petek, 14. januar 2022

Solata Waldorf


To je ena izmed jedi iz kuharske knjige, ki sem jo dobila od dedka v rani mladosti. V opisu ob receptu je zapisano, da solata prihaja iz kuhinje hotela Waldorf Astoria. Po osnovnem receptu vsebuje samo zeleno, jabolka, orehe in majonezo. V kuharski knjigi je dodan še limonin sok in nekaj sladke smetane. Jaz pa sem si solato danes zamislila nekoliko drugače, brez majoneze in smetane (da bi bilo bolj zdravo), dodala pa sem rezine Rokeforja.

Tole tipkam še vsa dišeča po zeleni, ki je s svojim značilnim vonjem napolnila kuhinjo, pa tudi moje nosnice in dlani. Mene ne moti, vonj in okus zelene, še posebej stebelne, mi je drag, ima nekako orehov pridih. Zelene sem namreč imela obilo, kosi stebelne, ki jih dobimo dandanes v trgovinah so izjemno veliki. Tako sem iz stebel nekaj juter zapored naredila smuti, nekaj stebla sem porabila za solato Waldorf, iz preostanka z listjem pa skuhala juho iz stebelne zelene, za katero recept najdete v tem blogu.




stebelna zelena

čvrsto jabolko

orehi

rokefort

Steblo zelene narežemo na pol centimetrske rezine, jabolka na dvomilimetrske, orehova jedrca pustimo takšna kot so, rokefort pa na primerno velike paličice. Vse pomešamo in pojemo s kozarcem šampanjca.

Naj dodam iskrico F. Scotta Fitzgeralda, ki je bila objavljena pred nekaj dnevi v Delu: "Preveč česarkoli je slabo, a preveč šampanjca je ravno prav."

 


Špageti s paradižnikom in pestom genovese

 

Čudovita kombinacija paradižnika in genoveškega pesta. Za pozimi, ko ni sveže bazilike. Pravzaprav tudi paradižnika iz vrta ne, a v Sloveniji imamo srečo, da v rastlinjakih v Prekmurju gojijo paradižnik z okusom. Predvsem vrste z manjšimi plodovi imajo poln, sladkast paradižnikov okus.



Na osebo

100 g polnozrnatih špagetov št. 5

oljčno olje

nekaj rezin suhega paradižnika

4 češnjevi ali 2 manjša paradižnika

3 žličke genoveškega pesta

pinjole

parmezan

Češnjeve paradižnike razrežemo na četrtinke, večje paradižnike na manjše kose. Skupaj z narezanimi suhimi paradižniki jih prepražimo na oljčnem olju. Dodamo kuhane špagete, premešamo, da poberejo vso omako. Vmešamo še pesto genovese in pinjole po okusu. Na krožniku posujemo še z naribanim parmezanom.

Pšenična tortilja z avokadom in paradižnikom

 

Pšenična tortilja z avokadom, paradižnikom in mozzarello

Zelo enostavna za pripravo, lahka  jed in izjemno dobra (za moj okus). Uporabim kupljene pšenične tortilje. Količine in razmerja sestavin nadeva prilagodimo svojemu okusu.




2 pšenični tortilji

1 avokado

4 češnjevi paradižniki

4 kroglice mozzarele

lahko malo zmletih posušenih čilijev

Meso avokada narežemo na manjše kose, češnjeve paradižnike na četrtinke, prav tako mozzarelo. Sestavine pomešamo in jih nadevamo na polovico tortilje. Če imamo radi nekoliko spicy, po nadevu posujemo nekaj posušenega čilija (tu bodimo pazljivi, da smo zmerni in si ne pokvarimo jedi). Prazno polovico tortilje prepognemo preko nadeva.

Od tod naprej imamo dve možnosti. Ena je, da tortiljo denemo za minuto v mikrovalovko. Tortilja se omehča, nadev pogreje in mozzarela razpusti. Druga možnost, ki je meni precej boljša je, da tortiljo popečemo z obeh strani v ponvi (ponve ne namastimo, tortiljo popečemo na suho).

 

Njoki z radičem in štirimi siri

 

Recept za omako za to jed lahko že najdemo v blogu, če sestavimo dva recepta. V enem je omaka z radičem in gorgonzolo, v drugem je s štirimi siri.

Kar se tiče izbire sirov, po mojem okusu ne sme manjkati sir z modro plesnijo (rokefort ali gorgonzola) in parmezan. Kot preostala sem izbrala ementaler in srednje zrel mešani ovčje kravji sir.

Recept za doma narejene njoke najdete v blogu.



njoki (100 g po osebi)

Količina ostalih sestavin po občutku:

sladka smetana

rdeč radič

gorgonzola in še dva sira

parmezan

poper

V kozici zavremo malo sladke smetane in dodamo na trakove narezan rdeč radič. Ko se radič zmehča in porjavi, dodamo sire, da se razpustijo in popramo. V omako vmešamo na kuhane njoke. Po testeninah naribamo parmezana. Zraven kozarček belega.