sobota, 27. junij 2020

Biskvit s češnjami

Letos je bilo češenj na pretek. Žal smo ravno takrat, ko je obrodila naša češnja, z Johnom morala na pot, pa jih je obrala mlajša hči. Lepe slovenske češnje iz Brd so se našle tudi v trgovini, nekaj pa sem jih nabrala tudi pri prijaznem sovaščanu v Istri, ki jih je imel preveč.

John si je zaželel biskvita s češnjami. Kaj sem hotela, ročno sem se lotila priprave kolača. Spet sem uporabila recept za biskvit za plum cake. Imenitno je uspel. Najbolje odslej, prekašal je vse biskvite, ki sem jih spekla skupaj s sadjem in so recepti objavljeni v tem blogu.



150 g moke

50 g škroba

2 dl grškega jogurta

4 jajca

80 g sladkorja

1 vaniljin sladkor

1 pecilni prašek

ščepec soli

1 dl oljčnega olja (v original receptu je sončnično)

češnje

Stepemo beljake. Penasto umešamo rumenjake s sladkorji, dodamo jogurt in sol. Previdno vmešamo še sneg in s pecilnim praškom presejano moko. Testo nalijemo v model in nanj naložimo izkoščičene češnje. Pečemo ga 45 minut na 170 stopinjah. V recepturi piše, da prvih 40 minut pečice ne odpiramo. Po želji ga posujemo s sladkorjem v prahu.


Plum cake z arancini

V sladkorju sem imela še nekaj doma narejenih arancinov. Za moj okus lepo dopolnijo kakšne sladice, Johnu pa niso preveč všeč. Bolj mu je bil všeč natur plum cake, gotovo pa se ne bi branil, če bi bile v njem rozine.



150 g moke

50 g škroba

2 dl jogurta (ali 1,5 dl grškega jogurta in malce mleka)

3 velika jajca ali 4 normalna

80 g sladkorja (najboljši je tisti, v katerem počivajo arancini)

1 vaniljin sladkor

1 bio limona

1 pecilni prašek

ščepec soli

1 dl oljčnega olja (v original receptu je sončnično)

nasekljani arancini

Stepemo beljake. Penasto umešamo rumenjake s sladkorji, dodamo naribano limonino lupinico, jogurt in sol. Previdno vmešamo še sneg in s pecilnim praškom presejano moko. Na koncu vmešamo še nasekljane arancine. Testo nalijemo v podolgovat model in ga pečemo 45 minut na 170 stopinjah. V recepturi piše, da prvih 40 minut pečice ne odpiramo. Če bi pekli biskvit v modelčkih, bi bil čas peke seveda krajši.

 


Goveji zrezki z mediteranskimi zelišči

Slika mi ni ravno uspela, jed na njej ne izgleda prav nič vabljivo. Kljub temu lahko zagotovim, da ima svoj libido. Ne samo zaradi popra in mediteranskega občutka. Če imate pri roki kaj svežih mediteranskih zelišč in goveje zrezke, poprimite za kuhalnico. Zraven sem pripravila domače njoke (glej recept za njoke brez jajc po priporočilu Terese iz Rima).



oljčno olje

goveji zrezki

sveža mediteranska zelišča (origano, timijan)

peteršilj

sol, poper

Zrezke na hitro popečemo na oljčnem olju in zalijemo z vodo, toliko da so prekriti. Dodamo sveža mediteranska zelišča, nasekljan peteršilj, sol in sveže mlet poper. Kuhamo 2 uri. Če nam je omaka preredka, jo lahko zgostimo s podmetom ali pa na drobno naribanim krompirjem. To storimo že kakšne pol ure pred koncem kuhanja.


Paštičada s tuno

Za tunine stejke, ki sva jih pripravljala oni dan, sva z Johnom kupila malce preveč mesa in pečena tuna nama je ostala. Shranila sva jo preko noči v hladilniku in naslednji dan pripravila odlično paštičado.



Za 2 osebi

tunin stejk

200 g peresnikov

oljčno olje

čebula

4 stroki česna

nekaj češnjevih paradižnikov

nekaj oljk

200 g paradižnikove pulpe

malo suhega paradižnika

sol, poper

peteršilj

sveži origano, timijan, bazilika

Na oljčnem olju prepražimo nasekljano čebulo, na lističe narezan česen, dodamo na četrtine narezane češnjeve paradižnike in izkoščičene oljke (lahko dodamo tudi nekaj celih). Malo prepražimo, dodamo paradižnikovo pulpo, nasekljan suh paradižnik in vse začimbe. Kuhljamo.

Tunin stejk popečemo na vsaki strani po tri minute, toliko da je na sredini še malo rožnat. Narežemo ga na kocke in dodamo omaki. Kuhljamo še par minut in zmešamo za na zob skuhanimi peresniki.

 


Biskvit s skuto


Tele sladice najbrž ne bi bilo, če se ne bi soočila z izzivom, kako porabiti nekaj surovin, ki so ostale v hladilniku starejše hčere, ki je odšla na pot. Jajca ne robu roka trajanja, nekaj skute, kisla smetana, grški jogurt. Uspel je čudovit biskvit, pripravljen z malce ustvarjalnosti. Biskvit za plumcake in nadev iz recepta za skutino pito.

Biskvit je bil spečen v pekaču za torto premera 26 cm.



Testo

150 g moke

50 g škroba

2 dl grškega jogurta

4 jajca

80 g sladkorja

1 vaniljin sladkor

lupina 1 bio limone

1 pecilni prašek

ščepec soli

1 dl oljčnega olja

Nadev

100 g skute

1 dl mleka

1 jajce

2 čajni žlički moke

1 vaniljin sladkor

rozine

Stepemo beljake. Penasto umešamo rumenjake s sladkorji, dodamo naribano limonino lupinico, jogurt in sol. Previdno vmešamo še sneg in s pecilnim praškom presejano moko.

Za nadev v tretjino mleka vmešamo rumenjak, sladkor in moko (najbolje s stepalnikom). Suspenzijo med mešanjem vlijemo v vrelo preostalo mleko in kuhamo 1 minuto. Dodamo rozine. Ohlajeno zamešamo s skuto in stepenim beljakom.

Polovico testa nalijemo v model za torto, ki smo mu dno in stene prekrili s peki papirjem (na stene ga nalepimo tako, da jih prej premažemo z maslom). Nato enakomerno po vsej površini nalijemo nadev. Preko tega pa še preostanek testa. Pečemo ga 45 minut na 170 stopinjah. Dolžina peke je odvisna od pečice in velikosti modela.


nedelja, 21. junij 2020

Parmigiana z bučkami in jajčevci

Parmigiana se v originalu pripravlja samo z jajčevci. Tokrat sem naredila mešanico, z bučkami in jajčevci. Dodala sem tudi rdeče pečene paprike.

Žal sem pečeno jed pozabila slikati, lahko pa vidite, da je bila slastna.



oljčno olje

bučke

jajčevci

rdeče paprike kozji rog

mozzarela

paradižnik

pasiran paradižnik

česen

sol

sveži timijan, origano in rožmarin

črne olive

sveže bazilika

parmezan

Bučke narežemo na 0,5 cm debele rezine in jih naložimo vsaksebi  v pekač na peki papir. Dodamo še tako narezane jajčevce, paradižnike in cele paprike. Če delamo parmigiano za več ljudi, bomo verjetno morali peko ponoviti 2 krat.

Pečene paprike olupimo in odstranimo semena.

Najprej naložimo v naoljen pekač bučke, nanje tenke rezine mozzarele. Prelijemo z omako, v katero smo zamešali olupljene in na kockice nasekljane paradižnike, malo pasiranega paradižnika, nasekljan česen, sol, origano, svežo baziliko in rožmarin ter izkoščičene črne olive in smo jo kuhljali kakšne pol ure. Nato ponovimo plasti še s paprikami, melancanami in paradižnikom. Posujemo še z naribanim parmezanom. Pečemo v pečici 20 minut.


Sem slikala ob naslednji priložnosti:)



Koruzni kruh z drožmi

Tokrat sem se lotila koruznega. In to koruznega s polento. To je bila naloga z negotovim izidom zaradi polente, ki mi je bila še neznanka kot sestavina kruha z drožmi, zaradi ne prav živahnih droži, ki sem jih nekaj dni imela v hladilniku in najverjetneje niso bile prav vesele hladu in zaradi tega, ker sem kruhu dodala še kocko kvasa, ki je sicer kruh z drožmi ne potrebuje.


200 g droži
300 g vode
100 g polente
320 g vode
800 g bele moke (lahko pol ostre in pol gladke)
16 g soli

Polento skuhamo po receptu iz embalaže v 300 g vode in počakamo, da se ohladi.

Zamešamo vse sestavine v testo, ki naj počiva ½ ure.

Potem ga z vodo zmočenimi rokami 12 krat prepognemo in damo počivat za 2 uri.

Potem ga spet z mokrimi rokami 6 krat prepognemo in damo spet za 2 uri k počitku.

Nato ga spet z mokrimi rokami 6 krat prepognemo in damo počivat za 1 uro.

Nato ga s pomokanimi rokami na pomokani deski 6 krat prepognemo in damo počivat za 1 uro.

Nato ga spet s pomokanimi rokami razdelimo v 2 – 4 dele, odvisno od želene velikosti hlebcev in vsakega posebej najprej prepognemo na diametralnih straneh in potem zavijemo v štruco začenši in končanši na stranicah, kjer nismo prepogibali.

Štruce ali hlebce damo v pomokanih modelih v hladilnih za 15 ur. Nepokrite.

Štruce ali hlebce previdno ločimo od roba modela in jih zvrnemo na pekač, lahko na peki papir.
Pečemo v že ogreti pečici na 240 stopinjah 20 minut tako, da smo na dno pečice že ob začetku ogrevanja postavili pekač ali posodo z vodo. Druga možnost je, da pečemo kruh v pekaču s pokrovom.

Nato pečemo kruh še 25 – 30 minut na 230 stopinjah tako, da smo odstranili posodo z vodo oz. pokrov.

Preden se prvič lotite peke, si lahko ogledate tale video.

Bel kruh z drožmi


Končno sem se lotila prvega kruha z drožmi. Že na začetku moje pekovske kariere (glej bloge iz 2013) sem v receptih zasledila droži, a nisem vedela, kako bi jih pripravila. Lastnica v tistih časih znane pekarne, mi je namignila, da jih lahko pripravim tudi tako, da dam malo rženega kruha v vodo in v hladilnik in počakam nekaj dni. Pa se tega nisem lotila. Najprej sem pekla kruh s kvasom, potem brez kvasa, potem kakšnega kombiniranega. Pred kratkim me je motivirala mlajša hči s sliko ličnega hrustljavega hlebčka, polnega zračnih mehurčkov. Prinesla mi je droži in poslala video.
Uspelo mi je že v prvo. Čudovit puhast kruh s hrustljavo skorjico. Čeprav še ni dosegel kakovosti kruha moje hčereJ

Vse je enostavno, le timing je malo zapleten. Najprej je treba nahraniti droži in počakati 4 ure, da narastejo. Potem si je treba vzeti 7 ur za priprave, vmes se sicer v okviru ene ali dveh ur čakanja lahko tudi kaj opravi, nato je 15 ur premora, po tem pa je treba imeti spet eno uro časa za peko. Dolga procedura, z ne toliko fizičnega dela, a terja nekaj pozornosti.


200 g droži
620 g vode
900 g bele moke (lahko pol ostre in pol gladke)
16 g soli

Zamešamo vse sestavine v testo, ki naj počiva ½ ure.

Potem ga z vodo zmočenimi rokami 12 krat prepognemo in damo počivat za 2 uri.

Potem ga spet z mokrimi rokami 6 krat prepognemo in damo spet za 2 uri k počitku.

Nato ga spet z mokrimi rokami 6 krat prepognemo in damo počivat za 1 uro.

Nato ga s pomokanimi rokami na pomokani deski 6 krat prepognemo in damo počivat za 1 uro.

Nato ga spet s pomokanimi rokami razdelimo v 2 – 4 dele, odvisno od želene velikosti hlebcev in vsakega posebej najprej prepognemo na diametralnih straneh in potem zavijemo v štruco začenši in končanši na stranicah, kjer nismo prepogibali.

Štruce ali hlebce damo v pomokanih modelih v hladilnih za 15 ur. Nepokrite.

Štruce ali hlebce previdno ločimo od roba modela in jih zvrnemo na pekač, lahko na peki papir.

Pečemo v že ogreti pečici na 240 stopinjah 20 minut tako, da smo na dno pečice že ob začetku ogrevanja postavili pekač ali posodo z vodo. Druga možnost je, da pečemo kruh v pekaču s pokrovom.
Nato pečemo kruh še 25 – 30 minut na 230 stopinjah tako, da smo odstranili posodo z vodo oz. pokrov.

Preden se prvič lotite peke, si lahko ogledate talevideo.