sobota, 31. oktober 2020

Provansalska priloga


V bistvu je to ratatuille, lahko je skuhan, ali pa pečen v pečici. Pri kuhanem Novakovi sicer pravijo, da se mora paradižnikov del kuhati posebej, da vsaka izmed zelenjav obdrži svoj intrinzičen okus. Prav tako posebej opražimo različne zelenjave. Tu pa sem skuhala vse skupaj zaradi enostavnejše priprave. Učinek, da zelenjave obdržijo svoje okuse, lahko dosežemo tudi s peko v pečici.




oljčno olje

bučka

jajčevec

rdeča paprika

feferon

okusni paradižniki

čebula (lahko tudi rdeča)

česen

sol, poper

sveži lističi bazilike in timijana

Pekač poškropimo z oljčnim oljem in vanj nadevamo na velike kose narezano zelenjavo, cele stroke česna, posolimo, posujemo z lističi bazilike in timijana in zabelimo z oljčnim oljem. Vse dobro premešamo. Pečemo na 180 stopinjah 30 minut. Nato dodamo doma narejeno paradižnikovo mezgo ali pa paradižnik iz konzerve, premešajte in pecite še deset minut. To je odlična jed za tiste, ki ne jeste mesa, lepo pa se poda tudi kot priloga k mesu (ali falaflu).

 

Falafel v pečici

Falafel smo v tem blogu že pripravljali, le da smo ga takrat cvrli v olju, tokrat pa je pred nami bolj zdrava različica brez maščobe. 

Jaz sem ga tokrat postregla s provansalsko prilogo, ki jo boste našli v blogu nekoliko više..




200 g suhe čičerike, ki smo jo namakali preko noči

1 majhna čebula ali 2 mladi

1 strok česna

šopek peteršilja

2 – 3 vejice koriandra

1 žlička mlete kumine

1 žlička mletega koriandra

1 žlička kajenskega popra

1 žlička pecilnega praška ali sode bikarbone

sol

sveže mlet črn poper

Ključno je, da čičeriko prej namočimo za kakšnih 12 ur, najbolje preko noči. Po tem jo odcedimo, stresemo v sekljalnik, dodamo grobo nasekljano čebulo z zelenim delom vred, česen, grobo nasekljan peteršilj in koriander, začimbe, sol in pecilni. Sesekljamo in po potrebi dodamo žlico ali dve vode. Zmes mora biti grobo zrnata. Z mokrimi rokami oblikujemo za oreh velike čvrste kroglice in jih naložimo na pekač, ki smo ga prekrili s peki papirjem. Pečemo v ogreti pečici na 220 stopinjah nekaj minut, toliko da porjavijo.

 (Recept je prirejen po Novakovih)

Kostanjev pire z orehovim likerjem

O kostanjevem pireju sem že pisala. Ta je podobno pripravljen, le da je začinjen še z orehovim likerjem. Orehov liker sem sicer pripravljala že sama, a nikoli ni dosegel okusa orahovca iz Maraske.




kostanj

mleko

vaniljin sladkor

sladkor po okusu

malce orehovca

Kostanj skuhamo v olupku. Olupimo ga in odstranimo vse vmesne kožice. Denemo ga v kozico, dodamo sladkorja po okusu, dolijemo še malce mleka in kuhljamo toliko, da se sladkor stopi. Dodamo še orehovčka. Vse skupaj spasiramo skozi gosto cedilo ali prešo za pire.

Ponudimo ga s stepeno sladko smetano. In dodatnim šilcem orehovčka:)

nedelja, 25. oktober 2020

Kakijeva krema z grškim jogurtom

O kakiju in mojih izkušnjah z njim sem napisala že kar nekaj prispevkov v tem blogu, zato danes na kratko samo recept z grškim jogurtom.




Za 2 osebi

2 zrela kakija

1 grški jogurt

1 vaniljin sladkor

stepena smetana

Kakije in vaniljin najprej zmiksamo s paličnim mešalnikom. V znes ročno vmešamo grški jogurt. Ponudimo s stepeno sladko smetano.

Kratek recept (hitra priprava)J

Posutice z radičem

Pravega prevoda na spletu nisem našla. Gre za poimenovanje testenin v hrvaški Istri. Pravzaprav gre za neke vrste krpice iz valjanega testa.

Tokrat sem jih pripravljala v čisti različici, popražen in dušen radič ima namreč poseben grenak okus, jaz sem ga takoj vzljubila, ko sem ga prvič okusila v Trentu, kjer je skupaj z gorgonzolo značilna sestavina pašt, denejo ga tudi na pizzo. Ob tej priložnosti ne bom še enkrat zapisala, kako ga v eni izmed znanih ljubljanskih picerij ne znajo pripravljati. Po pečeni pizzi ga namreč naložijo kar svežega.

Tole pašto bi lahko pripravili tudi z gorgonzolo, zakuhano v malo sladke smetane, s podušenim radičem. John ni ljubitelj gorgonzole, pa sem jo raje pripravila v čisti izvedbi.




posutice

oljčno olje

rdeč radič

poper

Ns oljčnemo olju podušimo na trakove narezan radič. Popramo. Dušimo ga do mehkega. V radič vmešamo kuhan testenine. Po okusu lahko po vrhu naribamo parmezan.

Pirin polnozrnat kruh z drožmi

Na začetku tega bloga lahko najdete serijo kruhov s kvasom, potem čez nekaj časa tiste brez kvasa, zdaj pa se spopadam s različnimi vrstami kruha z drožmi. Na vrsto je prišla pirina polnozrnata moka. Polnozrnat pirin kruh med peko ne vzbrsti tako, kot na primer bel. Lepše bi izgledal, če bi ga pred peko po vrhu posula s pirino moko, a mi je je žal zmanjkalo.



200 g droži

600 g vode

900 g pirine polnozrnate

16 g soli

Pri testu še malo poglejte na razmerje med moko in vodo. Niso vse moke enake, zato se vam lahko zgodi, da bo testo premokro ali obratno. V prvem primeru dodajte še malo moke, v drugem vode. Po občutku.

Zamešamo vse sestavine v testo, ki naj počiva ½ ure.

Potem ga z vodo zmočenimi rokami 12 krat prepognemo in damo počivat za 2 uri.

Potem ga spet z mokrimi rokami 6 krat prepognemo in damo spet za 2 uri k počitku.

Nato ga spet z mokrimi rokami 6 krat prepognemo in damo počivat za 1 uro.

Nato ga s pomokanimi rokami na pomokani deski 6 krat prepognemo in damo počivat za 1 uro.

Nato ga spet s pomokanimi rokami razdelimo v 2 – 4 dele, odvisno od želene velikosti hlebcev in vsakega posebej najprej prepognemo na diametralnih straneh in potem zavijemo v štruco začenši in končanši na stranicah, kjer nismo prepogibali.

Štruce ali hlebce damo v pomokanih modelih v hladilnih za 15 ur. Nepokrite.

Štruce ali hlebce previdno ločimo od roba modela in jih zvrnemo na pekač, lahko na peki papir.

Pečemo v že ogreti pečici na 240 stopinjah 20 minut tako, da smo na dno pečice že ob začetku ogrevanja postavili pekač ali posodo z vodo. Druga možnost je, da pečemo kruh v pekaču s pokrovom.

Nato pečemo kruh še 25 – 30 minut na 230 stopinjah tako, da smo odstranili posodo z vodo oz. pokrov.

Preden se prvič lotite peke, si lahko ogledate tale video.