ponedeljek, 25. maj 2015

Pikantni đuveć

To vrsto rižote smo v blogu že kuhali, samo ne pikantne različice. Tale recept je tudi brez mesa. Seveda pa se lahko poigrate z razmišljanjem o okusih, ki jih želite sestaviti za vaše brbončice in dodate piščanca, svinjino, lahko pa tudi bučke ali kakšno drugo zelenjavo, ki se poda k rižu, papriki in paradižniku.


Za 2 oseb1
olivno olje
1 čebula
1/2 paprike
1 feferon
1 korenček
1 skodelica riža (okroglozrnati za rižote)
4 češnjevi paradižniki
majaron
svež peteršilj
sol, poper
parmezan
V ponvi na olivnem olju najprej prepražimo nasekljano čebulo, na trakove narezano papriko in kolobarčke narezan feferon, kasneje še na manjše koščke narezan korenček. Vse odrinemo na stran in steklasto prepražimo riž. Zalijemo z vodo v razmerju 2:1 do riža. Dodamo na četrtinke narezan češnjev paradižnik, nasekljan peteršilj, majaron, poper in sol. Premešamo in kuhamo, dokler riž ni skuhan. Ko postrežemo, preko naribamo parmezan.


Germknödel (medblog)

Medblog je zato, ker teh knedlov nisem naredila sama, ampak sem jih kupila v neki samopostrežni na poti iz smučanja v Obertauernu. Tam je bila namreč z menoj mlajša hči, starejša pa je zaradi obveznosti ostala doma in si zaželela, da bi ji prinesla kvašeni cmok naravnost iz kakšne hute na smučišču. To seveda ne gre, spomnila pa sem se, da sem te knedle že videla zamrznjene v avstrijskih trgovinah. Sem pa skuhan trgovinski knedl slikala, da pa vas ne pustim brez recepta, si lahko preberete tega, ki sem ga izbrskala na spletnem naslovu. Kar v nemščini, da je bolj pristno (gotovo je okus skuhane jedi boljši, če jo pripravljamo z občutki, ki nam jih lahko pričara le receptura v originalnem jeziku). Ako slučajno ne znate nemško, si besedilo skopirajte v gugltranslejt, prepričana sem, da vam bo na novo pridobljeno besedilo nudilo veliko zabave ob njega branju. Če se te sladice slučajno kdaj sama lotim, pa postopek priprave »po moje« seveda podelim z vami na temle blogu.



http://www.kuechengoetter.de/rezepte/Mehlspeisen/Germknoedel-mit-Vanillesauce-und-Mohnzucker-6112727.html
250 g Mehl, 10 g frische Hefe, 1/8 l Milch, 25 g Butter, 50 g gemahlener Mohn, 25 g Puderzucker, 1 Eigelb (M), 2 EL Zucker, 1 Prise Salz, ca. 125 g Pflaumenmus, 1 Vanilleschote, 1/2 l Milch, 60 g Zucker, 1 Prise Salz, 4 Eigelb (M), Mehl zum Arbeiten
Schritt 1
Für die Knödel Mehl in die Schüssel der Küchenmaschine geben (alternativ Handrührgerät nehmen), eine Vertiefung in die Mitte drücken und Hefe hineinkrümeln. Die Milch lauwarm erhitzen, die Hälfte über die Hefe gießen und umrühren. Den Vorteig abgedeckt ca. 15 Min. gehen lassen, bis sich erste Blasen an der Oberfläche zeigen. Butter in die übrige Milch geben und schmelzen lassen. Für den Mohnzucker den Mohn mit dem Puderzucker in einem Blitzhacker vermengen.
Schritt 2
Dann nacheinander Milch, Eigelb, Zucker und Salz zum Mehl geben und alles mit dem Knethaken 5 Min. kneten, bis der Teig beginnt, sich von der Schüssel zu lösen (ist er zu klebrig, esslöffelweise noch etwas Mehl zugeben). An einem warmen Ort abgedeckt 1 Std. gehen lassen, der Teig sollte sein Volumen verdoppeln.
Schritt 3
Teig auf eine bemehlte Arbeitsfläche geben, Luft behutsam herausdrücken und den Teig in 6-8 gleich große Stücke schneiden. Teigstücke mit den Fingern zu ca. 1 cm dicken Scheiben formen. Je 1-2 TL Pflaumenmus mittig daraufsetzen, Teigränder darüber schließen und gut zusammendrücken.
Schritt 4
Die Knödel mit der Naht nach unten auf ein bemehltes Brett legen, 15 Min. abgedeckt gehen lassen. Einen weiten, großen Topf, in den ein Dämpfkorb passt, mit so viel Wasser füllen, dass das Dämpfgut nicht im Wasser steht, und zum Kochen bringen. Die ersten Germknödel mit ausreichend Abstand in den Dämpfkorb setzen und im Topf bei geschlossenem Deckel 12-16 Min. garen.
Schritt 5
Inzwischen für die Sauce Vanilleschote längs aufschlitzen und Mark herauskratzen. Beides mit Milch, Zucker und Salz in einem Topf zum Kochen bringen, vom Herd nehmen. Eigelbe in einer kleinen Schüssel mit einer Gabel verschlagen, nacheinander 4-5 EL der heißen (nicht mehr kochenden!) Milch unterrühren, dann die Eiermilch zurück zur restlichen Milch geben. Topf zurück auf den Herd stellen und die Sauce bei geringer bis mittlerer Hitze unter Rühren langsam eindicken lassen (nicht kochen!). Die Schote entfernen.
Schritt 6

Vanillesauce durch ein Sieb gießen und über die fertigen Knödel geben. Noch etwas Mohnzucker drüber, servieren! Restliche Knödel wie beschrieben garen.

Pljukanci z brokolijem

Ušesca z brokolijem. To je ime originalnega recepta Novakovih, ki se mi je podilo v glavi vse od trenutka, ko sem domov prinesla veliko glavo brokolija. Bil je vikend, cela druživa na kosilu, jaz pa sem morala za sobotno kosilo pripraviti spodobno jed. Če bi naredila brokolijevo juho, bi bilo preveč juhe in bi si morala domisliti še glavno jed. Razmišljala sem tudi o možnosti, da bi cvetove porabila za kakšno jed iz stebelc in krompirja pa naredila kremno juho. Tako pa sem sledila instinktu in spominu ter šla pobrskat po treh Novakovih knjigah. V eni naj bi bil recept za ušesca z brokolijem. Spomin me ni varal, bi je tam. In ko sem ugotovila, da ima Valentina podoben odnos do hrane kot jaz in je tudi stebelca uporabila v omaki, sem se ročno lotila priprave. V originalu naj bi bili v družbi brokolija sardoni, že sam recept pa ob robu ponuja različico s pršutom. V recepturi tudi piše, da ni nujno, da so ravno ušesca, da je lahko kakšna druga trša testenina. Jaz sem imela ravno pri roki istrske testenine po imenu smotuljci, lahko pa bi bili tudi pljukanci ali pa kakšna druga oblika. Domače istrske testenine imajo namreč nekoliko tršo substanco, če vam čas omogoča, pa se njih priprave lahko lotite tudi sami. Recept sem nekoliko priredila, dodala sem še posušen paradižnik.


Za 4 osebe
400 g pljukancev
1 velika ali dve manjši glavi brokolija
oljčno olje
1 posušen čili
1 posušen paradižnik
4 stroki česna
5 dkg pršuta
nariban parmezan
Na oljčnem olju prepražimo na trakove narezan pršut, nasekljana posušena čili in paradižnik, česen narezan na debelejše lističe in na majhne kockice narezano olupljeno stebelce brokolija. Pravzaprav vse dele, razen drobnih cvetov na koncu. Slednje dodamo v krop k testeninam, nekaj minut pred koncem kuhanja. Testenine z brokolijem odcedimo in za vsak primer ohranimo nekaj vode. Stresemo jih k pršutovi omaki, vse skupaj dobro premešamo, po potrebi dodamo malo prihranjene vode, na koncu pa še dobro pest naribanega parmezana. Parmezan si vsak po okusu doriba še na krožnik. Odlična pašta, ki jo z užitkom pospravijo celo tisti, ki niso ljubitelji brokolija.


Piščančji zrezki z omako iz špargljev

Piščančje zrezke v smetanovi omaki sem v rosni starosti mojih hčera velikokrat pripravljala. O tem sem v tem blogu že pisala, zato ne bi ponavljala. Tokrat sem uporabila vrtne šparglje.


Za 4 osebe
oljčno olje
4 zrezke iz piščančjega fileja
šopek vrtnih špargljev
sol, poper
2 dl sladke smetane
4 topljive lističe sira
muškatni orešček

V kozici na oljčnem olju prepražimo šparglje, narezane na 2 cm koščke, solimo in popramo. Zalijemo jih z belim vinom in kozico pokrijemo, tako, da se šparglji dušijo do mehkega. Pokrovko odstranimo in pustimo, da tekočina povre. Piščančje fileje posolimo in popopramo. Spečemo jih na rahlo naoljeni teflonski ponvi na obeh straneh (piščančje meso mora biti dobro prepečeno). Dodamo šparglje, na zrezke položimo lističe sira in zalijemo s smetano. Po lističih sira naribamo malce muškatnega oreščka. Pokrijemo toliko, da se sir raztopi. Ponudimo najbolje s pire krompirjem.

Ombolo s svežimi mediteranskimi zelišči

Pri mesarju v Istri rečemo samo, da želimo ombolo, v Sloveniji pa prosimo za svinjsko meso kotletov oddvojeno od kosti. Za tale ombolo rabimo sveža mediteranska zelišča, če jih nimamo, ga raje pripravimo samo s soljo in poprom. Najboljši je na žaru, lahko pa ga spečemo tudi na teflonski ponvi brez dodatne maščobe. Pomembno je tudi, da je meso dobro prepečeno. Saj vemo, svinjino in perutnino je treba dobro prepeči. Na tejle sliki je ombolo skupaj še s čevapčiči, pa naj vas ne moti (saj veste, kaj od tega je ombolo).


meso za ombolo
oljčno olje
sveža mediteranska zelišča (origano, timijan, rožmarin)
sol, sveže mlet poper

Meso posolimo, nanj zmeljemo sveže mlet poper in vtremo sveža mediteranska zelišča. Vse skupaj naoljimo in denemo v polivinilno vrečko, iz nje iztisnemo zrak in jo damo v hladilnik za nekaj ur. Ombolo spečemo na žaru. Pazimo, da je meso dobro prepečeno.

Bučna kremna juha z divjimi šparglji

Variant kremnih juh je ogromno. Tudi načinov priprave in zgostitve, da postanejo »kremne«. Običajno namreč ni samo zelenjava, po kateri se juha imenuje, dovolj, da zgosti želeno količino juhe. Od vseh načinov se mi je najbolje obnesla tista, ki jo Novakovi uporabljajo pri porovi juhi. Torej, da najprej na oljčnem olju (in maslu) prepražite tanke rezine krompirja, poleg morda prepražite še kaj in potem zalijete s tekočino.


Za 4 osebe
oljčno olje
2 krompirja
divji špraglji
1 bučka
sol, poper
mleko

Na oljčnem olju prepražimo na tanke rezine narezan krompir, dodamo še na centimeter narezane mehke dele špargljev brez vršičkov, še malo popražimo in zalijemo z vodo. Dodamo na kose narezane bučke, popramo in solimo. Kuhamo 15 minut, sesekljamo s paličnim mešalnikom in dodamo še vršičke špargljev. Kuhamo še 5 minut, dodamo še nekaj mleka, še enkrat prevremo in postrežemo.

Macedonia

Po naše sadna solata. Prvič sem se s tem imenom za sadno solato srečala na nekem kosilu v sosednji Italiji, mislim, da je bilo v Trentu, kjer je bila na meniju po odličnem kosilu. Pa mislim, da ni bila zadnja reč, ki smo jo zaužili, na koncu Italijani poleg espressa vedno postrežejo še z obvezno grapo (Una grappa dopo).
Poimenovanje za sadno solato bojda sega še v čas makedonskega imperija v času Aleksandra velikega, ker naj bi tam živeli prebivalci različnega izvora. V Franciji pa najdemo tudi zelenjavno macedonio, katere sestavina je običajno rdeč fižol, včasih pa je podobna ruski solati.
Kombinacija sadja za macedonio ni predpisana, notri denemo, kar pač imamo.


mešano narezano sadje
malo pomarančnega soka
sladkor
šilce ruma

Vse skupaj premešamo in pustimo nekaj časa v hladilniku, da se sadje prepoji in okusi premešajo.

Karbonara s pršutom in zeleno papriko

Carbonara. Tokrat sem karbonaro pripravila malo drugače. V mislih so se mi namreč sestavili okusi pršuta, jajc sira in zelene, na trakove narezane paprike. Torej nekaj svežega, v sicer običajni karbonari.


Za 2 osebi
oljčno olje
200 g špagetov
5 dag pršuta
pol zelene paprike
muškatni orešček
2 jajci
sveže nariban parmezan
sol, poper

Preden denete testenine v osoljen krop, zeleno papriko narežete na trakove, prav tako pršut, naribate parmezan, jajčka pa ubijete v lonček in jih razžvrkljate. Ko so kuhane al dente, jih odcedite in jih takoj v vroče vmešajte jajčka, pršut, svežo papriko in popoprate. Vmešajte še parmezan. S soljo bodite pri omaki previdni, ker je poleg pršut, ki lahko odda precej soli. Zato je morda bolje, da karbonaro poskusite in po potrebi dosolite tik pred serviranjem.


Rostbif z omako iz divjih špargljev

V času špargljev vse jedi pač delamo s šparglji. Čeprav nam že visijo iz ušes, ker jih dajemo v vsako jed. Nehote pride asociacija na sceno s šparglji v pet detectivu. Tam so bili sicer vrtni, John pa je omako pripravljal z divjimi. Ja prav ste slišali, tokrat je kuhal John.
Pa še to – na peko rostbifa se raje pripravimo kak dan, še bolje pa tri prej. Meso mora biti namreč uležano, da bi dosegli pravo mehkobo. Pravijo, da je meso dobro uležano, če pritisk s prstom v njem pusti luknjo, torej da ne skoči nazaj v prvotno obliko. No, če smo v časovni stiski, pa bo dovolj tudi par ur.


rostbif
oljčno olje
sol, sveže mlet poper
divji špargljimalo belega vina
lahko tudi malce sladke smetane

Kakšen dan, dva ali tri pred peko meso posolimo, nanj sveže zmeljemo poper ter ga naoljenega denemo v polivinilno vrečko iz katere iztisnemo zrak in jo zatesnimo.
V kozici na oljčnemo olju popražimo šparglje, jih zalijemo z malce belega vina, popopramo in posolimo in kuhljamo kakšnih deset minut, da tekočina povre. V ponvi na hitro popečemo rostbif, nanj denemo špargljevo omako, lahko še malce pokapljamo s sladko smetano, pomešamo on postrežemo.