torek, 17. november 2020

Carski praženec

Šmorn. Bila sem prepričana, da sem recept za šmorn že objavila. Sem iskala po sedemsto in nekaj receptih, pa ga nisem našla. Le nekaj dni, preden je v sobotni prilogi izšel članek z isto besedo, sem si zapisala – sramota, šmorna še ni v tem blogu. (Najbrž se vam je že kdaj pripetilo, da ste v nekem ožjem časovnem obdobju kar naenkrat večkrat zasledili isto besedo, ali da ste se na različnih krajih srečali s podobnim pojavom. V tem času se je zgostila pojavnost besede sramotaL).

Spodaj je zapisan recept za carski praženec z vsemi prijemi, da bi bilo testo čim bolj puhasto. Moja mama pa je doma pripravljala čisto običajen šmorn, narejen iz malo gostejšega testa za palačinke. Tak šmorn mora biti obvezno malo zažganJ.

Točne količine vam težko povem, ker testo pripravljam vedno po občutku. Ko zmešate vse sestavine, mora biti testo gostejše kot tisto za palačinke.




Za eno večjo ponev

2 jajci

½ ostre in ½ gladke moke

½ žličke pecilnega praška

mleko

radenska

naribana limonina lupinica

rum

rozine

olje

sladkor za posip

Vseh sestavin vzamemo ravno prav, da z dvema jajcema dobimo ravno prav gosto zmes (gostejšo, kot za palačinke). Nekaj prej, preden se lotimo testa namočimo rozine v rum. Stepemo beljaka. Z rumenjakoma zmešamo moki, pecilni prašek, vaniljin sladkor, naribano limonino lupinico, mleko, radensko in rum, v katerem so se namakale rozine.  Že to testo naj bo ustrezne gostote. Previdno vmešamo še sneg iz beljakov, vmešamo še rozine in pustimo počivati testo pol ure (če se nam mudi tudi ne). Testo se bo verjetno še nekoliko zgostilo, še vedno lahko gostoto uravnamo z manjšim dodatkom mleka.

Olje denemo v ponev in na vroče vlijemo testo. Ko se spodaj dodobra zapeče, ga z zapečeno stranjo predenemo na pokrovko in od zgoraj poveznemo ponev ter vse skupaj na hitro zasukamo za 180 stopinj. (Pri teh operacijah boste rabili pomočnika, meni vedno asistira JohnJ.) Ponev postavimo na ogenj in testo zapečemo še na drugi strani. Testo razkosamo, šmorn še malo popražimo in ponudimo s sladkorjem. Vsak po svojem okusu, v prahu ali s kristalnim.

Druga možnost pečenja je, da pečico skupaj s primernim pekačem segrejemo na 230 stopinj. Segret pekač premažemo z oljem in vanj nalijemo testo. Pečemo, dokler testo ni primerno zapečeno z obeh strani. Pekač vzamemo ven, šmorn razkosamo, premešamo in ga v pečici še malo popečemo.

 

Ni komentarjev:

Objavite komentar