četrtek, 27. februar 2014

Tafelspitz

Doma smo včasih imeli na jedilniku tudi govedino iz juhe. Za kosilo smo dobili ta lepe kose, tiste, ki so ostali, pa si je ata skupaj s čebulo narezal v esihflajš. Ko sem bila majhna, kuhane govedine nisem ravno oboževala. Posebej v vrtcu ne, kjer smo otroci dobili žilave kose, ki jih seveda nismo mogli prežvečiti. Spomnim se, da sem si v žepku predpasnička v vrtcu naredila zalogo takšnih kosov in sem jih na tak način transportirala iz vrtca. Na krožniku jih namreč nismo smeli pustiti. Vzgojiteljice pač niso razumele, da otroci ne maramo žvarovne (kar poglejte si preko gugla, kaj to pomeni).
Zato je bilo zame pravo odkritje v neki dunajski gostilnici (mislim, da ni bil ravno Plachutta, kjer cela kombinacija z juho stane bojda 35 evrov), ko sem si naročila Tafelspitz. Bil je postrežen z restanim krompirjem, špinačo in seveda hrenom! En sam velik užitek. Preden gremo na recept, si še razjasnimo, da gre tu za kos mesa ob vrhu stegna ali v križnem predelu. V nekem receptu sem zasledila, da ga moramo kuhati na staromoden način in, da voda primerno (?) vre, ko vanjo denemo meso, poleg tega pa ga moramo še pravilno obračati. Nekje sem zasledila, da ga pri Plachutti kuhajo osem ur. Tega sicer ne verjamem prav zares, ker ne vem kaj bi ostalo še od okusa v mesu po toliko časa. Juha pa bi najbrž bila dobra.
Da se še kulturno uvedemo v to jed in si ustvarimo vzdušje dunajske kuhinje, si preberimo še tale opis te znamenite jedi iz wikipedije: »Der Tafelspitz ist ein Gericht der Wiener Küche, dessen Namen bayerisch-österreichischen Ursprungs ist. Es besteht aus einem, in Wasser mit Suppengrün oder in einer Brühe gekochtem, ganzen Stück Knöpfl oder Schlegl (Schwanzstück), das dann in Scheiben geschnitten meist mit Apfel- oder Semmelkren und der, beim Kochen entstandenen und abgeseihten, Suppenbrühe serviert wird. Dazu soll Wurzelgemüse gereicht werden, das, in Würfel oder in Streifen geschnittenen, in einer Brühe gekocht wurde, dann Kartoffeln, Bratkartoffeln oder Kartoffelschmarrn. Zudem Dillrahm-Fisolen oder Spinat, allenfalls auch Schnittlauchsauce.“
Moja idealna predstava Tafelspitza je takšna, kot sem jo dobila, ko sem ga prvič uživala na Dunaju. Torej s špinačo, restanim krompirjem in hrenom.


Krožnik sestavimo:
hren nariban skupaj z jabolkom

Pri tej jedi ne bom še enkrat zapisovala vseh receptov, zato predlagam, da jih poiščete po ponujenih povezavah. Vse lepo zložimo na krožnik, zraven pa si nudimo kakšen kozarček belega celinskega vina. Najbolje kakšen rizling ali traminec. Špica na mizi ali pa namizna špica.

Ni komentarjev:

Objavite komentar