petek, 20. avgust 2021

Veganski čokoladni puding

 

Za pripravo čokoladnega pudinga sem tokrat izbrala kokosovo vodo.




Za 4 porcije

1 vrečka čokladnega pudinga

½ l kokosove vode

3 žlice eritritola

maslo

1 banana

1 dl rastlinske smetane 

V kozarčke, ki smo jih prej oplaknili s hladno vodo, nalijemo čokoladni puding, ki smo ga skuhali po navodilu z vrečke, le da smo dodali zgoraj naštete sestavine. Nanj naložimo narezane banane, ki smo jih prepolovljene spekli na maslu. Povrh denemo stepeno smetano.

Veganski vaniljin puding

 

Za vegane ali pa za ljudi z intoleranco za laktozo ali maščobo živalskega izvora, lahko pripravimo puding z ovsenim, mandljevim ali kakšnim drugim nemlečnim pripravkom. Tega sem pripravila z dodatkom svežih breskev. Če si želimo še mehkobo stepene smetane za povrhu, uporabimo rastlinsko. Da bo jed še bolj dietna, lahko namesto sladkorja uporabimo eritritol.



Za 4 porcije

1 vrečka vaniljevega pudinga

½ l mandljevega mleka

3 žlice eritritola

2 sveži breskvi

1 dl rastlinske smetane 

V kozarčke denemo na koščke narezane breskve. Prelijemo s pudingom, ki smo ga skuhali po navodilu z vrečke, le da smo dodali zgoraj naštete sestavine. Povrh denemo stepeno smetano.

 

Tunina solata

Se pripravlja podobno kot namaz, le da sestavin ne zmeljemo, ampak zamešamo ustrezno narezane koščke. Postrežemo s popečenim kruhom.




Za 2 osebi

konzerva boljše tune

4 češnjevi paradižniki

2 – 4 kisle kumarice

nekaj kaper

šalotka

peteršilj

poper

solni cvet

Tuno z vilicami razdružimo na manjše koščke. Paradižnik in kumarice narežemo na majhne kockice. Kapre in peteršilj sesekljamo. Vse skupaj zmešamo, popramo in solimo.

Pašta quattro pomodori

Paštica je bila nekega dne na jedilniku bistroja As aperitivo v središču Ljubljane. Njena paradižnikova polnost me je očarala. Recept po katerem sem jo poustvarila, sem si zamislila sama. Ime ima po številu vrst paradižnika, ki so v šugu. Nisem gotova, če v Asu niso bili tre pomodori, lahko pa jih damo tudi več. Parmezan ni nujna sestavina. Poln okus prepleta paradižnikov še bolj pride do izraza, če ga ni.



Za 2 osebi

200 g špagetov

oljčno olje

2 stroka česna

2 suha paradižnika iz kozarca

6 češnjevih paradižnikov

1 žlica paradižnikove mezge

1 majhna konzerva paradižnikove pulpe

1 žlička sladkorja

nekaj bazlikinih lističev

sol, poper

parmezan, ni pa nujno

Pristavimo vodo za kuhanje špagetov. Na oljčnem olju samo rahlo prepražimo na lističe narezan česen, dodamo na manjše koščke narezan suh paradižnik iz kozarca (to pomeni, da je na nek način zmehčan, če imamo suhe suhe paradižnike, jih prej namočimo v vodi), na kockice narezan češnjev paradižnik, pomešamo, dodamo še paradižnikovo mezgo, sladkor, pomešamo in še paradižnikovo pulpo. Kuhljamo pokrito, vsake toliko premešamo, da se paradižniki povežejo. Običajno ravno toliko, da v vmesnem času voda za špagete zavre in se špageti skuhajo. Skuhane špagete vmešamo v paradižnikovo omako. Izjemna pašta.

 

Moja večerja

Zadnje čase mi ob poznopopoldanskem času, ko pomislim na večerjo zunaj na vrtu v oranžnorumeni atmosferi najlepšega dela dneva velikokrat brbončice zaobjamejo okusi sestavljene mediteranske večerje. Na velikem krožniku nekaj pršuta, ovčjega, kozjega ali mešanega sira, oljke iz Krkavč, češnjev paradižnik iz Prekmurja z malo bazilike iz domačega vrta, oljčno olje iz Istre in kos italijanskega peciva. S kozarčkom rdečega vina.




 

Rižota s kozicami in bučkami po Johnovo

Tokrat je kuho John vzel v svoje roke. Zamislil si je, da bo kozice najprej olupil in hitinjačo skuhal v vod in tako dobil nekakšen fond, ki bo rižoti podkrepil okus po rakcih.




Za 4 osebe

oljčno olje

1 šalotka

4 stroki česna

500 g kozic

360 g riža

8 češnjevih paradižnikov

1 bučka

pest peteršilja

1 dcl malvazije

sol, poper

Kozice olupimo, oklepke skuhamo v rahlo osoljenem kropu, da dobimo fond.

Na hladno oljčno olje denem nasekljano šalotko in jo pražimo, da postekleni (pazimo, da ne porjavi). Dodamo narezane bučke, česen in gambere in še malo pražimo. Vse skupaj odrinemo na rob posode in do steklega prepražimo še riž. Dodamo na kockice narezane paradižnike in nasekljan peteršilj. Premešamo in dodamo malvazijo. Še malo premešamo, dodamo odgovarjajočo količino fonda in vsake toliko premešamo, da se riž skuha do ravno pravšnje mehkobe. Rižota ne sme biti pregosta, celo malce tekoča je lahko (z riževo sluzjo), da je ravnopravšnja.  Uživamo s kozarčkom ohlajene malvazije.

Pečene paprike z ricotto

V tem blogu je najti že podoben recept, le da so tam paprike polnjene z zdenka sirom. Tisti je bil original naše sosede in po mojem okusu je tako polnjen najboljši. Tokrat sem paprike napolnila z abc sirčkom z dodanimi svežimi začimbami.




rdeče podolgovate paprike

sirček

sveže začimbe (peteršilj, timijan) 

jajca

moka

drobtine

olje

Paprike spečemo na električni plošči, če te nimamo več na štedilniku, pa na teflonski ponvi. Pečemo jih tako, da se zapečejo do črnega in jih obračamo, da so zapečene po vseh straneh. Nato jih denemo v polivinilno vrečko, ki jo zavežemo in počakamo nekaj časa, da lupinica rahlo odstopi. Paprike olupimo in preko odprtine, kjer je bil pecelj odstranimo semenje. V paprike nadevamo skuto ali kakšen drug sveži sirček z začimbami in jih zapremo z lesenim zobotrebcem. Paprike povaljamo najprej v moki, nato razžvrkljanem jajcu in na koncu v drobtinah. Spečemo jih v vročem olju in odcedimo na papirnati kuhinjski brisači.

Tokrat je bil zraven nekoliko preveč spečen krompirček, na sliki pa je viden tudi ocvrtek iz preostanka jajc, moke in drobtin.