sobota, 27. avgust 2022

Domače tagliatelle s kozicami

Tagliatelle pripravimo po receptu iz tega bloga. Za omako naredimo neke vrste buzaro na belo. Izjemna pašta.




Za 2 osebi

oljčno olje

200 g kozic

6 slanih inčunov

4 stroki česna

peteršilj

poper

malo ostre paprike v prahu (izbirno)

1 dl malvazije

Na oljčnem olju razpustimo slane inčune, dodamo kozice, nasekljan česen in tri četrtine nasekljanega peteršilja. Če želimo bolj začinjeno buzaro, dodamo še majhen ščep ostre paprike v prahu. Malo premešamo in dodamo malvazijo. Kuhljamo dokler se testenine ne skuhajo do ravno pravšnje trdote. Na koncu dodamo še preostanek nasekljanega peteršilja.

 

Ravioli v omaki treh paradižnikov

 

Uporabila sva raviole s skuto in špinačo, ki sem jih pripravila oni dan (recept najdete v tem blogu) in jih zamrznila za nekaj dni. Takrat sem jih pripravila z maslom in žajbljem, tokrat z omako iz treh paradižnikov.

V omako sem dela še pol žličke sladkorja, a mi je bilo kasneje žal, bilo bi bolje brez.



Za 2 osebi

14 domačih raviolov

oljčno olje

mala čebulica

3 stroki česna

3 suhi paradižniki

1 konzervica paradižnikove pulpe

majhna žlička paradižnikove mezge

sol

nekaj lističev bazilike

vejica timijana

½ žličke balzamičnega kisa

parmezan

Na oljčnem olju prepražimo nasekljano čebulico, pazimo da ne porjavi. Dodamo narezane suhe paradižnike in nasekljan česen. Pomešamo in dodamo še konzervico paradižnikove pulpe. Posolimo, popramo in vmešamo še natrgane lističe bazilike in osmukamo vejico timijana. Lahko dodamo še malenkost balzamičnega kisa. Kuhljamo dokler se ravioli v sosednjem loncu ne skuhajo ravno prav. Dobro jih odcedimo, da na njih ni preostanka vode in jih denemo v paradižnikovo omako. Na krožniku nanje naribamo parmezana.

ponedeljek, 15. avgust 2022

Bela torta caprese

 

Nisem se mogla upreti skušnjavi, da bi spekla še belo različico torte caprese, ko sem v Odprti kuhinji zasledila recept. Temno že najdete v tem blogu. Bela je pripravljena z belo čokolado in okusom limone. Limono sem sicer dodala, a umanjkal je limoncello, ki ga nisem imela pri roki. V originalnem receptu je kot začimba dodan tudi limonski timijan. Recept sem torej nekoliko prilagodila, v testo sem dala tudi precej manj sladkorja kot je navedeno v Odprti kuhinji, iz praktičnih razlogov pa sem uporabila nekoliko manj mletih mandljev in bele čokolade – pakiranja teh dveh sestavin sta namreč po 200 g. Temu sem prilagodila tudi količino preostalih sestavin razen jajc, ker nekoliko večja količina njih v razmerju nikakor ne more škoditi.




Za torto premera 28 cm

200 g mletih mandljev

200 g bele čokolade

180 g masla

5 jajc

naribana lupinica 1 bio limone

sok 1 limone

1 vaniljin sladkor

2 žlici sladkorja v prahu

9 g pecilnega praška

50 g jedilnega škroba

Belo čokolado skupaj z maslom raztopimo v vodni kopeli in ohladimo. Vmešamo še limonin sok. V receptu piše, da se zna zgoditi, da se bosta čokolada in maščoba ločili. Nič hudega, zmes samo premešamo.

V skledi zmešamo mlete mandlje, škrob, pecilni prašek in naribano lupinico limone.

V drugi skledi penasto umešamo jajca s sladkorji, da trojno narastejo in postanejo bledo rumene barve.

Nežno vmešamo stopljeno čokolado z maslom, nato še suhe sestavine iz druge sklede.

Testo prelijemo v s peki obložen ali kako drugače namaščen in potresen pekač za torto in pečemo v na 175 stopinj ogreti pečici 40 minut. (Jaz sem pekla 50 minut, kot je predlagal izvorni recept, a je bila peka nekoliko predolga. Morda tudi zato, ker je bila zaradi velikega premera modela za torto le ta nekoliko nižja in je rabila manj časa. Vsekakor priporočam pogledovanje v pečico in prilagajanje časa peke razmeram.)

Torta je bila kljub vsemu odlična. Celo Johnu, ki ima sicer raje manj zapečene jedi, je bila ta izvedba všeč.

 


Ravioli ricotta e spinachi, burro e salvia

 

Ravioli s skuto in špinačo v omaki iz masla in žajblja. Odkar sva z Johnom v Osterii il Vignale v La Spezii jedla nekaj podobnega za predjed, sem imela v načrtu, da se lastnoročno lotim teh raviolov. Jed sem našla na italijanskem spletu in danes sem končno lahko ujela to priložnost, da si vzamem dovolj časa za pripravo. Za pripravo tovrstne jedi je namreč treba žrtvovali del dopoldneva v kuhinji, posebej če se hkrati lotimo sladice, ki je doslej nismo pripravljali. Na vrsto je namreč prišla bela torta caprese. Dodaten čas gre za pripravo rezancev iz preostalega testa za domače testenine. Testo se namreč hitro suši, zato je treba vse preostanke od raviolov pravočasno predelati v tagliatelle.

Namesto rikote sem uporabila zrnati sir neke hrvaške mlekarne. Odlično se je obnesel.

Ob taki kuhi, ko mi ne uspe sproti pospravljati posode in kuharskih pripomočkov, se vedno spomnim Rose iz La cuccine, romana, ki se dogaja na Siciliji.




Za 24 raviolov

Testo

250g ostre moke (tip 400, v Italiji 00*)

2 jajci

1 rumenjak

ščep soli

Polnilo

250 g špinače

125 g rikote

50 g sira Grana Padano

Muškatni orešček

Sol, poper

Najprej umesimo testo, ga zavijemo v prozorno folijo za živila in ga denemo za pol ure v hladilnik.

Medtem pripravimo polnilo. Špinačo oplaknemo in blanširamo ter jo dobro odcedimo. V skledi zamešamo rikoto in nariban sir, začinimo z muškatnim oreščkom in poprom. Vmešamo še odcejeno špinačo.

S pomočjo strojčka za pripravo testenin pripravimo plahte, na katere redu navideznih kvadratkov v velikosti kakšnih 5 x 5 centimetrov denemo kupčke polnila. Testo s kupčki prekrijemo s podobno veliko plahto in raviole po robovih navideznih kvadratkov zatesnimo. Po robovih navideznih kvadratkov raviole narežemo in jih še enkrat dodobra zatesnimo.

Iz preostanka testa naredimo tagliatelle, ki jih uporabimo ob naslednji kuharski priložnosti.

Raviole skuhamo v osoljenem kropu, po mojih izkušnjah bo 15 minut ravno prav.

Medtem raztopimo maslo in vanj denemo natrgane listke žajblja. Raviole dobro odcedimo in jih denemo v masleno žajbljevo omako.

Izjemno.

 

 

*Vse o moki Vse o moki z Erikom Bačarjem (delo.si)

** Prilagam še original recept, ki ima nekaj slik, da si laže predstavljate pripravo Ricetta Ravioli ricotta e spinaci burro e salvia - La Ricetta di GialloZafferano

 

Polpeti z melancani in rdečo papriko

 

In še ena vrsta polpetov, ki so pripravljeni na podoben način kot preostali, za katere recepti so že objavljeni v blogu.



Za 8 polpetov

oljčno olje

2 čebuli

1 večji ali 2 manjša melancana

6 strokov česna

bel kruh (količina 1 žemlje)

malo mleka

majaron, muškatni orešček, svež rožmarin

poper, sol

pest peteršilja

2 jajci

drobtine

V ponvi najprej na oljčnem olju steklasto prepražimo čebulo in na trakove narezano papriko. Prepraženo odrinemo na stran in na isti ponvi (kjer ni več prav veliko maščobe) prepražimo še na tanke rezine narezane melancane, skupaj z na lističe narezanim česnom. Potem še dušimo, da se vse skupaj zmehča. Na kockice narezan kruh namočimo v toliko mleka, da se napije. Če je kruh premoker, ga raje malo ožmemo. V skledo h kruhu dodamo prepraženo zelenjavo, jajci, začimbe, nasekljan peteršilj in toliko drobtin, da lahko iz mase oblikujemo polpete. Polpete spečemo na olivnem olju in jih polagamo na kuhinjski papir, da vpije maščobo.

 

Koruzni polpeti

 

Še ena vrsta polpetov, ki so pripravljeni na podoben način kot preostali, za katere recepti so že objavljeni v blogu.




Za 2 osebi

1 kos belega kruha

malo mleka

kuhana koruza (1 konzerva)

čebula

česen

peteršilj

majaron, šetraj, timijan

sol, poper

jajce

drobtine

oljčno olje

Kruh narežemo na kocke in ga namočimo v malo mleka. Čebulo narežemo na kolobarje, česen nasekljamo in ju prepražimo na malo oljčnega olja. Poberemo ju iz olja in denemo na namočen kruh, dodamo še kuhano koruzo. Začinimo. Ko se ohladi vmešamo še razžvrkljano jajce. Drobtin dodamo toliko, da lahko oblikujemo polpete. Spečemo jih v oljčnem olju, nekaj minut na vsaki strani.

 

Rumeni curry s piščancem in gamberi

 

Vsake toliko zapaše curry.




Za 2 osebi

olje

1 konzerva kokosovega mleka

1 čebula

1 glavica česna

1 piščančji zrezek

150 g kozic

1 rumena paprika

1 rdeča paprika

1 zelena paprika

1 manjši sladek krompir

1 korenček

1 čili, če ga nimamo uporabimo pekočo papriko v prahu

sol, poper

curryeva začimba (kurkuma, ingver, koriandrova semena, koriandrovi listi)

Na olju prepražimo sesekljano čebulo, dodamo na kockice narezanega piščanca, gambere, na rezine narezan česen, lahko tudi nekaj celih strokov, na trakove narezane paprike, čili in pražimo. Dodamo še na kolutke narezan korenček in na manjše kose narezan sladek krompir. Vse še malo premešamo, začinimo in pokrijemo, da se malce poduši. Dodamo še kokosovo mleko in kuhamo kakšnih 20 minut, da se skuha piščanec in korenje. Na koncu poskusimo, če nam še kakšne začimbe manjka in dodamo.

Ponudimo z rižem, skuhanim na vodi.

 

Rahla omleta s hruškami

 

Imela sem hruške in jajca. In rabila sem sladico. Idealen je bil neke vrste sufle s pečenimi hruškami.




Za 2 osebi

hruška

1 jajce

2 žlici moke

1 žlica sladkorja

1 vaniljin sladkor

maslo za pekač

Pečico vključimo na 200 stopinj, hruško olupimo, narežemo na četrtine in izdolbemo koščičje. Manjši glinen pekač namažemo z maslom in potresem z moko. Beljak stepemo, lahko vtepemo tudi vaniljin sladkor. V drugi posodi penasto stepemo rumenjak s sladkorjem. K rumenjaku rahlo vmešamo sneg, dodamo še presejano moko. Testo vlijemo v pekač in nanj naložimo četrtinke hruške. Pečemo 10 do 15 minut, odvisno od pečice.

Češnjev štrudl

 

Eden najboljših štrudljev je to. Je pa veliko fizičnega dela z izkoščičjevanjem češenj. Tokrat sem recept povzela po knjigi z recepti za primorske slaščice Mirjam Devetak. Le sladkorja je precej manj kot v originalnem receptu. In limone je pol manj.




Vlečeno testo

300 g moke

3 žlice olja

1 žlica kisa

ščepec soli

150 ml mlačne vode

Nadev

1,5 – 2 kg češenj

100 g piškotnih drobtin

3 žlice sladkorja

1 vanilin sladkor

1 žlica ruma

1 bio limona

Iz sestavin zamesimo gladko testo. Zavijemo ga v folijo za živila in pustimo počivati pol ure.

Medtem češnjam odstranimo koščice, dodamo drobtine, sladkor, vaniljin sladkor, rum, naribano limonino lupinico in malo limoninega soka.

Testo najprej na pomokani deski razvaljamo, potem ga nategujemo na pomokanem prtu. Jaz debelih robov ne obrezujem, kar mi je ta del štrudlja eden boljših. Testo namažemo z nadevom in ga zavijemo s pomočjo prta. Položimo ga v pekač na peki papir. Pečemo v razgreti pečici 180 – 200 stopinjah 50 minut. Deset minut pred koncem peke ga premažemo z vodo.

Maroški ratatuille

 

»Maroško« običajno pripravljam tako, da izdolbene zelenjavice napolnim ali z mesnim ali vegi nadevom in jih v pečici pečem s paradižnikovo omako. Ključne za specifičen so dodane začimbe, kot so koriander, cimet, klinčki. Recepta za obe različici najdete v tem blogu.

Tudi pri ratatuillu gre za zelenjavo in paradižnikovo omako, le da so tam dodane običajno provansalske začimbe. Zato mi je prišlo na misel, da poskusim z različico ratatuilla z maroškim okusom.




oljčno olje

melancani

bučke

rdeča paprika

česen

čebula

paradižnikova pulpa

suh paradižnik

sol, poper

koriandrovi listi, lahko tudi peteršiljevi

cimet, klinčki, koriandrova semena

žlička sladkorja

50 g kuskusa na osebo

rozine

Melancane, bučke in paprike narežemo na nam všečne oblike in jih na rahlo naoljenem pekaču spečemo na 180 stopinjah. Lahko dodamo tudi kakšen strok česna. Verjetno bo kakšne pol ure dovolj, vse pa je odvisno od pečice.

Medtem pripravimo omako. Na oljčnem olju prepražimo in podušimo na drobno nasekljano čebulo, dodamo nasekljan česen, malo premešamo, toliko da česen zadiši, a ne porjavi. Dodamo narezan suh paradižnik in paradižnikovo pulpo. Solimo popramo in začinimo za nasekljanimi koriandrovimi listi (peteršiljem), cimetom ter v možnarju zdrobljenimi koriandrovimi semeni in klinčki. V omako dodamo še žličko sladkorja in jo kuhljamo kakšne pol ure. Potem proti koncu dodamo narezano pečeno zelenjavo in kuhamo skupaj 15 minut. V tem času pripravimo kuskus po receptu na embalaži. Odličen je, če mu dodamo tudi rozine (vmešamo jih hkrati s kuskusom v vrelo vodo).

 

Polpete iz bučk

 

Tokrat jih nisem pripravljala po klasičnem receptu moje mame, ki za mehčanje strukture uporablja bel kruh, še bolje bele žemlje. Čeprav belih žemelj, kot so bile včasih ni več. Manjših, puhasto mlečnih. Zdaj so to napihnjene velike žemlje enakega testa kot kajzerice. Še druga razlika v pripravi popletov je, če primerjamo z recepti za polpete v tem blogu, da so vse sestavine sveže. Sicer sem čebulo, bučke, jajčevce, paprike ipd. prej nekoliko popražila.




oljčno olje

1 srednja bučka

1 srednja čebula

2 stroka česna

1 jajce

drobtine

moka

peteršilj

majaron

muškatni orešček

poper

sol

Bučke sveže naribamo in jih nekoliko ožamemo, čebulo narežemo na tanke polkolobarčke, česen in peteršilj sesekljamo. Vse zelenjavne sestavine zamešamo skupaj z začimbami in jajcem. Dodamo primerno količino drobtin, lahko tudi malo moke in pustimo stati kakšnih petnajst minut, da se drobtine in moka napnejo. Oblikujemo polpete, polagamo jih na desko, posuto z drobtinami. Polpete ocvremo v olju, najbolje oljčnem.