ponedeljek, 28. september 2020

Koromačev krompir

K lososu v testu se je podal kuhan in potem malo zapečen krompir. K testu sem si predstavljala nekoliko bolj sočno prilogo.




krompir

stebla koromača

maslo

oljčno olje

sol

Krompir narezan na koščke kuhamo skupaj z nasekljanimi koromačevimi stebli, da je skuhan nekje do tričetrt. Dobro ga odcedimo in denemo v manjši pekač, namaščen z oljčnim oljem in maslom. Pečemo na 180 stopinjah toliko, da se zapeče (približno 20 – 30 minut). Med peko lahko nekajkrat premešamo, da se krompir enakomerno namasti. Posolimo.

Losos v listnatem testu

Kar nekaj receptov sem pregledala na spletu, da bi našla bolj preprostega, brez odvečnih nadevov. Tako sem se na koncu odločila, da ga mariniram v koromačevih listih, v nadev pa dodam še nekaj mlade špinače. Celo John, ki je skeptično pogledoval v kuhinjo je bil izjemno zadovoljen z mojim lososom Wellington.

Listnato testo je najbolj enostavno kupiti – tisto razvaljano, ki je zavito v peki papir. Kar se tiče fileja lososa, se mi najbolj obnese sveže pakiran iz Hoferja – ravno prav velik je za dva.



Za 2 osebi

listnato testo

300 g lososa

nasekljani listi koromača

mlada špinača

malo naribane lupinice bio limon

2 žlički sladkorja, sol

razžvrkljano jajce

Lososa z vseh strani obložimo s sladkorjem, ščepom soli (ni nujno), malo nastrgane limonine lupinice in lističi koromača ter pustimo, da vpija okuse kakšno uro ali dve. Listnato testo razpremo, nanj položimo lističe mlade špinače in nanje obloženega lososa. Testo zapognemo okoli lososa tako, da dobro tesni. Na delih, kjer ga stisnemo skupaj, ga zalepimo z razžvrkljanim jajcem. Lososa v testu denemo v pekač, obložen s peki papirjem in ga premažemo z jajcem. Denemo ga v pečico, ogreto na 180 stopinj in pečemo pol ure. Jaz sem ga pekla v glinenem pekaču in večino časa je bil prekrit z alu folijo (samo položena folija, tako da diha). Tako se je pekel 45 minut (glina malo počasneje prevaja toploto, folija skrbi zato, da nam testo ne počrni).

Postregla sem ga s koromačevim krompirjem.

Cantuccini s koruznim zdrobom

Recept sem našla v sredozemski kuharici pod imenom Italijanski piškoti. V bistvu gre za Cantuccine, le da ima ta različica v testu tudi koruzni zdrob, kar daje piškotom dodaten raskav občutek. Pekla sem jih že pred leti, še pred pisanjem tega bloga in že dolgo sem se pripravljala, da jih spečem ponovno in delim z blogom. Takrat pred časi je bilo v Sloveniji še težko dobiti neslane pistacije, danes je to precej lažja naloga. Se jih najde, pa čeprav še z lupinico.



50 g zmehčanega masla

100 g sladkorja v prahu

175 g moke

3 žličke pecilnega praška

¼ žličke soli

1 žlička zmletih koriandrovih semen

drobno naribana lupina 1 limone

50 g koruznega zdroba

1 rahlo raztepeno jajce

2 žlički konjaka ali pomarančnega likerja

50 g neolupljenih mandljev

50 g pistacij

Maslo in sladkor penasto umešamo. Dodamo presejano moko, pecilni prašek, sol in koriander, nato še limonino lupino, koruzni zdrob, jajce in liker. Vse skupaj zmešamo v mehko testo.. Primešamo še mandlje in pistacije. Iz testa na pekaču, obloženem s peki papirjem oblikujemo dve štruci, širine 6 centimetrov. Pečemo ju približno 30 minut pri 160 stopinjah, da narasteta in se nekoliko strdita. Vzamemo ju iz pečice, ohladimo in poševno narežemo na rezine. Položimo jih nazaj na pekač in pečemo še približno 10 minut, da se hrustljavo zapečejo.

Najboljše so za poobedek z italijanskim desertnim vinom Vino Santo.

Slivovi cmoki iz skutnega testa

Doma smo vedno delali tiste iz krompirjevega testa, če se prav spominjam sem takšne s skuto prvič jedla na dalmatinskem otoku, ko smo si s prijatelji delili nastanitev v hiši in imeli skupno kuhinjo. Šele zadnjič, ko sem imela veliko sliv, sem se spomnila, da bi se enkrat spoprijela tudi s tem izzivom. Recept sem našla na spletu, količine sem prilagodila 16 slivam. Po Johnovem nasvetu sem v vsako slivo dela še žličko domače slivove marmelade. Kot vedno je dodal piko na i.




Testo

500 g skute

100 g masla

166 g pšeničnega zdroba

166 g moke

2 jajci

sol

Nadev

12 sliv

Zabela

50 g masla

oljčno olje

drobtine

kristalni sladkor

Za testo pretlačimo skuto, dodamo moko, pšenični zdrob, jajci, stopljeno maslo in ščepec soli. Iz sestavin zgnetemo testo, oblikujemo v hlebček, ovijemo v prozorno folijo in pustimo počivati 30 minut. Slive očistimo, na pol razpolovimo in izkoščičimo.

Spočito testo stresemo na pomokano delovno površino in ga oblikujemo ga v debel svaljek. Iz tega z nožem režemo debelejša kolesca, ki jih s prsti sploščimo in v vsakega položimo po eno slivo, polnjeno z marmelado. Testo ovijemo okoli sliv in ga oblikujemo v cmoke tako, da je sliva nepredušno zaprta. Povaljamo jih v moki, vložimo v krop in pokrite počasi kuhamo 8 minut.
V ponvici razpustimo maslo in oljčno olje za zabelo, na katerem svetlo prepra
žimo drobtine.

Kuhane cmoke previdno poberemo iz kropa, jih posujemo z drobtinami, cimetom in kristalnim sladkorjem.




nedelja, 27. september 2020

Juha iz stebelne zelene

Na vrtu mi je pognala izjemno lepa stebelna zelena. Prijateljica mi je povedala, da stebla vsako jutro soči, liste pa porabi za juho. Jaz sem iz vsega skupaj pripravila izjemno juho. Malo okusa po orehih, najbrž so zato zeleno vključili v slovito solato Waldorf.





oljčno olje

maslo

krompir

stebelna zelena

sol, poper

Za 4 osebe

1 stebelna zelena

4 krompirji

50 g masla

2 žlici oljčnega olja

sol, sveže mlet poper

(mleko po okusu)

Na stopljenem maslu in oljčnem olju prepražimo na tanke rezine narezan krompir, da se zlato opeče. Dodamo še narezano zeleno. Vse skupaj zalijemo z vodo, da prekrije zelenjavo. Kuhamo, dokler se sestavine ne zmehčajo, kakšnih dvajset minut. Solimo in popramo. Juho sesekljamo s paličnim mešalnikom, nato vanjo dodamo še mleko in juho še enkrat zavremo. Izjemno.