sobota, 27. december 2014

Rižota z bučkami in šparglji

V tem blogu lahko najdete že kar nekaj receptov za rižote z bučkami, pa tudi šparglji. Nisem pa kuhala še kombinacije obeh živil skupaj. Tokrat sem uporabila divje šparglje, gotovo pa bi bila dobra tudi z vrtnimi.


Za 2 osebi
oljčno olje
1 čebula
3 stroki česna
prgišče špargljev
½ bučke
200 g riža
majaron, timijan, origano
sol, poper
1 dl mleka
peteršilj
5 g masla
3 žlice naribanega parmezana

Na še hladno oljčno olje v višjo ponev denemo nasekljano čebulo in jo pražimo do steklastega leska, dodamo še na lističe narezan česen, zaokrožimo s kuhalnico, nato še narezane šparglje ter olupljeno in na 3 mm široke rezine narezane bučke. Vse skupaj še malo popražimo, začinimo, umaknemo na polovico ponve, na drugi pa steklasto prepražimo riž. Premešamo vse skupaj in zalijemo z vodo v razmerju 2:1 z rižem, minus 1 dl. Ko riž popije vodo, dodamo še mleko in ga skuhamo do mehkega. Na koncu vmešamo še nasekljan peteršilj, maslo in nariban parmezan.

četrtek, 25. december 2014

Kokosovi poljubčki

Recept sem poiskala na spletu, ko sta mi pri peki huzarskih krapkov ostala dva beljaka. V originalnem receptu je jih je bilo sicer pet, jaz pa sem pač imela le dva in tudi kokosove moke mi je v vrečki od prejšnjih kuharskih podvigov ostalo le sto gramov. Zato vam bom zapisala recept z manjšimi količinami, vi pa si mirno množite in delite količine glede na razpoložljive sestavine v vaši domači shrambi. Pa še sklepno računanje boste obnovili.
Iz te mase boste dobili toliko poljubčkov, kolikor jih lahko preštejete na sliki, plus dva, ki se jih ne vidi na sliki, minus ena. Enega mi je namreč že spodmaknil John, takoj ko sem pločevinasti škatli obrnila hrbet.


Za 20 poljubčkov
2 beljaka
60 g sladkorja
100 g kokosove moke
10 g moke
1 vaniljin sladkor

V kozici najprej zmešamo vse sestavine, nato jih na srednjem ognju kuhljamo 6 minut ob stalnem mešanju (če imamo več mase, še kakšno minuto ali dve dlje). Dobimo torej nekakšno kokosovo paljeno testo. Oblikujemo kroglice in jih polagamo na peki papir. Pečemo na 180 stopinjah 12 - 14 minut, odvisno od pečice.

Karbonara

S pršutom in divjimi šparglji. Malo drugačna. Klasična Carbonara se namreč pripravlja s svinjskimi lički ali panceto. Po wikipediji jed izvira iz italijanske regije Lazio, natančneje iz Rima. Ustvarjena je bila v sredini 20. stoletja. Obstaja več teorij o izvoru imena. Ena je, da izvira iz italijanske besede carbonaro (oglar). Drugi mislijo, da je jed posvečena Carbonarom, skrivni družbi iz časov prizadevanj za poenotenje Italije. Najbolj verjetno pa je, da gre za urbano jed Rima, ki nima nič skupnega z istoimensko restavracijo na trgu Campo de' Fiori. Osnovne sestavine za omako so jajca, sir (Parmigiano Reggiano ali Pecorino Romano), šunka (guanciale, panceta ali lokalna šunka) in črni poper. Ponekod uporabijo kombinacijo rumenjakov in celih jajc, drugod samo cela jajca. Pomembno je, da jajca dajo kremast občutek omake in niso zakrknjena v grudicah. Izven Italije karbonari dodajajo tudi smetano, razno zelenjavo, ponekod česen. Bojda pa nikjer v Italiji.  Za testenino se običajno uporabljajo špageti, lahko pa tudi fettucini, rigatoni, linguine ali bucatini. Ta način priprave pašte je podoben tisti na jugu Italije, ki o poimenujejo cacio e uova.
Jaz pa sem ta dan imela na voljo še nekaj rezin pršuta in prgišče zamrznjenih divjih špargljev, ki mi jih je tega dne v dar prijazno prinesla soseda, ki jih spomladi nabira v svojih gozdovih, presežne zaloge pa shrani za druge letne čase. Zaradi dodanih špargljev (pršut bi lahko bil domača vrsta šunke), glede na razlago iz wikipedije, morda te jedi sploh ne bi smeli poimenovati karbonara. A v bistvu to je.


Za 2 osebi
oljčno olje
200 g špagetov
5 dag pršuta
prgišče narezanih divjih špargljev
šilce belega vina
2 jajci
sveže nariban parmezan ali grana padano
sol, poper
Pri kuhanju testenin, posebej karbonare je izjemno pomemben tajming. Da ujamete špagete al dente in dokončano omako. Zato bom, kljub temu, da v receptih v blogu običajno takšnih banalnosti ne pišem, tokrat zapisala, da najprej pristavite vodo za testenine. Preden denete testenine v osoljen krop, začnete s praženjem na oljčnem olju v malo višji ponvi, najprej pršuta in kakšno minuto kasneje še špargljev. Zalijete s šilcem vina in popoprate ter na majhnem ognju kuhljate, dokler testenine niso kuhane al dente. Testenine odcedite in jih takoj vroče zmešajte z omako iz pršuta in špargljev. Vmešajte še jajčka, ki ste jih popreje razžvrkljati in zmešali z naribanim parmezanom. S soljo bodite pri omaki previdni, ker je poleg pršut, ki lahko odda precej soli. Zato je morda bolje, da karbonaro poskusite in po potrebi dosolite tik pred serviranjem.

Midva sva jo zaokrožila z domačim merlot cabernetom (zaradi pršuta), lahko bi jo tudi s suhim belim vinom (zaradi divjih špargljev), Spliff pa bi jo najbrž s Coca-Colo.

sobota, 20. december 2014

Krostata s kutinami in jabolki

Kar nekaj krostat in pit lahko najdete v tem blogu (pod oznako pite). Postopka priprave za takšno še nisem zapisala, zato pišem pač danes. Tudi za lastne potrebe, ko bom čez nekaj časa brskala po spominu za lastno izkušnjo.


Za pekač premera 28 cm
1 plošča kupljenega listnatega testa
3 sadeži kutin
pest rozin
3 žlice sladkorja
3 jabolka
2 jajci
2 dl sladke smetane
1 vaniljin sladkor
2 žlici sladkorja

Kutine olupimo in izrežemo del s pečkami, jih narežemo ter skuhamo do mehkega v majhni količini vode s 3 žlicami sladkorja. Kutine zmiksamo in kuhamo še toliko časa, da dobimo gostoto malo redkejše marmelade.
Testo razvaljamo v krog, ga denemo v pekač za pite ali torte tako, da je ob robu kakšne 3 cm testenega roba. Večkrat ga prebodemo z vilicami, posujemo z rozinami in premažemo s kutinovo suspenzijo. Nanjo položimo jabolka, narezana na rebrca in denemo v pečico, ogreto na 180 stopinj. Pečemo 15 minut, nato pa zalijemo z razžvrkljanimi jajci, skupaj s smetano in vaniljinim sladkorjem. Pečemo še 15 minut, posujemo z dvema žlicama kristalnega sladkorja in potisnemo v pečico še za 10 minut.

Juha iz bučk

Še dobro, da sem opazila, da postopka priprave tovrstne juhe še nisem zapisala v blog. In pravočasno preskrbela baterije za moj gospodinjski fotoaparat, da sem lahko tudi vizualno ovekovečila ta kuharski dosežek.
Sicer je bil danes popoln dan za kuho. Dovolj časa za vse predpriprave, tako, da sem lahko v miru lupila in sekljala ob žametnih glasovih jazzovskih pevk v neki šestdesetminutni oddaji na hrvaškem radiju. In po tem še Lou Reedova The Perfect Day. V kuhi namreč lahko popolno(ma) uživam, če imam dovolj časa.
Danes smo imeli na mizi juho iz bučk, rižoto z radičem, solato z jajčkom in krostato s kutinami in jabolki.


Za 4 osebe
oljčno olje
žlica masla
1 krompir
4 stroki česna
naribana večja bučka
sol, poper
origano, timijan, peteršilj
lovorov list
vršiček rožmarinove vejice
nekaj kapljic bučnega olja

Na oljčnem olju z maslom prepražimo na lističe narezan krompir in cele stroke česna. Toliko, da zadiši. Na to dodamo naribano bučko in zalijemo z vodo, toliko da je zelenjava prekrita. Solimo, popramo in dodamo začimbe. Kuhamo pol ure, iz juhe vzamemo lovorjev list in vršiček rožmarina in jo sesekljamo s paličnim mešalnikom. Ponudimo z nekaj kapljicami bučnega olja.

nedelja, 14. december 2014

Frtalja s šparglji in pršutom

V hrvaški Istri ji sicer rečejo fritaja, no potem bi najbrž morala napisati še »sa šparugom i istarskim pršutom«. Zraven pa bi morala ponuditi »Istarski teran«. Ravno zdaj so namreč aktualna evropska prerekanja o tem, ali lahko Istrijani  teran prodajajo kot svojo blagovno znamko, ker je Slovenija zaščitila vino teran. Včeraj sem v Glasu Istre prebrala, da naj bi bila trta v Sloveniji za to vrsto vina refošk, v hrvaški Istri pa imajo trte terana. S pršutom se je sicer za Hrvate dobro izteklo, oktobra letos so se s Slovenci dogovorili, da lahko pršut prodajajo pod zaščitenim nazivom Istarski pršut/Istrski pršut. Sicer ima naša skupna unija, ob siceršnjem deklariranem odprtem trgu, kar nekaj tovrstnih ovir, ki ščitijo nekatere.
Pršut v spodnji frtalji je kraški, verjetno iz madžarskih zabatkov, šparglji hrvaški (ti so zagotovo hrvaški, ker jih je soseda nabirala v svojih gozdovih), olivno olje hrvaško (ker je bilo kupljeno v oljarni v Vodnjanu, kjer ne polnijo steklenic s španskim), jajčka so bila slovenska iz proste reje, teran, ki je bil postrežen poleg, pa je bil iz hrvaške Istre in mu kot takemu najbrž lahko legalno rečemo le rdeče vino.


olivno olje
šparglji (najboljši so divji)
rezina pršuta na osebo
belo vino
2 jajčki na osebo
sol
poper
belo vino ali voda

Divje šparglje narežemo na centimetrske koščke, le mehke vršičke pustimo nekoliko daljše. Na hladno olivno olje denemo najprej narezana stebelca in zalijemo z malo belega vina ali vode. Popopramo. Kuhljamo kakšnih pet minut, dodamo narezan pršut, nato naj se kuha še pet minut, toliko da tekočina povre. Potem dodamo še vršičke in premešamo. Kuhinjo nam je med tem že objel čudovit vonj po kuhanju špargljev in pršuta. Vmešamo še s soljo  razžvrkljana jajčka. Premešamo in pazimo, da se jajčka ne zapečejo povsem. Zraven bel primorski kruh. In čaša terana. Zaradi pršuta.

sobota, 13. december 2014

Radič z vročim krompirjem

V zgodnji zimi je radič ena izmed solat, za katero obstaja možnost, da je zrastla v naravnih pogojih. Lahko torej rečemo, da je sezonska sestavina, tako kot krompir, ki nas čaka v temni in suhi kleti. Kombinacija radiča in vročega krompirja je gotovo ena izmed boljših solatnih kombinacij. Pa ne samo solatnih. Ker je topla, je lahko tudi čudovita priloga k polpetu, če pa se pregrešite, tudi k pohanemu siru. Mi smo jo danes uživali kot solato k fritaji s šparglji in pršutom. Izjemna istrska kombinacija.
Solato lahko naredite z olivnim ali bučnim oljem, lahko pa tudi zmešate oba. Zraven se poda domač vinski ali jabolčni kis, pa tudi drobno sesekljan česen, če ga imate radi.


radič
krompir ali dva na osebo
strok česna
sol
bučno olje
vinski kis

Krompir olupimo, narežemo na pol centimetrske rezine in ga skuhamo v osoljeni vodi. denemo ga v hladno vodo, kuha pa se približno dvajset minut od trenutka, ko je voda zavrela. Je pa čas kuhanja odvisen od sorte. Medtem radič operemo in narežemo na centimeter široke trakove. Posolimo, dodamo na drobno nasekljan česen in bučno olje. Premešamo, dodamo odcejen vroč krompir in kisa po okusu, Dobro premešamo in uživamo.