nedelja, 5. marec 2017

Les financiers

Majhni ovalni mandljevi kolački, poimenovani tudi visitandines. Izvirajo iz XVII. stoletja, ko so jih iz beljakov, zmletih mandljev, masla, sladkorja v prahu in moke pripravljale sestre reda Visitandin iz Nancya v Loreni.  Pomemben del je tudi rjavo maslo (beurre noisette), ki smo ga raztopili in porjavili v ponvi in ima zato značilen okus po lešnikih. Recept je nastal, da nune ne bi zavrgle beljakov ki so jim ostali pri kuhi. Okoli leta 1890 naj bi slaščičar Lasne, ki je imel lokal v finančnem predelu Pariza, začel izdelovati majhne kolačke po podobnem receptu, le da naj bi takrat dobili podolgovato obliko zlatih palic.

Pourquoi ce nom les financiers ? A l ‘époque, ce gâteau souple, sans crème, séduisait les boursiers et les financiers qui travaillaient à la bourse et qui pressés, ne prenaient pas le temps de déjeuner.. Poimenovali so jih les financiers, ker so prav prišli za malico finančnikom in borznikom – dali so jih preprosto v žep in si niso mazali prstov.


Spodaj je zapisan recept slaščičarja Gastona Lenotra (zanimivo, enak priimek je imel tudi sloviti vrtnar Versaillesa), z originalnimi količinami. Sestrična ga je dobila od prijaznega biologa po tem, ko jih je v avtobusu razdelil za prigrizek na poti v Lovran (rekla je, da so bili odlični in priročni – niso si umazali rok in počutili so se kot pravi francoski finančniki).

Jaz sem se pri pripravi odmaknila od tega recepta v bolj zdravo smer s tem, da sem uporabila le 100 g sladkorja in nisem uporabila masla za maščenje modelčkov, ker sem imela silikonske in tiste iz peki papirja. Masa po spodnjem receptu naj bi zadostovala za 50 finacierjev, meni se jih je izšlo 20. Manj najbrž zaradi manj sladkorja, pa tudi modelčki so bili večji.


170 g masla
250 g sladkorja v prahu
5 beljakov
135 g mletih mandljev
55 g moke
(30 g masla za modelčke)

Maslo raztopimo v ponvi, toliko da zavre in malce porjavi (in zadobi rahel okus po lešnikih).  Maslo pustimo, da se ohladi. Beljake stepemo. V drugi posodi zmešamo sladkor v prahu, mandlje in moko ter v zmes nežno vpotegnemo stepene beljake. Dodamo še ohlajeno maslo in premešamo. Pekač za nizke kolačke ali pa kar tistega za mafine dobro namastimo z maslom in vanje nadevamo testo – po eno žlico v vsako vboklino.

Pekače denemo v pečico, razgreto na 230 stopinj za 5 minut, nato temperaturo znižamo na 200 stopinj in pečemo še 5 minut. Ko jih vzamemo iz pečice jih pustimo 5 minut, da počivajo v pekaču, nato jih na rešetki ohladimo.

Jemo ih kar tako, z roko, kot majhne biskvitke ali piškote. Mi pa smo si jih danes za posladek privoščili s stepeno svežo smetano. Bili so imenitni, malce so spominjali na tisto švedsko sladico z mandlji in stepeno smetano. Tudi te se enkrat lotim.


Ni komentarjev:

Objavite komentar