ponedeljek, 20. oktober 2014

Rižev narastek

To je bila (in je še) ena najljubših jedi mojega otroštva (otroštvo najbrž še traja). Obvezna je bila vsako leto na počitnicah ob morju, ko ga je vedno spekla mama. Asociacijo nanj sem običajno dobila že na poti na morje, ko smo po prevoženi vijugasti poti čez celino v sončnem jutru  pripeljali do Rižane, ki je obetala morje (in rižev narastek). Spomnim se ga iz oranžno belega pravokotnega pekača, nekoliko debelejšega kot je ta na sliki, a slastno mehkega in nežnega. Riževo mlečna jajčna zmes, ki se topi v ustih. Tokrat so po Johnovem okusu dodane še rozine, poprej namočene v rumu, ki odlično dopolnjujejo to popolno jed. Rozine z rumom seveda lahko tudi izpustimo. Od okusa odvisno.

Tri leta in pol po temle zapisu dodajam še to, da sem na televiziji videla dva požrešna Italijana, ki v Kalabriji pripravljata riževo torto. Recept je podoben, kot moj (pravzaprav mamin) rižev narastek, le da sta že v mleko dala skupaj z rižem kuhati kose limonine lupine (in jih potem pobrala ven), v maso za naratek pa sta naribala lupinico pomaranče. Slednjo sta naribala tudi na koncu, po vrhu že s sladkornim prahom potresene torte. Poskusim čim prej.


300 g riža
1 l mleka
ščepec soli
½ dl ruma
večja pest rozin
4 jajca
4 žlice sladkorja
1 vaniljin sladkor
malo nastrgane lupinice bio limone
žlička masla za pekač

V vrelo mleko s ščepcem soli vmešamo riž in ga na počasnem ognju ob občasnem mešanju skuhamo do mehkega. Med kuhan riž vmešamo rozine namočene v rumu. Beljake stepemo. Rumenjake stepemo s sladkorjema in dodamo še nastrgano limonino lupinico. Najprej vmešamo v mlečni riž rumenjake, nato še sneg. Maso vlijemo v namaščen pekač ter pečemo pri 180 stopinjah približno 25 minut, odvisno od pečice.

Včasih smo po narastku polivali domač malinovec, omako iz jagodičevja ali pa kar segreto marmelado. Nekaterim pa je najboljši kar tako natur. Kakor vam paše.

Ni komentarjev:

Objavite komentar