nedelja, 17. november 2024

Biskvit s svežim kokosom

Imela sem kokosov oreh in idejo, da bi spekla biskvit s to sestavino. Za osnovni recept sem vzela tistega za plum cake.




kokosov oreh

150 g moke

50 g škroba

1,5 dl jogurta

3 velika jajca ali 4 normalna

160 g sladkorja

1 vaniljin sladkor

1 mandarina (lahko tudi kak drug citrus, lahko pa tudi brez)

1 pecilni prašek

ščepec soli

1 dl oljčnega olja (v original receptu je sončnično)

Kokosov oreh navrtamo, izlijemo mleko, ga razbijemo, olupimo in meso naribamo.

Stepemo beljake. Penasto umešamo rumenjake s sladkorji, dodamo s paličnim mešalnikom sesekljano meso mandarine, jogurt in sol. Previdno vmešamo še sneg in s pecilnim praškom presejano moko. Testo nalijemo v podolgovat model in ga pečemo 45 minut na 170 stopinjah. Z zobotrebcem preizkusimo, če je kolač pečen. V recepturi piše, da prvih 40 minut pečice ne odpiramo.

petek, 1. november 2024

Špageti s skušo

Še različica hišne pašte s skušo iz konzerve.




polnozrnata pašta

olivno olje

čebula

česen

črne olive

paradižnik (koščki iz konzerve ali svež)

žlička sladkorja

sol, poper

sveže začimbe iz vrta (lovorjev list, rožmarin, origano, majaron, timijan, petršilj, bazilika)

kapre (ne skoparimo, mora jih biti ravno prav, ker dajo značilen okus)

skuša iz konzerve

lahko tudi bučke, melancane, kakšen kolešček feferona, belo vino

Na olivnem olju prepražimo čebulo (da ne zarumeni), s česnom narezanim na lističe dodamo še vse ostalo, kar smo kanili pražiti (cele črne olive, po želji pa še na koleščke narezane bučke, feferone, na kockice narezane melancane). Dodamo paradižnik, sladkor, sol, poper in začimbe, vse razen bazilike, ki pride na koncu. Nekaj časa kuhljamo, pred koncem pa dodamo še nasekljane kapre in tuno. Omako damo vrh v osoljenem kropu skuhanih testenin in potresemo s svežo baziliko.

Torteloni s špinačo in česnom

Včasih je treba kosilo narediti bolj na hitro. Tokrat sem imela pri roki kupljene tortelone, polnjene s špinačo in rikoto. Naredila sem jih v zelo enostavni omaki.




torteloni

oljčno olje

česen

listi mlade špinače

parmezan

Na oljčnem olju na majhnem ognju na hitro prepražimo na lističe narezan česen samo toliko, da zadiši. Ugasnemo ogenj. Dodamo kuhane tortelone in oprane špinačne liste in premešamo, da se listi zmehčajo. Potrežemo z naribanim parmezanom.

sobota, 19. oktober 2024

Pistacijev kolač

V Baziliko bistro grem večkrat na kosilo – na vegansko juhico s kislim kruhom in domač biskvitni kolač, s čimerkoli že. Kolači so ravno pravšnje mehkobe, strukture, sočnosti. Odlični skratka. Recept za njihov pistacijev kolač sem poiskala v knjigi z bazilikinimi recepti Vsi za mizo.

V tem obdobju je v trgovini, lažje kot v devetdesetih, najti tudi nesoljene pistacije. Spominjam se, kako sem v tistih časih zavidala Nigelli, ki je v londonski trgovini našla vse potrebne sestavine, tudi nesoljene oluščene pistacije. Pri nas takrat tega še ni bilo.




240 g masla na sobni temperaturi

180 g sladkorja

1,5 žlice cointreauja (jaz sem ga izpustila)

1,5 žličke vanilijeve esenca

3 jajca

4 žlice čvrstega jogurta

1 pomaranča

100 g oluščenih neslanih pistacij

300 g moke

1 žlička pecilnega praška

Ščepec soli

½ žličke sode bikarbone


Zmiksamo (zmeljemo) pistacije, krhlje olupljene pomaranče in jogurt.

Moko zmešamo s soljo, sodo in pecilnim praškom.

Maslo penasto stepemo s sladkorjem, dodamo vaniljo in contreau in potem postopoma še jajca. Dobro premešamo. V masleno jajčno zmes izmenično dodajamo pistacijevo maso in moko s preostalimi sestavinami. Temeljito premešamo in damo v podolgovat pekač, obložen s peki papirjem.

Pečemo okoli 40 minut na 175 stopinjah. S palčko preverimo, ali je pekač pečen.

Po približno 10 minutah kolač zvrnemo iz pekača in ga ohladimo na rešetki.

sreda, 14. avgust 2024

Sardele iz pečice

V tem blogu smo sardele pripravljali že na gradeli, tokrat pa sem jih pripravila v pečici. Priprava žara je namreč dolgotrajnejša in za dve osebi se ne splača izpeljati zamudne procedure. V ponvi pripravljene sardele bi bile za moj okus premastne, zato sem jih poskusila pripraviti v pečici. Ponudili smo jih s krompirjevo ter krompirjevo-kumarično solato.



Za 2 osebi

20 sardel

oljčno olje

groba morska sol (po okusu)

Sardele očistimo in jih popivnamo s papirnato brisačko. Pečico segrejemo na 200 stopinj. Na pladenj denemo peki papir, nanj pa položimo sardele. Na obeh straneh jih s čopičem premažemo z oljčnim oljem in jih denemo v ogreto pečico. Pečemo jih 10 minut, nato prižgemo gornji žar in jih pečemo še 5 minut.. Sardele so sicer že v osnovi malo slane, a po okusu jih lahko še posolimo s ščepcem grobe morske soli.

Se je obneslo, sardele so bile skoraj tako odlične kot tiste z žara. Zraven si natočimo kozarček ohlajene malvazije. 

Arancini di riso

To niso arancini d'arancia ali scorza d'arancia candita, ampak arancini di riso, kot jih poznajo na Siciliji. Prvič smo jih okusili prav tam, v Sirakuzi, kjer jih prodajajo kot ulično hrano v lokalih brez miz, največ s pultom, kjer jih lahko stoje pojemo mimogrede. Tam so bolj hruškaste oblike s trebuščkom spodaj in večinoma polnjene z bolonjez omako.

Tokrat smo imeli privilegij, da smo jih jedli doma, pripravil jih je zet, ki je odličen kuhar. Ostalo nam je nekaj riža od zelenjavne rižote, imeli smo nekaj mozzarele in sestavine za pohanje.




kuhan riž

mozzarella

moka, jajce, drobtine

olje

Iz kuhanega riža oblikujemo kroglice, v katere smo deli košček mozzarele. Kroglice povaljamo najprej v moki, potem v stepenem jajcu in na koncu v drobtinah. Ocvremo jih v vročem olju, bolje sončničnem, ker doseže višjo temperaturo. Lahko pa tudi v kakšnem bolj navadnem oljčnem, če imamo samo tega pri roki. Pečene položimo na kuhinjske brisačke, da vpijejo odvečno maščobo. Odlično!

torek, 30. julij 2024

Granita iz lubenice

Granito sem prvič okusila na Siciliji. Prijatelja sta naju na jutranjem nedeljskem sprehodu po Siracusi peljala na granito in brioš, takšen je običaj, sta dejala. Ne spomnim se, kakšnega okusa je bila, spomnim pa se, da je bila ledena granulirana pijača med sladoledom, ledom in neke vrste smutijem. Novakovi so pripravili kavno granito. Jaz sem se tokrat lotila sadne iz lubenice, ki že sama po sebi vsebuje veliko vode.



lubenica

sok limone

malo sladkorja

Lubenico narežemo na kocke, peške seveda odstranimo. Kocke lubenic denemo v plastično posodo in jih zamrznemo. Zamrznjene posladkamo in jim dodamo sok limone. Vse skupaj zmiksamo s paličnim mešalnikom. (če so kocke še pretrde za miksanje še malo počakamo).

Izjemna osvežitev.

nedelja, 7. julij 2024

Londonske rezine

Že dolgo sem se spogledovala s to sladico, je nekaj med pito, rezinami in piškoti. Zelo dobrega okusa, ki ga zaokrožijo sladka kislost marelične marmelade in orehi. Tokrat sem morala porabiti jajca in orehe, ki so bili pred iztekom roka trajanja in se je zato ponudila idealna priložnost, da se končno lotim londonskih rezin. Med recepti, ki so na razpolago na spletu, sem se odločila za tistega v Odprti kuhinji.




Testo

5 rumenjakov

3 žlice sladkorja

1 vaniljin sladkor

125 g zmehčanega masla

lupinica ene limone

200 g moke

½ zavitka pecilnega praška

4 zvrhane žlice marelične marmelade

Beljakov pokrov

5 beljakov

1 vaniljin sladkor

3 žlice sladkorja

200 g mletih orehov

Rumenjake in sladkorje penasto stepemo. Dodamo še malo in naribano limonino lupinico in stepamo naprej, da dobimo gladko maso. Vmešamo še moko, presejano s pecilnim praškom. Mešamo z mešalnikom dokler gre, potem še s spatulo. Testo na tanko razporedimo po pekaču, prekritim s peki papirjem, na koncu najbolje z rokami (cca. 30x20 cm). Pekač denemo v pečico, ogreto na 180 stopinj in pečemo 10 minut. Medtem stepemo trd sneg iz beljakov, vtepemo še sladkorje in na koncu vmešamo še orehe. Po desetih minutah vzamemo pekač iz pečice, testo naluknjamo z vilicami, da premažemo z marmelado in beljakovo peno. Temperaturo pečice znižamo na 160 stopinj in pecivo pečemo še 30 minut. Ohlajenemu pecivu odrežemo robove in ga narežemo na rezine.

 

nedelja, 5. maj 2024

Ričota klasično

Tokrat mi je ričota uspela al dente. Odlična. Kot tista, ki sem jo enkrat jedla v Vidmu, ne vem več, kako se je reklo gostilni. Ključ je v tem, da ješprenja prej ne namakamo, ampak ga enostavno skuhamo kot riž Čas kuhanja je odvisen od ješprenja, običajno je dovolj 30 – 40 minut.




Za 2 osebi

160 g ješprenja

oljčno olje

2 šalotki

(lahko malo kuhane šunke)

4 stroki česna

2 korenčka

nekaj graha (bolje zamrznjen, kot v konzervi)

peteršilj

majaron, poper sol

lahko malo masla

parmezan

Na oljčnem olju prepražimo nasekljano šalotko, (dodamo na kockice narezano kuhano šunko), dodamo česen in malo pražimo na nežnem ognju. Dodamo še ješprenj in ga med mešanjem prepražimo. Zalijemo z vodo (količina po občutku, lahko manj in potem še dodajamo). Dodamo na koleščke narezan korenček, solimo, popramo in začinimo z majaronom. Ko se kuha kakšnih 20 minut, dodamo še grah in nasekljan peteršilj. Po desetih minutah začnemo poskušati, če je ješprenj ravno prav kuhan. Mora biti še malo al dente, nikakor pa ne razkuhan, kot v kakšnem ričetu. Na koncu vmešamo še kosem masla in postrežemo s parmezanom. Zraven se prileže kozarček merlota.

Tagliatelle z artičoko

Odlična pašta, polna posebnega okusa artičoke. Malo več je fizičnega dela z luščenjem mesa artičoke, a se izplača.




Za 2 osebi

160 g ozkih rezancev

oljčno olje

malo masla

2 artičoki

2 šalotki

4 stroki česna

peteršilj

malo naribane lupinice limone

poper, sol, majaron

parmezan

Artičoko skuhamo v vodi (naj 30 minut vre). Jo odcedimo se lotimo dela. Meso postrgamo iz notranjih strani lističev, nekaj ga je tudi v srčiki sadeža. Pazimo, da v mesu ni trdih delov lističev.

Na oljčnem olju in raztopljenem maslu nežno prepražimo nasekljano šalotko. Dodamo nasekljan česen, še malo prepražimo in dodamo meso artičok. Na omako naribamo malo limonine lupinice, posolimo, popopramo, dodamo še majaron in sveže nasekljan peteršilj. Premešamo, pokrijemo in na majhnem ognju dušimo kakšnih pet minut. Vmešamo odcejene rezance in postrežemo z naribanim parmezanom. Zraven gre kozarec sveže malvazije.

sobota, 10. februar 2024

Kruh z ovsenimi kosmiči

Zelo fajni kruh. Recept sem priredila po kulinariki.net.




150 g ovsenih kosmičev

350 g ostre moke

½ vrečke suhega kvasa

1 žlica sladkorja

2 žlički soli

½ dl olja

3 dl vode

Kosmiče poparimo s 3 dl vode, večkrat premešamo, da se ohladijo. K ohlajenim kosmičem primešamo moko, kvas, olje, sladkor in sol. Zamesimo testo, po potrebi dodamo še malo vode. Testo naj vzhaja 2 uri. Potem ga premesimo in denemo v namaščen model (jaz raje uporabljam peki papir). Naj vzhaja še kakšno uro, nato ga pečemo v ogreti pečici (210 stopinj) približno 40 minut (čas pečenja je odvisen od oblike/debeline štruce/hlebca. Kruh je pečen, ko votlo zadoni ob trkanju nanj.

Jagenjčkovi kotleti

Je sicer hudo, ko pomisliš na nedolžne živalice, ki postanejo naša hrana, a kaj naj storimo? Evolucija (ali pa bog? - zadnje čase se mi popolnost narave zdi skoraj neverjetna, po drugi strani pa so izgovori ob nepravičnostih boga nedoumljivi) nas je ustvarila kot vsejede in kot člen v prehranjevalni verigi.




kotleti

sol

poper

rožmarin

oljčno olje

Kotletke poporamo in obdamo z nekaj rožmarinovimi lističi in premažemo z oljčnim oljem. Če imamo čas, jih za nekaj ur pustimo v marinadi (zaprta posoda v hladilniku), če ne, jih lahko takoj denemo na razžarjen žar ali žar ponev. Pečemo kakšno minuto na vsaki strani, čas je odvisen od debeline kotleta in od tega, kako prepečenega želimo. Solimo šele pred serviranjem.

Fižoleti z drobtinicami

Doma imamo zelo radi fižolete, najsi bodo v solati, omaki, ali pa z drobtinicami kot priloga. V tem blogu se najde že nekaj receptov za pripravo te odlične stročnice. Zelo pomembno je kuhanje, da je fižol ravno prav kuhan. Mora biti še nekoliko al dente, nikakor pa ne prekuhan (vedenje o tem sem pridobila s spleta, mislim da na portalu okusnoje). Če imamo stročji fižol z nitkami, da jih med čiščenjem temeljito odstranimo.




stročji fižol

oljčno olje

maslo

sol po okusu

Stročjemu fižolu odrežemo vršičke in mu po potrebi odstranimo nitke. Denemo ga v krop in kuhamo 10 minut, potem pa vsako minuto poskusimo, če je že skuhan. Biti mora skuhan, a hkrati ostati čvrst. Fižolete odcedimo in jih na krožniku zabelimo z drobtinicami, prepraženimi na oljčnem olju in maslu.