petek, 18. avgust 2017

Presna skutina torta z malinami

Eržebet nas je spet presenetila. Povabila nas je na štrudl, a se je zaradi poletne vročine odločila raje za ohlajen desert. Kako naj opišem to torto? Božanska.
Namenoma prilagam fotografijo še z malce ambienta, ki je bil pika na i za uživanje te sladice.
Eržebet je pripravila malce višjo torto v 17 cm modelu, jaz malo nižjo v 26 cm modelu. Uporabila sem malo več malin, njihov volumen sem merila po tem, ko so se odmrznile. Uporabila sem tudi nekoliko več grškega jogurta - 340 g - zato, ker se v trgovini dobi pakiran po 170 g. Tudi piškotov za podlago sem dela nekoliko več, pa še dodatno žlico masla, da sem prekrila večje dno tortnega modela. Uporabila sem Bahlsen polnozrnate piškote.


sadje
250 ml zamrznjenih malin (jagod, gozdnih jagod, borovnic)
½  zavitka vaniljevega sladkorja
1 žlička limoninega soka
½ vrečke želatine v prahu Dr. Oetker
krema
250 g albuminske skute
2 dl grškega jogurta
0,7 dl sladke smetane
1-2 žlici sladkorja (lahko Eritrol, je brez kalorij)
1 žlička limoninega soka
1 zavitek vaniljevega sladkorja
1 vrečka želatine v prahu Dr. Oetker
podlaga
150 g mletih mandljev - mandljeva moka (ali zdrobljenih piškotov)
3 žlice masla (sobne temperature)
okrasitev
sveže maline (jagode, borovnice)

Posodo z zmrznjenimi malinami, vaniljevim sladkorjem in 1 žličko limoninega soka denemo za 2 minuti v mikrovalovno pečico. Dodamo ½ zavojčka želatine v prahu in dobro zmešamo. Damo ob stran.
V drugi posodi zmiksamo albuminsko skuto, jogurt, 1-2 žlici sladkorja, vaniljin sladkor in 1 žličko limoninega soka.
Smetano segrejemo v mikrovalovni pečici do skorajšnjega vretja. Dodamo 1 zavojček želatine v prahu ter dodamo in zmiksamo skupaj s skutno zmesjo.
To zmes razdelimo v tri ločene posode. V prvo posodo zamešamo vse maline in slabo polovico malinove tekočine. V drugo posodo zamešamo preostanek tekočine. Tretjo pustimo takšno kot je.
Mandljevo moko zmiksamo z maslom, da se masa začne sprijemati. Nato z maso prekrijemo dno modela za torte. Dobro jo pritisnemo na dno, na primer z dnom kozarca. Najprej naložimo najtemnejšo kremo s sadeži in počakamo 15–20 minut ter nato počasi in previdno naložimo plast s sadno tekočino. Počakamo še 15–20 minut in počasi in previdno naložimo še zadnjo, skutno plast. Torta naj se hladi v hladilniku 2–3 ure. Pred serviranjem jo okrasimo s svežimi malinami.


Sadna kupa z grškim jogurtom

Sadno solato običajno pripravljamo brez dodatkov (macedonia), iz mlajših let se spomnim takšne s sladoledom in kupolo iz stepene sladke smetane (no, še danes prija kdaj pa kdaj takšna pregreha). Pripravimo pa lahko tudi bolj zdravo varianto z grškim jogurtom. No v tej sem malce grešila, dodala sem še vaniljin sladkor in malce ruma).


sezonsko sadje
grški jogurt
vaniljin sladkor
žlička ali dve ruma

Sadje narežemo na primerno velike kose. V grški jogurt zamešamo vaniljin sladkor in rum. Kupo polnimo izmenoma s sadjem in jogurtom.

Silbanska pogača

Gre v bistvu za kruhov narastek. O podobnem sem v tem blogu že pisala, le da sem ga takrat pripravljala z mletimi mandeljni.
Podobno sladico je v časih moje mladosti pripravljala mama, običajno, ko smo bili na morju. Velikokrat jo je naredila s testom za šmorn tako, da je v namaščen pekač položila polovice jabolk ali hrušk, nadevane z marmelado, jih prelila s testom in pekla kakšno uro. Različica te sladice je bila pripravljena z belim primorskim kruhom, namočenim v mleko in zmešanim z jajci. Slednje sem se spomnila tudi ob priložnosti naših počitnikovanj na Silbi, ko nam je ostajalo veliko kruha, na razpolago pa smo imeli tudi precej sadja.
Možnosti pri pripravi testa je veliko. zadnjič sem namesto dela mleka uporabila grški jogurt in kislo smetano. Če testo pride preredko, lahko dodamo malce moke.


kakršen koli kruh, najboljši je beli primorski
mleko, del je lahko tudi sladka smetana
2 – 4 jajca, odvisno od velikosti pekača
vaniljin sladkor
nastrgana lupinica bio limone
malo ruma
sezonsko sadje
kristalni sladkor
opcijsko: rozine, mleti mandlji, sesekljani arancini…

Kruh razrežemo na kocke in ga prelijemo z mlekom, da se napoji. Dodamo rumenjake, vaniljin sladkor nastrgano limonino lupinico in rum. Vse skupaj dobro premešamo in vmešamo še sneg beljakov. Pekač premažemo z maslom ali pa ga obložimo s pergamentnim papirjem. Vanj zlijemo testo, ga obložimo z narezanim sadjem in rahlo potresemo s kristalnim sladkorjem. Pečemo na 180 stopinjah 1 uro.


petek, 11. avgust 2017

Riž s konopljo

S konopljinimi semeni, torej brez thc-ja. Da ne bi mislili, da sem že kot Paulette iz francoskega filma, ki je s svojimi upokojenimi kolegicami v predmestnem pariškem blokovskem naselju začela peči mafine z zeljo.

Jed se mi je primerila čisto naključno, se je pa izkazala kot odlična priloga, lahko pa tudi samostojna jed, če poleg pripravite še kakšno bogatejšo solato. Naključno zato, ker sva z Johnom konopljina semena namesto v sekljalniku mešalnika poskušala zmleti v mlinčku za moko. Poskušala zato, ker nisva bila uspešna. Konopljina semena vsebujejo namreč preveč maščob in zmleta niso prišla ven kot moka, ampak je njihova zmleta masa zamašila mlinček. Po nasvetu Johnove mame sva ga očistila z rižem. Riž s konopljinimi semeni pa sem skuhala in dobila odlično jed.



riž
mleta konopljina semena
sol
parmezan

Riž z mletimi konopljinimi semeni vsujemo v primerno količino osoljenega kropa in kuhamo dokler riž ni skuhan. Postrežemo ga z naribanim parmezanom.


Filane paprike

Od prijaznih sosedov v Istri sem dobila nekaj manjših rumenih paprik, ravno prav za eno nadstropje v moji največji posodi. Ta vzgib in Johnova želja, da bi enkrat skuhali filane paprike, sta me seveda pripravila do tega, da sem sobotno dopoldne posvetila kuhanju. Zraven namreč sodi še pire krompir, poleg tega sem spekla še paprike preostalih barv, ki sem jih imela v hladilniku in skuhala ajvar in spekla še cheesecake za sladico. Kot Rosa Fiore v La cuccini. Polnjene paprike so sicer delovno zahteven projekt, saj terjajo veliko predpriprav, nazadnje pa še pazljivo polaganje kapic nazaj na paprike, prilegajoče se podobno kot diski pri psihološkem Bonnardelovem test.

Ker jih nisem kuhala že celo večnost, sem seveda pobrskala za receptom v dveh zame najbolj zanesljivih virih za tradicionalne jedi. V Ivačiču in Novakovih. Prvi za razliko od slednjih predlaga uporabo surovega namesto malo pokuhanega riža. Recept Novakovih se od spodnjega razlikuje po tem, da dodajo še žlico paradižnikove mezge. Po njihovi recepturi naj bi z maso, v kateri je kilogram mletega mesa, napolnili 12 paprik. Verjetno uporabljajo večje primerke rumenih paprik, kajti jaz sem jih s polovično do polnega napolnila 10. Po mojem mnenju pa je bistvena za odločitev o količini paprik kapaciteta lonca, da v njem lepo navpično stojijo ena poleg druge.


paprike
10 malih rumenih paprik
½ kg mlete govedine
100 g riža
1 čebula
oljčno olje
peteršilj
majaron
1 jajce
sol, poper
omaka
1 čebula
oljčno olje in malo masla
žlička sladkorja
0,7 l pasiranega paradižnika
1 žlica moke

Paprike operemo, pazljivo izrežemo vrhove s pecljem in jih očistimo semenja. Riž na pol skuhamo v vreli vodi (11 minut), ga odcedimo in ohladimo. Dodamo na olju prepraženo nasekljano čebulo. Dodamo še meso, jajce, nasekljan peteršilj, majaron, poper in sol. Vse dobro premešamo, z maso napolnimo paprike in jih zapremo s prilegajočimi se pokrovčki.

Medtem smo na oljčnem olju z malo masla prepražili drugo čebulo, dodali žličko sladkorja in žlico moke. Vse skupaj zalijemo s pasiranim paradižnikom in vodo ter dobro premešamo. Kuhamo 10 minut in omako sesekljamo s paličnim mešalnikom. V lonec pokonci naložimo paprike, ki morajo biti prekrite z omako in jih kuhamo uro do uro in pol, odvisno od velikosti paprik. Zraven postrežemo pire krompir. Ena najljubših jedi.