sreda, 8. april 2015

Črn riž s šparglji in gamberi

Tu ne gre za »črno rižo«, da ne bo pomote. Pod pojmom črna riža namreč poznamo rižoto z običajnim belim rižem in sipami, skupaj z malce sipinega črnila. To pa je črn riž (riso nero), ki ga v naših trgovinah najdemo pod italijanskimi blagovnimi znamkami med eko produkti. Ima manj sladkorja, veliko vlaknin in antioksidantov in je zato živilo, ki ščiti pred marsikatero boleznijo. Pravijo, da so najboljši tisti s črnim ali temno vijoličastim pigmentom. Vonj kuhanega črnega riža spominja na sandalovino in pečen kruh. Te vrste riž izvira iz Kitajske, kjer je bil po legendi gojen izključno za cesarja in dvorjane, ki so ga cenili zaradi hranilnih lastnosti in mu pripisovali moč afrodiziaka, zaradi česar je dobil naziv »prepovedan riž«.
Ne samo zdravost, tudi okus tega riža mi zelo prija. Jedi, skuhane iz tega živila sodijo med tiste, ki jih preprosto ne morem nehati jesti, če jih je še kaj ostalo v posodi.
Še eno opozorilo, preden se lotite priprave jedi iz te vrste riža, da se ne bi uračunali pri namerah, kdaj bo obrok pripravljen in se spravili v neugodno situacijo pred nestrpno sedečimi gosti za jedilno mizo.  Kuha se precej dlje od običajnega belega. Kar kakšno uro si vzemite samo za predkuhanje.


100 g črnega riža na osebo
oljčno olje
gamberi
šparglji
malo suhega belega vina
peteršilj
sol, poper
lahko tudi nekaj zrn rdečega popra
parmezan
Črn riž denemo v vrelo vodo, v razmerju 1(riž) : malo manj od 2(voda). Kuha se kakšno uro v pokriti posodi na majhnem ognju. Vmes vsake toliko malo pomešamo, da se ne prime. Malo tudi kontrolirajmo količino vode. Če imamo občutek, da je je premalo, jo po malo dolijmo. Če je je preveč, jo na koncu pustimo povreti v odprti posodi.

Šparglje narežemo na centimeter dolge rezine, daljše pustimo le vršičke. Na oljčnem olju na hitro popražimo gambere, jih poberemo iz posode in shranimo. Na oljčnem olju prepražimo šparglje (brez vršičkov), zalijemo z malo belega vina, dodamo začimbe in kuhljamo deset minut. Nato dodamo še skuhan črni riž, nasekljan peteršilj, gambere in vršičke špargljev. Premešamo in kuhamo še deset minut, da se okusi med seboj povežejo. Nadevamo na krožnike, parmezan si naribamo vsak po svojem okusu. Meni je k tej kombinaciji šel, čeprav mi načeloma ne gre k jedem, ki imajo kaj morskega. Zraven pa obvezno kozarček hladne malvazije.




Ni komentarjev:

Objavite komentar