sreda, 30. september 2015

Hot dog štručke

Tega podviga se je lotila mlajša hči. Recept je našla nekje na netu in kljub moji skepsi, da je za vzhajanje štručk premalo časa, je bil rezultat osupljivo dober. Mehke, mlečno maslene štručke, v katere z veseljem vbadamo kuhane hrenovke z obilico gorčice.


Ali pa bombete za burgerje.
1 skodelica (cup) mleka
½ skodelice vode
¼ skodelice masla
4 in ½ skodelice moke za vse namene
1 vrečka suhega kvasa
2 žlici sladkorja
1 in ½ čajne žličke soli
1 jajce
V majhni kozici segrejemo (50 stopinj) mleko, vodo in maslo. V veliki skledi skupaj zmešamo 1 in ¾ skodelice moke, kvas, sladkor in sol. Mlečno tekočino vmešamo v močnato zmes, nato vmešamo še jajce. Vmesimo še preostal moko. Pri vsakem dodajanju sestavin dobro premesimo, potem pa še mesimo kakšnih 8 minut.

Testo razdelimo na 12 enakih kosov, jih oblikujemo v majhne kroglice in sploščimo (bombice). Za hot dog štručke, pa jih razvaljamo na 6x4 cm velike pravokotnike in jih, začenši z dolgo stranico, tesno zvijemo ter stisnemo in zatesnimo konico. Na deski naj vzhajajo dobre pol ure. Pečemo pri 200 stopinjah 10 – 12 minut, dokler štručke niso zlato rjave.

Slivovi knedli

Cmoki. Jaz rečem kar knedli, ker smo jim tako rekli doma. To je ena izmed jedi, ki me spominjajo na kuhinjo moje mame in otroštvo. Tele na sliki je sicer pripravila naša soseda v Istri po svojih receptih, ki pa so zelo podobni našiemu domačemu. Ni povedala količin, rekla pa je, da krompirja, skuhanega v olupku, ne lupi, ampak ga stisne skozi stiskalnico, kjer olupek ostane ločen. Še neka posebnost je. Drobtine je naredila sama, z ribanjem suhega kruha. Tako kot Novakovi. Tako pripravljene drobtine so dale jedi piko na i. Malo večje od kupljenih v trgovini, a hrustljave in topeče se v ustih. Odslej bom delala samo še takšne!
Tovrstne jedi tudi jaz običajno delam po občutku in ne tehtam sestavin. Za tiste, ki se knedlov lotevate prvič, pa sem dopisala še količine iz Pucerjeve istrske kuharice.


testo
1kg krompirja
1 jajce
250g moke
25g masla ali oljčnega olja
ščep soli
nadev
posip
maslo
drobtine
cimet

Krompir pretlačimo in iz sestavin umesimo testo. Slive izkoščičimo (nekateri dajo vanje še kocko sladkorja) ter jih zavijemo v kose testa, tako da jih popolnoma obda. Kuhamo jih v vreli vodi nekaj minut. Kuhani so, ko priplavajo na vrh. Na maslu prepražimo drobtine (pazimo, da ne porjavijo preveč), dodamo cimet in s tem posipamo knedle.

sreda, 16. september 2015

Pljukanci z zašinkom na rdeče

Za omako za tole pašto rabimo toliko časa kot za kuhanje testenin. Medtem imamo še čas za pripravo solate. Torej kosilo na hitro, ki to ni (ni hitra prehrana). In z mediteranskim nadihom.
Jaz sem uporabila budjolo (zašinek), lahko bi tudi pršut ali morda celo panceto.
Pljukance lahko naredite tudi sami, lahko pa uporabite tudi kakšno drugo bolj kompaktno testenino.
Tudi paradižnikovo omako lahko v času debelih paradižnikov nakuhamo vnaprej.


Za 2 osebi
200 g pljukancev
oljčno olje
5 dag zašinka
3 stroki česna
1 – 3 paradižniki, odvisno od velikosti
1 majhen kozarček paradižnikove omake
1 žlička sladkorja
poper
sol po potrebi
10 lističev sveže bazilike
ovčji sir za ribanje

Na oljčnem olju prepražimo na kvadratke narezan zašinek, kasneje dodamo še na lističe narezan česen. Pazimo na česen, da ne porjavi. Dodamo na kocke narezan paradižnik, malo zakrožimo s kuhalnico in dodamo še paradižnikovo omako. Dodamo žličko sladkorja in popopramo. Kuhljamo 10 minut, solimo po potrebi in prav na koncu dodamo lističe sveže bazilike. Vmešamo še skuhane in odcejene testenine in po vrhu naribamo ovčjega sira.

četrtek, 10. september 2015

Cheesecake

Sirov kolač. S pomočjo recepta v zame kultni knjigi Rolanda Gööcka Sto in enkrat dober tek sem cheesecake pripravljala že kot mladinka. To je bila namreč prva kuharska knjiga, ki je bila zares moja in sem jo dobila v dar od starega ata, ko sem imela dvanajst let. Vsa besedila sem znala skoraj na pamet, poskusila pa sem se v pripravi lepega števila jedi po receptih iz te knjige. Posebej dobro se mi je zdelo, da je bil k vsaki jedi zapisan tudi uvod, ki je opisal njen izvor. Za sirov kolač pravi, da so ga poznali že stari Grki. Pred nekaj desetletji so ga Američani znova odrili, približno istočasno kot pizzo. Odtlej je postal sirov kolač neke vrste narodna jed, čeprav menijo strokovnjaki, da je več teorij o sirovem kolaču, kakor ljudi, ki ga znajo speči.
Iz spodnjih količin pride kolač s premetom 26 cm skoraj nekoliko nizek. Zato ga denite v manjši pekač ali pa morda količine podvojite.


9 kosov prepečenca
40 g masla
135 g sladkorja
500 g presnega filadelfijskega sira (pasirane skute)
1 čajna žlica nastrgane citronove lupine
1 velika žlica citronovega soka
5 jajc

Prepečenec zdrobimo v drobtine (v polivinilni vrečki z valjarjem), ki jih pomešamo z 2 zvrhanima žlicama sladkorja in maslom. Nato vse skupaj toliko časa drgnemo med dlanmi, da se sestavine med sabo sprimejo. Z veliko žlico natlačimo gmoto v dobro namaščen model z ravnim dnom.

Sir zmečkamo in zmešamo ter mu postopoma dodajamo ostanek sladkorja, citronovo lupino, citronov sok in rumenjak, dokler ne dobimo kremaste mase. Beljak stepemo v čvrst sneg, nanj damo sirovo kremo in ju s stepalnikom narahlo premešamo. Takoj zatem damo maso na prepečenec in pečemo 75 minut pri temperaturi 150 stopinj. Sredica pečenega kolača mora biti prožna in jedra. Po peki se mora kolač 10 minut hladiti, nato lahko snamemo obroč modla. Postrežemo ga lahko šele po tem, ko je 3 ure miroval.

sreda, 9. september 2015

Višnjev kolač

Končno sem našla dober recept za biskvit s sadjem. Dolgo sem ga iskala, tudi v tem blogu je nekaj poskusov, a nikjer ni bilo optimalne biskvitne substance v katero potopimo sadje. Recept sem povzela po knjigi Dobrote iz pečice, tam je pod imenom Preprosta višnjeva pogača. In še dobro, da sem spet malo pobrskala po kuharskih knjigah in ne ponovno vzela enega izmed svojih klasičnih. Poduk je torej, da je treba raziskovati naprej in ne kuhati kar naprej po ustaljenih vzorcih.


Za pekač premera 26 cm
750 g višenj
1 bio limona
1 sladkor z burbonsko vaniljo
125 g mehkega masla
125 g rjavega sladkorja
1 ščepec soli
3 velika jajca ali 4 manjša
200 g pšenične moke (tip 1050)
1 noževa konica pecilnega praška
maščoba za model
sladkor v prahu za posipanje

Višnje operemo, jim potrgamo peclje in jih izkoščičimo. Naj vam izdam, da sem jaz za to priložnost vzela višnje, ki so bile namočene v žganju. Limono operemo, jo do suhega zdrgnemo in razpolovimo. Lupino ene polovice naribamo, iz obeh polovic iztisnemo sok.
V skledi penasto umešamo sladkor, vaniljin sladkor, sol, limonino lupino in limonin sok. Postopoma, drugo za drugim, vmešamo jajca. Moko, skupaj s pecilnim praškom, presejemo na jajčno zmes.

Model namastimo, nadevamo vanj testo in ga poravnamo. Povrh porazdelimo višnje. Pogačo pečemo na 180 stopinjah približno 50 minut, nato jo vzamemo iz nje in okoli 10 minut ohlajamo v modlu. Zatem jo ločimo od modla in na kuhinjski rešetki popolnoma ohladimo. Potresemo s sladkorjem v prahu.