sobota, 19. december 2015

Zelenjava na pari

Kuhanje na pari je najbolj zdrav način priprave zelenjave. No, še bolj zdrava je presna hrana, če pa o že temperaturno obdelujemo, se pri kuhanju na pari ne izlužijo hranilne snovi, zelenjava zadrži naravne soli in ni pečena na temperaturno obdelani maščobi. Zraven pa postrežemo presno solato, tako da dobimo zdrav obrok.


sezonska zelenjava
oljčno olje
sveže narezan peteršilj
Zelenjavo narežemo na kose in jo skuhamo na pari. Zložimo jo na krožnik in pokapljamo s hladno stiskanim deviškim oljčnim oljem ter dodamo nasekljan svež peteršilj.


Pire iz batate

Batata je lahko alternativa krompirju. Bolj zdrava, manj škroba. Tokrat sem jo pripravila kot prilogo govejim zrezkom v poprovi omaki.


batata
maslo
mleko
sol

Batato olupimo in jo narezano na kocke skuhamo v osoljeni vodi. Odcedimo jo in pretlačimo z maslom in mlekom. Po potrebi dosolimo.

Skakavka v pečici z zelenjavo

V puljski ribarnici sva ujela strijelko, na tržnici pa nakupila sezonske zelenjave. Batate, korenje, čebulo, česen in krompir. Drugi del »sezonske zelenjave« sva našla v bivšem merkatorju. Bučke, koromač, češnjev paradižnik. V teh evropskih časih je namreč zelenjava ves čas sezonska. Sicer z manj značilnega okusa, ker ni videla sonca, je pa bojda zagotovo eko, ker ni bila škropljena. Tako pač je z zelenjavo in sadjem, če ju ne gojimo sami, pač ne moremo vedeti, kaj natančno se je z njo dogajalo.
Skakavka je v Jadrano redka, zato boste verjetno tale recept uporabili pri kakšni drugi beli ribi. Če pa slučajno ulovite prav to vrsto ribe, jo zelo priporočam!


riba
oljčno olje
batati
korenje
bučka
češnjevi paradižniki
čebula
nekaj strokov česna
nekaj oljk
krompir
½ litra bele malvazije

Skakavko denemo na naoljen peki papir, prav tako na kose narezano zelenjavo, cele stroke česna, oljke in vino. Kilsko ribo pečemo približno 40 minut.

Kutinovi bomboni s čokolado

Recept za kutinove bombone, ki mi ga je že davno tega dala prijateljica Melimelum, sicer lahko najdete v tem blogu, da vam olajšam iskanje, pa še enkrat skopiram celotno proceduro v to objavo, kjer je končni izdelek oblit s čokolado. Jaz sem prvi del, pripravo kutinovega sira, opravila že pred kakšnimi dvemi meseci. Kutinov sir namreč brez težav počaka v hladilniku na nadaljnje obdelave.


Kutinov sok:
2 kg kutin
25 dag sladkorja
1,5 l vode
Kutine razrežemo na četrtine in jim odstranimo peške. Dodamo sladkor in vodo ter kuhamo eno uro in pol (ali pol ure v ekonom loncu). Čez noč precedimo skozi krpo ali gosto cedilo. Naslednji dan še enkrat prevremo in nalijemo v čiste steklenice.
Ohlajene kutine shranimo za pripravo kutinovega sira, ali jih oblite s čokolado in stepeno sladko smetano porabimo kot sladice.

Kutinov sir:
1 kg ohlajenih kutin (ki so ostale pri pripravi kutinovega soka)
1 kg sladkorja
limonina lupina (bio)
sok 1 limone
malo pomarančne lupine
cimet
1 šilce češnjevega, višnjevega ali hruškovega  žganja
Sestavine spasiramo in kuhamo v široki posodi na srednji temperaturi. Ves čas mešamo, približno uro do uro in pol, dokler se ne masa ne zgosti. Masa je dovolj gosta takrat, ko za kuhalnico na dnu lonca ostane sled. Maso razmažemo 1,5 cm debelo na pekač, prekrit z alu-folijo ali peki papirjem in sušimo približno 6 ur v pečici pri 50o C, dokler se masa ne strdi. Čas sušenja je različen, odvisen od tega, koliko tekočine je izhlapelo pri kuhanju mase. Med sušenjem večkrat preverimo, če je masa že čvrsta in po potrebi skrajšamo ali podaljšamo čas sušenja. Strjena masa je čvrsta, podobna žele bombonom, a še vedno malo lepljiva. Strjeno maso (kutinov sir) narežemo na večje kose in jih spravimo v škatlo. Med posamezne plasti denemo peki papir. Tako shranjena masa se obdrži tudi več mesecev.

Bomboni:
Ko želimo izdelati bombone, kutinov sir razrežemo na kocke, jih iz vseh strani namočimo v glazuri iz temne čokolade in masla ter ohladimo na pergamentnem papirju.

Korenčkovi poljubčki

Beljake, ki ostanejo od peke sem velikokrat porabila tako, da sem naredila še kokosove poljubčke. Lahko bi šli tudi v torto pavlovo, a za to je potrebna posebna priložnost s primernim številom jedcev, ki bi jo pospravili. Ali pa makarone, a s tem izzivom se še nisem spoprijela in bi za prvič rabila malo več časa.  Poljubčke sem že pripravljala z mandlji, lešniki ali čokolado. Tokrat pa sem se spomnila sestavin odlične korenčkove torte, ki bi lahko dobro sedle tudi v poljubčke. Korenček in orehi. Ob pripravi presnega korenčkovega soka v sokovniku, dobimo kot stranski izdelek drobno nariban korenček, ki je precej bolj suh, kot če bi ga naribali na ribežnu. In tak korenček je idealen za poljubčke, ki so za spoznanje mehkejši od kokosovih.


Za 20 poljubčkov
2 beljaka
60 g sladkorja
100 g nastrganega korenja iz sokovnika
50 g zmletih orehov
10 g moke
1 vaniljin sladkor

V kozici najprej zmešamo vse sestavine, nato jih na srednjem ognju kuhljamo 6 minut ob stalnem mešanju (če imamo več mase, še kakšno minuto ali dve dlje). Dobimo torej nekakšno korenčkovo paljeno testo. Oblikujemo kroglice in jih polagamo na peki papir. Pečemo na 180 stopinjah 12 - 14 minut, odvisno od pečice.

ponedeljek, 14. december 2015

Presna torta z bananami

Torte se je lotila mlajša hči. Nekje na netu je našla recept, ki je bil v originalu pripravljena s češnjami, ona pa je dodala banane. Torta je odlična in zdrava možnost za sladico, če le ni kdo izmed potencialnih jedcev alergičen na oreščke.



Podlaga
1 skodelica orehov ali mandljev
¼ skodelice kakava v prahu
ščep himalajske soli
¾ skodelice rozin
V sekljalniku zmeljemo orehe, nato nadaljujemo še s soljo, kakavom in rozinami. Podlago razporedimo in potlačimo po dnu modela za torte.
Nadev
3 skodelice indijskih oreščkov (1-2 uri namočeni v vodi)
6 datljev
¼ skodelce svežega limoninega soka
¼ skodelice vode
2 banani
1 skodelica kokosovega olja
¾ skodelice kakava v prahu

V sekljalniku zmeljemo najprej indijske oreščke, dateljne, limonin sok in vodo. Nato dodamo še kakav, kokosovo olje in banane. Nadev razporedimo po podlagi in torto denemo v hladilnik, da se strdi in ohladi.

sreda, 9. december 2015

Kroglice z ovseno kašo in suhim sadjem

Vsako leto pred novim letom se prijateljice obdarimo z majčkenimi darilci. Samo za pozornost in lep občutek. Tokrat se je Jane še posebej izkazala. V lično izdelani škatlici, oblepljeni z modrim papirjem, so bile odlične kroglice. Povedala je, da so brez glutena, brez sladkorja, skratka izjemno zdrave. Prav tam, ob večerji, kjer smo se obdarovale, jih še nisem poskusila, ker je bilo drugega dovolj. Lotila sem se jih doma naslednjega dne in uživala v okusu, ki me je spominjal na srbsko »žito«. Nekaj pšenice je bilo čutiti, pa orehe tudi. Ta izjemna kombinacija okusov, ki misli ponese za štirideset let nazaj na Knez Mihajlovo, ali pa k sosedom, ki so vsak december dobili paket iz Beograda. Skratka, kroglice, ki jih je ročno izdelala Jane, so bile izjemne, polne njene običajne vedrine.
Še to – ob receptu je napisala, da lahko v kroglice dodamo tudi druge sestavine po lastnem okusu, od oreščkov, ingverja, drugega suhega sadja, meni pa je prišlo na misel, da bi rozine in dateljne lahko namočili tudi v rumu.


1 skodelica ovsene kaše
2 skodelici mleka
3 skodelice vode
dateljni, rozine, orehi
kokosova moka
cimet
Ovseno kašo skuhamo v mleku in vodi. Pustimo, da se ohladi, jo sesekljamo v mešalniku in dodamo zmlete dateljne in rozine, ki smo jih prej namočili, da so postali mehki. Dodamo še cimet, zmlete orehe in kokosovo moko. Oblikujemo kroglice, ki jih povaljamo v kokosovi moki ali zmletih orehih.


torek, 8. december 2015

Kokosov puding

Po trgovinah že dolgo iščem kokosov puding iz vrečke. Ne vem, ali me spomin vara, ampak iz mladosti se spomnim okusa kokosovega pudinga. Bil je popolnoma bel in rahel, brez strukture.
Da bi zadovoljila željo po ponovnem okušanju tega spomina okusa, mi je prišlo na misel, da poskušam poustvariti tak puding s pomočjo panakote, ki nima svojega specifičnega okusa. Panakote se lahko lotite tudi sami, še bolj enostavno pa je, če kupite tisto v vrečki. Najbolje je, če vmešate nariban svež kokosov oreh, če ga nimate pri roki, pa lahko uporabite kokosovo moko. Del mleka lahko zamenjate s kokosovim sokom.
Se opravičujm za sliko. Ni najbolje uspela.


Za 4 osebe
1 vrečka panakote
4 dl mleka (lahko pa polovico zamenjate s kokosovim sokom)
4 žlice sveže naribanega kokosovega oreha

Mleko zavremo in vanj zamešamo panakoto v prahu. Vmešamo se nariban kokosov oreh. Če namesto svežega oreha dodamo kokosovo moko, pokuhamo puding še kakšno minuto dlje. Puding nalijemo v skodelice in ga ohladimo. En sam kokosov užitek. Nežen.

Čemaževa krompirjeva juha

Ideja za tole juho se je porodila iz recepta Novakovih za porovo juho, kjer najprej krompir prepražijo na maslu. Imela sem namreč še čemaža, vloženega v oljčnem olju, rabila pa sem nekaj za zgostitev juhe. Poleg tega gresta krompir in čemaž odlično skupaj.
Tu je zapisan recept, kjer sem uporabila vložen čemaž. Lahko pa uporabimo tudi svežega. Le pazimo, da je pravi.
Pa še to - na kaj vas asociira spodnja slika? Ste kdaj delali psihološki test Ishihara? Pa da ne boste mislili, da ste daltonisti. V tej juhi namreč ni številk.



Za 4 osebe
25 g masla
4 veliki krompirji
sol, poper
mleko

Krompir olupimo in narežemo na tanke rezine. Prepražimo ga na maslu z nekaj oljčnega olja, ki smo ga vzeli kar iz lončka s čemažem. Prepražen krompir zalijemo z vodo, toliko, da ga prekrijemo. Solimo in popramo. Ko je krompir mehek, dodamo še čemaž, sesekljamo s paličnim mešalnikom in kuhamo kakšnih pet minut. Nato dodamo toliko mleka, lahko deci ali dva, da dobimo primerno gostoto kremne juhe in kuhamo še pet minut.

Pita z radičem, feto in pinjolami

Recept izvira iz Bazilikine knjige Toplo priporočam. Le, da je tam pita pripravljena s svežo mlado špinačo, takšno, ki jo lahko poskusimo v lokalu. Tu pa imamo mojo različico z radičem, ker špinače ta dan nisem imela pri roki, najbližja trgovina pa je predaleč. S špinačo jo je že pripravila mlajša hči, takoj, ko je nabavila knjigo. Žal je nismo fotografirali in zato ta različica tudi (še) ni našla mesta v temle blogu. Brez slike recept namreč ni to, kar bi moral biti. (Razen v Ivačiču.)
Tudi spodnja receptura je večinoma prepisana iz omenjene knjige, vključno z vejicami. Vir je torej naveden. Pa še to naj dodam, da nakup knjige in obisk Bazilike toplo priporočam.


Za pekač 26 - 28 cm
Testo
170 g pirine moke
65 g masla
ščep soli
1/3 rumenjaka
0,7 dl mrzle vode
Moko najprej na hitro zamešamo s koščki masla in soljo, dodamo rumenjak in na koncu postopoma še vodo. Količina vode je odvisna od temperature zraka – če je zelo vroče, rabimo manj. Pomembno je le, da samo vse sestavine spravimo skupaj, čim manj mesimo in valjamo po rokah in ga le na hitro zamesimo. Oblikujemo ga v disk, ki ga tesno zavijemo v prozorno folijo in damo v hladilnik za vsa pol ure. Nato testo na pomokani površini razvaljamo in ga s pomočjo valjarja prenesemo v pekač in fino pritisnemo ob robovih. Ostanke odrežemo in dno na več mestih prebodemo z vilicami. V hladilnik ga denemo še za pol ure, potem pa obližimo s peki papirjem in nanj stresemo fižol, lahko pa tudi riž, čičeriko, frnikole, ipd.. Testo obtežimo zato, da se med peko ne napihne. Postopek imenujemo slepa peka. Pečemo pri 170 stopinjah dobrih 15 minut. Odstranimo papir in fižol in pečemo še nekaj minut, da je testo kompaktno.
Če bi radi porabili ves rumenjak hkrati, naredite testo iz 500 g moke, 250 g masla in 2 dl mrzle vode, narejeno testo pa na koncu razdelite na tri dele, ga razvaljate, zavijemo v folijo in zamrznemo. V receptu piše, da ga ob priliki, ko ga potrebujemo, vzamemo iz zamrzovalnika, nič ne oddajamo in z njim ravnamo praktično kot s svežim.

Nadev
radič »palla rossa«
100 g nadrobljene fete
3 jajca
2 dl sladke smetane
muškatni orešček
sol, poper
2 žlici pinjol

Jajca razžvrkljamo, dodamo feto, smetano, narezan radič in začimbe. Dobro premešamo in vlijemo na predpečeno testo. Potresemo s pinjolami in pečemo kakšne pol ure pri 180 stopinjah.