimo sami. Recept najdete v temle blogu.


za 4 osebe
400 g njokov
400 g mletega konjskega mesa (ali govedine)
olivno olje
2 čebuli
3 kolutki feferona
3 korenčki
nekaj zelene
4 stroki česna
250 g koščkov paradižnika v mezgi
1 dl belega vina
4 dl goveje juhe (če se nam mudi, damo kar kocko)
peteršilj
sveže začimbe (majaron, timijan, rožmarin)
lovorov list
sveže mleti pisan poper
sol
parmezan

V ponev na hladno olivno olje denem na kockice narezano čebulo in kolutke feferona. Na polovici ponve do steklastega leska pražimo čebulo (ta ne sme postati rjavo zapečena), na drugo polovico v že vročo ponev damo mleto govedino, tako, da dobi zapečeno rjavo barvo. Potem dodamo na kockice narezano korenje in na zelo majhne kockice narezan česen. To mešanico malo pražimo, da nam zadiši po česnu. Česna nikoli ne dam pražit na začetku, skupaj s čebulo. Rabi namreč nekoliko manj in se hitro rjavo zapeče, česar pa nočemo. Tako ima namreč drugačen okus in vonj. Nato dodamo še zeleno in na majhne koščke narezana stebelca od peteršilja, lahko tudi malo na drobno nasekljanega listja, katerega pa nekaj prihranimo za konec, za po vrhu. Dodamo še majaron in sveže mediteranske začimbe po okusu ter lovorjev list. Poper sveže zmeljemo in posolimo (ne preveč, ker bo tudi juha slana, raje dopolnimo na koncu). Dodamo še paradižnik. Zalijemo z rdečim vinom in govejo juho. Tale omaka se od tu naprej po originalnem receptu kuha kakšno uro in pol, jaz pa sem jo kuhala pol manj, toliko, da je povrela tekočina.

Čokoladni sufle

Izjemna sladica, odlična in hkrati dietična, saj ne vsebuje moke, pripravimo pa jo lahko tudi brez sladkorja ali z eritritolom (v tem primeru vaniljin sladkor zamenjamo z aromo). Ne vzame veliko časa, edina težava je, da jo moramo speči tik pred serviranjem. Zato je treba v gostilnah na to sladico običajno čakati nekoliko dlje.



Za 2 – 4 osebe, odvisno od velikosti modelčkov
50 g temne čokolade
50 g masla + ½ žličke za premaz modelov
2 jajci
ščep soli
1 žlička grenkega kakava + ½ žličke za posip modelov
vaniljin sladkor

V vodni kopeli ali mikrovalovki raztopimo čokolado z maslom (pazimo, da se preveč ne segreje ali celo zavre, čokolada se mora le raztopiti). Ko se ohladi, vmešamo rumenjake, ščepec sladkorja in žličko kakava. Dodamo še sneg beljakov, v katere smo vtepli tudi vrečko vaniljinega sladkorja. Nadevamo v modelčke, ki smo jih premazali z maslom in obsuli s kakavom. Pečemo v vnaprej ogreti pečici na 190 stopinjah približno 10 minut. Suflejčki morajo dobiti skorjico, znotraj pa biti še tekoči. Odvisno od velikosti modelčkov. V tem primeru sem pekla v enem modelu 12 minut.