torek, 7. november 2023

Gobova juha

Ta je bila res prava, polna gob. Uporabila sem zamrznjene gobe, ki sva jih z Johnom dobila od sorodnikov, katerih poznavanja gob ne poznam. John mi je sicer zatrdil, da so gobe v redu in res, popoldan po kosilu je minil kot vsak drug. Bili so jurčki in lisičke, če gre pa za katerekoli druge, običajnim ljudem manj znane, pa zaupam samo stricu, priznanemu gobarju. Domišljija namreč ne pozna meja, razbohoti se še posebej, če ji pomagajo novice iz časopisov, v katerih je opisana avstralska gospodinja, ki je za svoje goste pripravila pečenko welington.



Količin ne bom opisovala, ker sem vse skupaj pripravljala po občutku.

oljčno olje

čebula

česen

sveže ali zamrznjene gobe

suhi jurčki (bolj za začimbo)

malo gobove juhe iz vrečke za zgostitev

krompir

peteršilj

majaron, timijan

sol, poper

Na oljčnem olju steklasto prepražimo nasekljano čebulo, dodamo na lističe narezan česen in gobe. Malce prepražimo, dodamo začimbe in zalijemo s hladno vodo. Dodamo narezan krompir in v malo hladne vode razžvrkljano žlico ali dve (odvisno od siceršnjih količin) prahu za gobovo kremno juho iz vrečke. Vmešamo tudi nasekljan peteršilj, nekaj pa ga pustimo na strani in ga dodamo v juho šele, ko so vse sestavine kuhamo. Ko tekočina zavre, juho kuhamo še toliko časa, da so krompir in gobe kuhane. Najbrž bo to med 20 in 30 minutami. Odlična juha.

nedelja, 13. avgust 2023

Hobotnica s krompirjem

Pravzaprav sva tokrat z Johnom pripravljala velikega lignja v solati, ker sem kupila zamrznjenega, ulovljenega nekje v perujskih vodah. Želela sem kupiti hobotnico, a v naglici sem iz hladilnika v trgovini vzela prvi paket s fotografijo velikih lovk in šele doma ugotovila, da gre za veliki ligenj. Te jedi sva se z Johnom lotila prvič, a vse do zadnje faze se še nisva odločila, če jo bova pripravila tako kot Johnova mama (v pečici) ali kot smo jo že večkrat jedli na Silbi v konobi Vila Velebita. Tokrat sva jo dokončala s krompirjem v solati.




Za 2 osebi

600 g zamrznjene hobotnice (lahko tudi več ali manj, odvisno kakšno razmerje s krompirjem si želimo)

4 krompirji

3 stroki česna

nekaj peteršilja

sol

poper

oljčno olje

kis

Teorij o kuhanju hobotnice je veliko, midva sva ubrala to pot. V vrelo vodo sva dela zamrznjeno hobotnico. Tudi če jo kupite svežo, ali jo ulovite sami, jo morate za nekaj dni zamrzniti. Tako se bo zmehčala samodejno in ne bo potrebe po tolčenju lovk. Vode naj bo toliko, da hobotnico prekrijemo. V tej fazi še ne solimo, jed bomo posolili na koncu. V vodo denemo plutovinast zamašek, spletni viri namreč pravijo, da bo tako mehkejša. Dodala sva še vejico rožmarina in dva lovorjeva lista. Hobotnico kuhamo 45 – 60 minut, kuhana je, ko jo z vilicami prebodemo v mehko. Potem jo odcedimo in še očistimo preostale kože in priseskov ter narežemo na primerno velike koščke. Medtem skuhamo še krompir, ki smo ga prej narezali na kockice, velike na približno centimetrske do dva velike kockice. Midva sva zajela nekaj hobotničine vode in ga skuhala v njej. Pazimo, da se ne razkuha, da bo tudi v solati ohranil svojo obliko. V skledi zamešamo še tople koščke hobotnice in krompirja, nasekljana česen in peteršilj, oljčno olje, sveže mlet poper in sol. Dodamo tudi kisa po okusu. Za zraven si nalijemo kozarček malvazije.

Rižota z radičem in jurčki

Gobe in rdeči radič gredo prav lepo skupaj. Še več, če skuhamo radičevo rižoto, nas spominja na gobovo. Našli smo dva jurčka, radiča pa smo imeli na zalogi.

Jurčke, lahko uporabimo sveže, zamrznjene ali posušene. Če imamo slednje, jih prej namočimo v vodi, za zalivanje pa porabimo tudi vodo, v kateri so bili namočeni.

Rižoto sem skuhala že jeseni, a vse do danes nisem imela časa, da recept zapišem L




80 g riža za rižote na osebo

oljčno olje

pol čebule

jurčki

rdeč radič (lahko palla rossa, tarvisiano,…)

sol, poper

malo masla

parmezan

Na oljčnem olju prepražimo na drobno nasekljano čebulico, dodamo narezane jurčke in nasekljan radič. Premešamo, dodamo še riž, ga steklasto prepražimo (nekajkrat zakrožimo s kuhalnico). Zalijemo z vodo, popramo, solimo, premešamo in kuhamo dokler riž ni skuhan. Vmešamo še kosem masla in postrežemo. S parmezanom.

Svedrčki s tuno na belo

Recept za tuno na belo, ki ga poznam iz preteklosti sicer vsebuje sladko smetano. Pomisel na tako pripravljeno pašto me zanese v kuhinjo hiše na Bledu, kjer živijo prijateljičini starši. Ne vem sicer točno zakaj, a najbrž sem bila tam enkrat na obisku povabljena na kosilo s temi testeninami. Bistvene sestavine omake so bile tuna, belo vino, majaron in sladka smetana.

Jaz jo običajno pripravim brez smetane, še s kakšnim drugim dodatkom.




Za 4 osebe

400 g svedrčkov (fussili)

oljčno olje

malo na drobno nasekljane čebulice

2 konzervi tune

1 dl belega suhega vina

majaron

sol, poper

lahko 2 češnjeva paradižnika

Na še hladno oljčno olje denemo na drobno nasekljano čebulico in pražimo do steklastega leska (pazimo, da ne porjavi). Dodamo tuno in majaron, premešamo in zalijemo z vinom. Popramo, solimo in pustimo, da vino povre. Dodamo še na drobne kockice nasekljana češnjeva paradižnika , vmešamo še kuhane svedrčke in postrežemo. S kozarcem suhega belega vina.

Porov zavitek

 Zelo preprosto in hitro pripravljeno. Primerno za prigrizek na druženjih.




vlečeno testo

oljčno olje

por

sol, poper

Por narežemo na kolobarčke in ga podušimo na malo oljčnega olja. Popramo in solimo. Naložimo ga na list vlečenega testa in zavijemo v zavitek. Položimo na pekač, obložen s peki papirjem in ponovimo z nadaljnjimi zavitki. Pekač denemo v pečico, ogreto na 180 stopinj in pečemo pol do tričetrt ure. Deset minut pred koncem peke testo premažemo z vodo.

Njoki s siri in rožmarinom

Nisem imela nakupljenih sestavin za kosilo. Imela sem nekaj zamrznjenih doma narejenih njokov, več vrst sirov in vejico svežega rožmarina z vrta.




100 g njokov na osebo (za večje jedce več)

malo sladke smetane

različni siri

rožmarin

parmezan

Smetano z narezanimi rožmarinovimi listki zavremo in v njej raztopimo sire (prej smo jih naribali). Dobro premešamo in v sirovo zmes vsujemo kuhane njoke. Postrežemo z naribanim parmezanom.

sobota, 1. julij 2023

Krostata z jabolki

Tokrat nisem naredila krostate, ki jo delam običajno, ko sadje zalijem z jajčno smetanovo kremo, ampak sem jo pripravila bolj v smeri jabolčne pite. Na listnato testo sem dela naribana jabolka z rozinami.




Količine prilagodimo velikosti pekača in naši predstavi o debelini nadeva

listnato testo

jabolka

rozine

rum

vaniljin sladkor

naribana limonina lupinica

cimet

žlica ali dve soka limone

Nekaj zdrobljenih polnozrnatih piškotov.

Rozine namočimo v rumu. Listnato testo razvaljamo v malo večjo površino, kot je površina pekača. Pekač obložimo s peki papirjem in nanj denemo testo tako, da ima še kakšne 3 cm roba navzgor. Testo večkrat prebodemo z vilicami.

Zmešamo naribana jabolka z rozinami v rumu, vaniljinim sladkorjem, naribano limonino lupinico, cimetom in limoninim sokom. Po presoji, glede na tekočino v jabolčnem nadevu, dodamo tudi nekaj mletih piškotov, da bi vpili tekočino. Ne preveč, da nadev ne bo presuh. In ne premalo, da nadev ne bo plaval v tekočini. Ravno prav torej.

Nadev nadevamo na listnato testo. Glede na višino nadeva lahko rob listnatega testa nekoliko znižamo s prsti. Pečemo na 180 stopinjah približno pol ure.

Rižota s šparglji in gamberi

Izjemna kremna rižota, kjer se prepletata grenčina divjih špargljev in sladkoba mesa rakcev.




Za 2 osebi

180 g riža

oljčno olje

manjši šopek divjih špargljev

lahko 1 dcl malvazije

200 g repkov kozic

poper

Kozicam izluščimo meso repkov. Oklepke skuhamo v vodi, da dobimo jušno osnovo.

Šparglje prelomimo na stiku olesenelega dela in mehkega dela. Glavice odrežemo in prihranimo, da jih bomo dodali ob koncu. Zeleni del špargljev narežemo na centimetrske koščke.

Narezane šparglje denemo na hladno oljčno olje in malo popražimo, (dodamo malvazijo, da izpari), steklasto prepražimo riž, dodamo še rakce in zalijemo z jušno osnovo. Če je nismo naredili, zalijemo z vodo. Nikoli ne odmerim vse tekočine vnaprej, po potrebi jo dodajam med kuhanjem. Popramo in kuhamo, dokler ni riž skuhan al dente. Glavice špargljev dodamo kakšnih pet minut pred koncem kuhanja.

Krompirjevi narastki

Ostalo mi je nekaj pire krompirja. Običajno ob taki priložnosti naredim njoke, tokrat pa sem se odločila za krompirjeve narastke. Lahko bi jih naredili tudi iz ostankov praženega ali kuhanega krompirja.




ostanki kuhanega krompirja

jajce

peteršilj

malo popra

majaron, muškatni orešček

lahko dodamo tudi malo pražene čebule in slanine

Vse sestavine zmešamo, damo v modelčke za mafine in spečemo v pečici na 180 stopinjah. Čas peke prilagodimo pečici.

Carbonara

Vedno, ko pripravljam jed, ki sem jo že kuhala, najprej pogledam v tale svoj blog, če sem že našla idealen recept za kakšno izmed jedi, ki sem jo že skuhala. Ugotovila sem, da doslej še nisem pripravljala klasične karbonare, vedno je bila kakšna posebnost – da sem dodajala šparglje ali svežo papriko na primer. V originalnem receptu se uporabi guanciale, neke vrste slanine iz svinjskih ličnic in maščobe vratu, ker pa jo je v naših krajih težko najti v trgovinah, uporabimo panceto ali običajno slanino. V italijanskih receptih uporabljajo samo rumenjake, a po mojih izkušnjah je v redu, če dodamo cela jajca. Tokrat sem se je lotila ob priložnosti dopusta na barki, bila je prava, klasična. Le fotografirati mi je ni uspelo, ker je prehitro pošla L

Za 4 osebe

500 g špagetov

50 g slanine guanciale

4 jajca

100 g naribanega parmezana

sveže mlet poper

Na ponvi prepražimo slanino (maščobe ima dovolj sama). V veliki skodelici zmešamo jajca s parmezanom in poprom.

Špagete skuhamo al dente, jih odcedimo in skupaj zmešamo vse troje – vroče špagete, slanino in jajčno zmes. Takoj postrežemo.





Sufle s sirčkom in rozinami

Na Johnovo željo sem sufle obogatila z rozinami. Da bi dodala samo rozine se je zdelo premalo, po mojem okusu bi bilo presuho. Zato sem dodala še sirček.




Za 2 osebi

2 jajci

1 žlica sladkorja

4 žlice moke

pest rozin

rum

50 g sirčka (Filadelfija, ABC,…)

½ čajne žličke naribane limonine lupinice

1 vaniljin sladkor

1 žlička škroba

maslo in peki papir za pekač

Rozine namočimo v rumu tako, da jih rum samo prekrije. Ko so rozine zmehčane, jih skupaj z rumom zmešamo s sirčkom. Vsemu skupaj dodamo še vaniljin sladkor, naribano limonino lupinico in žličko škroba. Premešamo.

Manjši pekač namažemo z maslom in obložimo s peki papirjem.

Stepemo beljaka. Penasto stepemo rumenjaka s sladkorjem. Dodamo stepen beljak, preko presejemo še moko. Rahlo premešamo s spatulo.

V pekač vlijemo pol jajčne mase, v drugo polovico pa vmešamo sirčkovo zmes. Še to prelijemo v pekač tako, da enakomerno pokrije površino.

Pečemo približno 30 minut v pečici ogreti na 180 stopinj.

Postrežemo lahko s sladko smetano, vaniljevim sladoledom, ali pa obojim skupaj.

 


Linguine z divjimi šparglji, pršutom in evropskim paradižnikom

Idejo, da bi dodala evropski paradižnik sem dobila v neki »italijanski« restavraciji na Dunaju. Postregli so namreč raviole z gamberi, kjer sem v omaki zasledila tudi svetel sadež, ki je bil hrustljavo svež in posebnega okusa. Nisem mogla ugotoviti, kaj bi to bilo, zato sem vprašala natakarja, ki mi je povedal, da je paradižnik. Seveda, evropski paradižnik, ki je zrasel v rastlinjakih. Se je pa presenetljivo dobro ujel z omako, pa tudi zagonetnost ugibanja je dodala svoj čar. Verjetno nisem mogla takoj ugotoviti za kakšen sadež gre, ker takšnega paradižnika pač ne kupujem.




linguine

oljčno olje

divji šparglji

pršut

evropski paradižnik

sol, poper

Divjim špargljem najprej odlomimo olesenel del. Odrežemo kakšne 3 centimetre vršičkov, preostali del stebla pa narežemo na centimetrske koščke. Na hladno oljčno olje denemo te centimetrske koščke in jih najprej malo prepražimo. Zalijemo z malce vode, lahko tudi belega vina. Popramo in kuhljamo dokler tekočina ne povre. Dodamo na manjše koščke narezan pršut in na kockice narezan paradižnik. Pražimo. Dodamo kuhane linguine, premešamo in postrežemo.

sobota, 17. junij 2023

Njoki z ragujem

Hitro kosilo, mislim da sem prehitela še Jamieja. Gotovo je bilo v 10 minutah, sem pa šla po manjši bližnjici, uporabila sem ragu iz konzervice. Italijani imajo namreč ragu pakiran v porcijah za eno osebo. In te konzervice so ena izmed nostalgičnih okusov, ko smo še v času socializma odšli čez mejo v kakšno italijansko špecerijo, na primer v Trbižu in nakupili nekaj značilnih živil mediteranske sosede.

Sem pa uporabila doma narejene njoke, ki sem jih hranila v zamrzovalniku.

 


njoki

1 konzervica raguja

maslo

parmezan

 

zelena solata

češnjevi paradižniki

pinjole

oljčno olje

balzamični kis

 

Ragu pogrejemo, dodamo kosem masla in kuhane njoke. Premešamo, denemo na krožnik in posujemo s parmezanom.

Na zeleno solato (kakršnokoli že, lahko je več vrst) denemo prepolovljene češnjeve paradižnike, pinjole, začinimo s ščepcem soli, oljčnim oljem in balzamičnim kisom.

Zraven se prileže kozarec rdečega. Po kosilu pa boste morda potrebovali kakšen Underberg, če ste preobčutljivi na konzervirano hrano.

Kremna juha s cvetačo in brokolijem al dente

Sem si zamislila takšno juho, kjer lahko zagrizemo v še nekoliko čvrst brokoli in cvetačo.



oljčno olje

kosem masla

1 krompir

brokoli in cvetača

sol in poper

Brokoli in cvetačo  operemo in narežemo tako, da prihranimo kakšen centimeter ali dva velike cvetove obeh vrtnin. Ostalo pustimo v kosih za kremni del juhe. Na olju in maslu prepražimo na lističe narezan krompir. Zalijemo z vodo in dodamo kose cvetače in brokolija. Solimo in popramo ter kuhamo. Ob primernem trenutku vse zmeljemo s paličnim mešalnikom. Dodamo cvetove vrtnin in kuhamo še kakšnih deset ali petnajst minut, da se skuhajo al dente. Priporočam.

Solata iz rdečega zelja

Solato je pripravil zet, ki sicer odlično kuha. Ne spomni se natančno, od kje naj bi prišel recept. Spet sem pozabila fotografiratiL

Za 4 osebe

½ glave rdečega zelja

125 g fete

oljčno olje

sok ½ limone

žlička dijonske gorčice

½ žličke medu

Zelje na tanko narežemo. Pripravimo preliv iz oljčnega olja, limoninega soka, medu in dijonske gorčice. Na narezano zelje nadrobimo fete in vmešamo preliv. Res odlično.

Tagliatelle s salsiccio

Zet, ki res odlično kuha, se je tokrat polotil te južnoitalijanske specialitete. Salsiccio je dobil v trgovini v Ljubljani, kjer prodajajo italijanske dobrote. Pripravil jo je z grahom. Super je bilo. Tokrat sem jed uspela fotografirati (jaz sem namreč že dvakrat pripravila fuže s kalabrijsko salsiccio, pa sem očitno tako težko čakala, da začnem z jedjo, da nisem pomislila na dokumentacijo).




tagliatelle

salsiccia

šalotka

grah (svež ali zamrznjen)

vino

parmezan in pecorino

poper

V ponvi najprej prepražimo razdrobljeno salsiccio (brez dodatne maščobe, ker je ima sama dovolj). Iz ponve jo poberemo in na preostali maščobi prepražimo drobno nasekljano šalotko. Dodamo salsiccio in grah. Premešamo in zalijemo z vinom (belo ali rdeče, odvisno od okusa). Kuhljamo. Če nam zmanjka tekočine, lahko dodajamo malce vode, v kateri se kuhajo testenine. Testenine dodamo omaki kakšni dve minuti prede so skuhane al dente. Dodamo malce tekočine testenin ter naribamo sir. Mešamo še kakšni dve minuti in postrežemo. Zelo okusno.

sreda, 1. februar 2023

Chili con carne


Sem mislila, da bom recept za to mehiško jed našla že v blogu med mehiškimi jedmi in si s tem olajšala iskanje pravega recepta. A očitno sem jo pripravljala že pred 2013. Tako sem še enkrat brskala po spletu in si med nekaj razpoložljivimi sestavila pravo kombinacijo za kuho. Recept je seveda prilagodljiv, tako glede mesa (Novakovi so vanj deli rebrca na primer), kot zelenjavnih sestavin, pa tudi začimb. Nekateri so dodajali tudi cimet, vsi so omenjali kajenski poper (ki ga jaz nisem imela pri roki) in pa dimljeno mleto papriko.




oljčno olje

2 čebuli

4 stroki česna

1 rdeča paprika kozji rog

1 rumena paprika kozji rog (ni pa nujno)

500 g mletega govejega mesa

1 konzerva paradižnika v koščkih

sol, poper

2 žlički dimljene mlete paprike

ščep mletega suhega čilija (lahko tudi čili v drugačni obliki)

pol žličke mlete kumine

2 žlici paradižnikove mezge

1 konzerva rdečega fižola

1 konzervica koruze

Najprej na oljčnem olju steklasto prepražimo čebulo, dodamo na drobno narezano svežo papriko in česen, premešamo in še malo prepražimo. Dodamo mleto meso, pražimo. Dodamo začimbe, paradižnikovo mezgo in paradižnik v koščkih. Premešamo in dodamo še fižol in koruzo. Kuhamo, dokler se vse ne poveže in zmehča. Bo pa čili najboljši, če ga kuhamo dve do tri ure. Dlje se kuha, boljši je. Na koncu vmešamo še vrstico črne čokolade, da se dobro stopi.

Ponudimo s popečenimi pšeničnimi tortiljami.