sreda, 24. junij 2015

Ombolo z rožmarinom

Čeprav se je bilo v predzadnjih časih modno ogibati svinjine, pa lahko za zadnje trdimo, da se ta vrsta mesa zopet vrača na krožnike. Malo previdnejši smo sicer pri izbiri svinjine, da je vzrejena na prijaznejši način, taka je tudi boljša po okusu. Mesar naj vam odreže lepe kose svinskega kareja brez kosti, mož pa zakuri v ognjišču in pripravi žar, primeren za peko.


svinjski kare
oljčno olje
sol, poper
rožmarin

Kose svinjskega kareja posolimo, popopramo in nanj naložimo lističe rožmarina. Naoljene denemo za nekaj ur v tesno zaprto polivinilno vrečko. Spečemo jih na žaru tako, da bodo hkrati sočni, a dovolj zapečeni (svinjsko meso mora biti, tako kot perutnica, prepečeno skoz in skoz).

Panirane bučke z mediteranskimi začimbami

Če smo v zadregi, ker nimamo mesa, ali pa, če nam bolj paše brezmesna hrana, je pohana zelenjava idealna rešitev. Mediteranske začimbe dajo sicer nevtralnim bučkam odlično aromo.


bučka
sol
gladka moka
jajce
sveže mediteranske začimbe
drobtine

Bučko narežemo na koleščke, jih posolimo, povaljamo v moki, razžvrkljanem jajcu z začimbami in na koncu v drobtinah. Po obeh straneh jih opečemo v oljčnem olju in odložimo na kuhinjski papir, da vpije maščobo.

Koruzni polpeti

Tega recepta nisem nikjer prebrala, spomnila sem se ga, ker mi je od zadnje mineštrice ostalo še nekaj sveže skuhane koruze in od pohanih bučk nekaj sestavin za paniranje, dobrodošla pa je bila še kakšna konkretna jed za k solati iz stročjega fižola. Moram reči, da je poskus uspel in, da bom takšne koruzne polpete z ponosom pripravila še kdaj.


kuhana koruza
moka
drobtine
jajce
peteršilj
mediteranske začimbe
muškatni orešček
poper, sol
oljčno olje

Iz kuhane koruze, moke, drobtin, razžvrkljanega jajca, začimb, popra in po potrebi še soli, pripravimo maso in oblikujemo polpete. V oljčnem olju jih zlato opečemo, po nekaj minut na vsaki strani. Pečene jih polagamo na kuhinjske brisačke, ki vpijejo odvečno maščobo.

Stročji fižol v solati

John jim reče fižoleti in to je ena njegovih najljubših jedi. Stročji fižol smo v tem blogu pripravljali že dvakrat, v kombinaciji s krompirjem. Enkrat kot solato in drugikrat kot toplo prilogo s kislo smetano.


stročji fižol
česen
sol
bučno olje
vinski kis

Fižol skuhamo in odcedimo, posolimo, dodamo na drobno nasekljan česen ter zabelimo z bučnim oljem in vinskim kisom.

Mineštra s čičeriko

V steklenem kozarcu na pultu je še vedno ostalo nekaj lanske čičerike, ki sem jo dobila od prijazne sosede. Vsako leto nekje konec avgusta si na mizo na dvorišču veliko košaro strokov čičerike, jo olušči in shrani. V istrski kuhinji kuhajo tovrstno mineštro običajno v kombinaciji z oljčnim oljem, pršutom, česnom in krompirjem, včasih tudi s fižolom. Jaz sem tokrat dodala še sestavine zelenjavne juhe in kuhano koruzo (bobiče). Še to – večina virov pravi, da je treba čičeriko namakati preko noči in jo potem kuhati dve uri. Jaz sem jo tokrat namakala le dve uri, pa tudi kuhala le toliko, da se je skuhala ostala zelenjava, pa je bila čičerika v mineštrici odlična. Ravno prav mehka.
Sicer pa lahko pri izbiri zelenjave za tovrstno mineštrico sprostimo našo domišljijo in sestavo prilagodimo sestavinam, ki so nam na razpolago v domači shrambi.


oljčno olje
čebula
pršut
česen
korenček
bučka
stebelna zelena
krompir
kuhana koruza
namočena čičerika
peteršilj
sol, poper
lovorjev list

Na oljčnem olju prepražimo nasekljano čebulo, narezan pršut, česen in na kockice narezano bučko. Zalijemo z vodo in dodamo še narezano stebelno zeleno, korenček, krompir, kuhano koruzo, namočeno čičeriko, peteršilj, sol, poper in lovorjev list. Kuhamo, dokler vse sestavine niso kuhane. Mineštrico zgostimo na način, da na koncu vzamemo iz juhe nekaj kuhanega krompirja in čičerike ter ju pretlačimo.

ponedeljek, 8. junij 2015

Pašta z morskimi sadeži

Tokrat z lignji, kanaštrelami in škampi. Alergični na lignje jih komot zamenjate s sipicami ali kakšno drugo morsko dobroto. Enako velja za školjke. Najdite si torej kombinacijo, ki vam bo pogodu, le pripravo prilagodite izbranemu.


kaneštrele
škampi
lignji
oljčno olje
čebula
česen
belo vino
paradižnikov concasse
peteršilj
sol, poper
100 g špagetov na osebo


Kanaštrele operemo in denemo v slano vodo. Škampe oplaknemo. Lignje očistimo in narežemo. Na oljčnem olju prepražimo nasekljano čebulo, dodamo česen in lignje, pražimo toliko časa, da česen zadiši. Vse skupaj zalijemo z belim vinom. Solimo, a ne preveč, ker imajo kanaštrele že nekaj soli. Popramo in pokrito kuhamo petnajst minut. Dodamo nekaj žlic paradižnikovega concasseja, premešamo in na vse skupaj denemo še kanaštrele in nasekljan peteršilj, pokrijemo ter kuhamo še pet minut. Na koncu dodamo za nekaj minut še škampe. Med kuho pazimo, da na koncu omaka ne bo preredka. Če je temu tako, na koncu pustimo, da večina tekočine povre. Kanaštrele in škampe preložimo na krožnik. V veliko skledo vsipamo kuhane in odcejene špagete in jih zmešamo z omako z lignji, na vse pa naložimo še školjke in škampe. Božansko.

Kuhane artičoke

Artičoke smo v tem blogu že pekli v žerjavici in pečici. Nismo pa je še skuhali. Na kuhanje artičok imam drugače posebne spomine. V nekem bruseljskem stanovanju smo jih namreč dali kuhat, medtem pa se odpravili na večerjo v neko etiopsko restavracijo. Artičoke smo seveda pustili pri odprtem ognju. Še sreča, da se je nekdo spomnil nanje in šel nazaj ugasnit štedilnik, je bilo pa treba zato prevoziti pol Bruslja. Očitno pa se neke stvari in misli dogajajo vzporedno. No, najbrž so misli prvi in tiste, ki povzročijo, da se dogajajo čudne reči. Med pisanjem tega bloga se mi je namreč primerilo, da sem lonec s krompirjem dela na eno ognjišče, prižgala pa drugega. Še dobro, da je John slučajno pohajal po kuhinji in opazil gospodinjsko nezgodo.

No, pojdimo nazaj k artičokam. Prinesla in skuhala jih je Johnova mama. Recept je odličen.


manjše artičoke
sol
oljčno olje
maslo
drobtine
česen
peteršilj

Artičoke kuhamo kakšnih 20 minut v rahlo osoljeni vreli vodi. Kuhane odcedimo in denemo na krožnike. V ponvici na oljčnem olju z maslom prepražimo drobtine in česen. Dodamo še nasekljan peteršilj. Zabelo prelijemo preko artičok. Zdravilna jed je končana.

Hobotnica s krompirjem

Ravno kakšen teden prej je debata po teniški rekreaciji zašla na pripravo hobotnic. Vse, da so imele že izkušnje s pripravo tega mehkužca. Jaz še ne. Pa je naneslo, da se z Johnom v puljski ribarnici nisva mogla upreti bogati ponudbi morskih sadežev. Poleg sestavin za omako za testenine, sva ugledala tudi dve manjši muškatni hobotnici. Najboljšo doslej sva jedla pripravljeno s toplim krompirjem v Vili Velebiti na Silbi, zato sva jo poskusila pripraviti na podoben način. In uspelo nama je.


hobotnica
česen
peteršilj
oljčno olje
krompir
sil, poper
vinski kis

Hobotnico očistimo tako, da lovke odstranimo od glave in glavo očistimo notranjosti. V slani vodi jo kuhamo do mehkega (jaz sem jo kuhala dve uri, verjetno pa bi jo lahko tudi manj). Kuhani slečemo kožo, jo narežemo na majhne koščke, začinimo z drobno nasekljanim česnom in peteršiljem in zabelimo z oljčnim oljem. Tako lahko za nekaj časa počaka v zaprti posodi v hladilniku. Če je nuja, pa ji seveda lahko takoj dodamo na kockice narezan kuhan krompir, sveže mlet poper in malo vinskega kisa. Vse skupaj dobro premešamo, postrežemo in uživamo.

Lignji na žaru

Po nekem izročilu naj bi bilo trebe lignje prej zamrzniti, da bodo mehki. Midva pa sva jih prinesla naravnost iz puljske ribarnice, očistila in vrgla na žar. Tokrat na ploščo, malce pomaščeno z oljčnim oljem.



Lignje očistimo tako, da odstranimo drobovino, oči in tanko prozorno kost. Na žaru jih pečemo dobrih pet minut na vsaki strani. Po občutku.

Bučni polpeti z budjolo

Najprej sem želela pripraviti le bučne polpete po moje. Potem pa se je v kuharijo vmešal John in recept dopolnil še z ošokolom, kakor temu pravi on, dodal pa je še malce suhih jurčkov kot začimbo. Jaz pa sem osnovnemu receptu dodala še pravkar nabrane sveže mediteranske začimbe. Tokrat dva kuharja nista pokvarila juhe.


Za 4 osebe
olivno olje
1 čebula
3 stroki česna
1 – 2 bučki (odvisno od velikosti)
2 kosa kruha
mleko
2 jajci
5 dkg budjole (ošokolo, suha vratovina)
peteršilj
muškatni orešček
sveža mediteranska zelišča (origano, timijan, rožmarin, bazilika)
sol, poper
drobtine

Kruh narežemo na kocke in ga v skledi namočimo v toliko mleka, da se lepo vpije in ni odvečne tekočine. Na še hladno olivno olje denemo nasekljano čebulo in budjolo ter pražimo. Dodamo na tanjše koleščke narezane bučke in na lističe narezan česen. Pražimo, ohladimo in dodamo v skledo k namočenemu kruhu. Vmešamo še jajca in začimbe. Dodamo toliko drobtin, da lahko iz zmesi oblikujemo polpete. Polpete spečemo na vročem olju iz obeh strani in jih polagamo na kuhinjski papir, da vpije odvečno maščobo.

Marelični preliv za panakoto

Panakoto smo že pripravljali v tem blogu. Če nimamo na volj sladke smetane, lahko tudi malce pogoljufamo in pripravimo dolcelino panakoto iz vrečke. Panakota kot taka je precej nežna za naše brbončice, zato se zraven odlično podajo kakšni prelivi. Marelični na primer.


marelice
sladkor

Marelice operemo, izkoščičimo in zrežemo na osminke. Skupaj s sladkorjem jih kuhljamo kakšnih petnajst minut na najmanjšem ognju. Postrežemo s panakoto. Na sliki je poleg še stepena smetana, kar je svojevrstna smetanasta perverzija.