četrtek, 9. december 2021

Rižota s koromačem in grahom

 Okus koromača je omamen. In kombinacija s sladkim grahom prav tako.




100 g riža na osebo

oljčno olje

1 manjša čebula

koromač

grah (lahko zamrznjen)

sol, poper

maslo

parmezan

Na oljčnem olju prepražimo nasekljano čebulico (pazimo, da ne porumeni). Dodamo riž in ga steklasto prepražimo. Dodamo narezan gomolj koromača (listje prihranimo za kasneje). Premešamo in zalijemo z vodo. Vmešamo grah. Solimo in nežno popopramo, dodamo še nasekljano listje koromača. Med kuhanjem nekajkrat premešamo in preverimo, če jed potrebuje še vode. Kuhamo, dokler riž ni skuhan. Vmešamo kosem masla, dodamo še nariban parmezan, premešamo in postrežemo.

S kozarcem belega vina.

ponedeljek, 6. december 2021

Ričota z gobami in piščancem


Že dolgo sem imela v mislih to ričoto, zdelo se mi je, da se bodo okusi ješprenja, gob in parmezana odlično zlili med seboj. In so se.

Ker ni bilo več svežih gob, sem uporabila zamrznjene mešane gobe, nekaj zamrznjenih jurčkov in nekaj posušenih ter nekaj šampinjonov.




80 g ješprenja na osebo

oljčno olje

čebula

česen

piščančji file (ne preveč glede na ostale sestavine)

mešane gobe

peteršilj

majaron

poper, sol

maslo

parmezan

Ješprenj namočimo za nekaj ur, najbolje pa preko noči.

Na oljčnem olju prepražimo nasekljano čebulo, toliko da postekleni, pazimo pa, da ne porjavi. Dodamo na lističe nasekljan česen in na kockice narezan piščančji file, premešamo, prepražimo ter dodamo še mešane gobe. Če je med gobami, ki smo jih kanili deti v jed tudi kaj posušenih, jih prej za pol ure namočimo v vodo (vode ne zavržemo, kasneje jo dodamo k jedi skupaj z vodo, nosi namreč precej gobjega okusa). Ko se zametek jedi malo prepraži, dodamo še ješprenj, začinimo in zalijemo z vodo (za količino pogledamo na vrečko ješprenja). Med kuhanjem večkrat pomešamo, čas kuhanja je odvisen od ješprenja. Na koncu primešamo kosem masla in, ko je ogenj že ugasnjen, še naribanega parmezana.

S kozarčkom Jakota.

Johnova torta tretjič


Pripravo Johnove torte iz otroštva sem v tem blogu opisala že dvakrat. Prvikrat jo je njegova mama pripravila z doma narejenim biskvitom, ki ni prav ustrezal spominu iz otroštva. Takrat je torto pripravljala s kupljenimi oblatami, ki pa so bile nekoliko drugačne od tistih, ki jih najdemo na policah danes. Zato tudi moj poskus priprave torte v drugo ni povsem uspel. In tako sem se v tretje lotila torte z doma narejenim nekoliko rahlejšim biskvitom. Po mojem okusu je bila ta slednja najboljša! Celo John jo je pohvalil.





Za model premera 16 cm

Testo

3 jajca

60 g sladkorja

50 g moke

Nadev

250 ml sladke smetane

½ kremfixa

1 ananasov kompot

1 banana

Za testo najprej beljake stepemo v trd sneg, dodamo hkrati ves sladkor in rumenjake in še naprej mešamo, dokler ne dobimo goste, svetlo rumene pene. Nanjo presejemo moko, ki jo nežno vmešamo. Testo zlijemo v s peki papirjem obložen model za peko torte. Pekač denemo v že ogreto pečico na 180 stopinj in ga pečemo približno 20 minut (odvisno od pečice). Biskvit ohladimo na rešetki. Biskvit dvakrat prerežemo, da dobimo tri plasti.

Stepemo sladko smetano s Kremfiksom (navodila  na vrečki).Prvo plast biskvita namočimo s sokom ananasovega kompota. Obložimo jo s koščki ananasa in z 1/3 stepene smetane. Drugo oblato zopet namočimo s kompotom, obložimo z na kolutke narezanimi bananami in drugo tretjino smetane. Tretjo premažemo z zadnjo tretjino smetane, tudi malo po obodu. Najbolje je, da torta vsaj prenoči v hladilniku. Drugi dan je najboljša!

nedelja, 21. november 2021

Blitvini njoki z rdečo omako s panceto

 

Iz preostale blitve s krompirjem sem naredila domače njoke. Po vzoru špinačnih, o katerih sem zapis objavila že pred časom.

Pri vegi različici izpustimo panceto. Je dovolj ostalih sestavin, ki zaokrožijo okus.




Za 2 osebi (manjši porciji)

200 g blitvinih njokov na osebo

malo oljčnega olja

½ čebulice

6 rezin pancete

4 češnjevi paradižniki

3 stroki česna

4 oljke

sušeni paradižnik

timijan

peteršilj

poper

parmezan

Na oljčnem olju prepražimo na majhne kockice narezano panceto. Dodamo na majhne koščke narezan suhi paradižnik in oljke, malo prepražimo, dodamo še na kockice narezan paradižnik in na lističe narezan česen. Začinimo. Sol ni potrebna, ker je je dovolj že v dodanih sestavinah. Pokrijemo in še malo pokuhamo. Dodamo kuhane njoke, premešamo in na krožniku na njoke naribamo parmezana ali kakšnega drugega primernega sira.

 

sobota, 25. september 2021

Čokoladna pita z malinami

Po receptu iz Bazilike. Škoda, ker ni več lokala na križišču Prešernove in Erjavčeve. Večkrat smo tja zahajali na domiselna zdrava kosila, včasih tudi na zadostitev potrebe po sladkorju. Mlajša hči nas je nekega dne pogostila z doma pripravljeno malinovo čokoladno pito iz knjige z recepti Toplo priporočam. Pravijo, da je pita še boljša naslednji dan.




Za pito premera 28 – 30 cm

Testo

165 g moke

40 g mletega sladkorja

105 g masla

ščepec soli

1 rumenjak

1/3 beljaka

Najprej zmešamo moko, sladkor, maslo in sol, potem dodamo rumenjak in beljak in na koncu nahitro zgnetemo testo. Testo razvaljamo in ga položimo v pekač. V hladilniku naj počiva vsaj pol ure. Pečemo obloženo s suhim fižolom približno 12 minut pri 170 stopinjah.

Nadev

5 dl sladke smetane

200 g temne čokolade

100 g čokolade

2 žlici masla

300 g zamrznjenih malin

1 žlica jedilnega škroba

2 žlici sladkorja

Smetano segrejemo, tik preden zavre, odstavimo. Prelijemo jo preko nalomljene čokolade, dodamo maslo in počakamo en minuto. Z metlico zamešamo je toliko, da se čokolada stopi. Počakamo, da se malo ohladi in vlijemo na predpečeno sladko testo. V hladilniku naj se popolnoma strdi, šele zatem kremo premažemo z malinami.

Maline kuhamo na nizki temperaturi toliko časa, da povre tkočina, dodamo sladkor in jedilni škrob, zmešan z žlico vode. Še malo pokuhamo, da dobimo zmes, podobno marmeladi. Ohlajeno premažemo čez čokoladni ganasche.

petek, 20. avgust 2021

Veganski čokoladni puding

 

Za pripravo čokoladnega pudinga sem tokrat izbrala kokosovo vodo.




Za 4 porcije

1 vrečka čokladnega pudinga

½ l kokosove vode

3 žlice eritritola

maslo

1 banana

1 dl rastlinske smetane 

V kozarčke, ki smo jih prej oplaknili s hladno vodo, nalijemo čokoladni puding, ki smo ga skuhali po navodilu z vrečke, le da smo dodali zgoraj naštete sestavine. Nanj naložimo narezane banane, ki smo jih prepolovljene spekli na maslu. Povrh denemo stepeno smetano.

Veganski vaniljin puding

 

Za vegane ali pa za ljudi z intoleranco za laktozo ali maščobo živalskega izvora, lahko pripravimo puding z ovsenim, mandljevim ali kakšnim drugim nemlečnim pripravkom. Tega sem pripravila z dodatkom svežih breskev. Če si želimo še mehkobo stepene smetane za povrhu, uporabimo rastlinsko. Da bo jed še bolj dietna, lahko namesto sladkorja uporabimo eritritol.



Za 4 porcije

1 vrečka vaniljevega pudinga

½ l mandljevega mleka

3 žlice eritritola

2 sveži breskvi

1 dl rastlinske smetane 

V kozarčke denemo na koščke narezane breskve. Prelijemo s pudingom, ki smo ga skuhali po navodilu z vrečke, le da smo dodali zgoraj naštete sestavine. Povrh denemo stepeno smetano.

 

Tunina solata

Se pripravlja podobno kot namaz, le da sestavin ne zmeljemo, ampak zamešamo ustrezno narezane koščke. Postrežemo s popečenim kruhom.




Za 2 osebi

konzerva boljše tune

4 češnjevi paradižniki

2 – 4 kisle kumarice

nekaj kaper

šalotka

peteršilj

poper

solni cvet

Tuno z vilicami razdružimo na manjše koščke. Paradižnik in kumarice narežemo na majhne kockice. Kapre in peteršilj sesekljamo. Vse skupaj zmešamo, popramo in solimo.

Pašta quattro pomodori

Paštica je bila nekega dne na jedilniku bistroja As aperitivo v središču Ljubljane. Njena paradižnikova polnost me je očarala. Recept po katerem sem jo poustvarila, sem si zamislila sama. Ime ima po številu vrst paradižnika, ki so v šugu. Nisem gotova, če v Asu niso bili tre pomodori, lahko pa jih damo tudi več. Parmezan ni nujna sestavina. Poln okus prepleta paradižnikov še bolj pride do izraza, če ga ni.



Za 2 osebi

200 g špagetov

oljčno olje

2 stroka česna

2 suha paradižnika iz kozarca

6 češnjevih paradižnikov

1 žlica paradižnikove mezge

1 majhna konzerva paradižnikove pulpe

1 žlička sladkorja

nekaj bazlikinih lističev

sol, poper

parmezan, ni pa nujno

Pristavimo vodo za kuhanje špagetov. Na oljčnem olju samo rahlo prepražimo na lističe narezan česen, dodamo na manjše koščke narezan suh paradižnik iz kozarca (to pomeni, da je na nek način zmehčan, če imamo suhe suhe paradižnike, jih prej namočimo v vodi), na kockice narezan češnjev paradižnik, pomešamo, dodamo še paradižnikovo mezgo, sladkor, pomešamo in še paradižnikovo pulpo. Kuhljamo pokrito, vsake toliko premešamo, da se paradižniki povežejo. Običajno ravno toliko, da v vmesnem času voda za špagete zavre in se špageti skuhajo. Skuhane špagete vmešamo v paradižnikovo omako. Izjemna pašta.

 

Moja večerja

Zadnje čase mi ob poznopopoldanskem času, ko pomislim na večerjo zunaj na vrtu v oranžnorumeni atmosferi najlepšega dela dneva velikokrat brbončice zaobjamejo okusi sestavljene mediteranske večerje. Na velikem krožniku nekaj pršuta, ovčjega, kozjega ali mešanega sira, oljke iz Krkavč, češnjev paradižnik iz Prekmurja z malo bazilike iz domačega vrta, oljčno olje iz Istre in kos italijanskega peciva. S kozarčkom rdečega vina.




 

Rižota s kozicami in bučkami po Johnovo

Tokrat je kuho John vzel v svoje roke. Zamislil si je, da bo kozice najprej olupil in hitinjačo skuhal v vod in tako dobil nekakšen fond, ki bo rižoti podkrepil okus po rakcih.




Za 4 osebe

oljčno olje

1 šalotka

4 stroki česna

500 g kozic

360 g riža

8 češnjevih paradižnikov

1 bučka

pest peteršilja

1 dcl malvazije

sol, poper

Kozice olupimo, oklepke skuhamo v rahlo osoljenem kropu, da dobimo fond.

Na hladno oljčno olje denem nasekljano šalotko in jo pražimo, da postekleni (pazimo, da ne porjavi). Dodamo narezane bučke, česen in gambere in še malo pražimo. Vse skupaj odrinemo na rob posode in do steklega prepražimo še riž. Dodamo na kockice narezane paradižnike in nasekljan peteršilj. Premešamo in dodamo malvazijo. Še malo premešamo, dodamo odgovarjajočo količino fonda in vsake toliko premešamo, da se riž skuha do ravno pravšnje mehkobe. Rižota ne sme biti pregosta, celo malce tekoča je lahko (z riževo sluzjo), da je ravnopravšnja.  Uživamo s kozarčkom ohlajene malvazije.

Pečene paprike z ricotto

V tem blogu je najti že podoben recept, le da so tam paprike polnjene z zdenka sirom. Tisti je bil original naše sosede in po mojem okusu je tako polnjen najboljši. Tokrat sem paprike napolnila z abc sirčkom z dodanimi svežimi začimbami.




rdeče podolgovate paprike

sirček

sveže začimbe (peteršilj, timijan) 

jajca

moka

drobtine

olje

Paprike spečemo na električni plošči, če te nimamo več na štedilniku, pa na teflonski ponvi. Pečemo jih tako, da se zapečejo do črnega in jih obračamo, da so zapečene po vseh straneh. Nato jih denemo v polivinilno vrečko, ki jo zavežemo in počakamo nekaj časa, da lupinica rahlo odstopi. Paprike olupimo in preko odprtine, kjer je bil pecelj odstranimo semenje. V paprike nadevamo skuto ali kakšen drug sveži sirček z začimbami in jih zapremo z lesenim zobotrebcem. Paprike povaljamo najprej v moki, nato razžvrkljanem jajcu in na koncu v drobtinah. Spečemo jih v vročem olju in odcedimo na papirnati kuhinjski brisači.

Tokrat je bil zraven nekoliko preveč spečen krompirček, na sliki pa je viden tudi ocvrtek iz preostanka jajc, moke in drobtin.

nedelja, 6. junij 2021

Polnjene bučke

Navedenih sestavin in količin ni treba jemati zelo strogo. Bučke lahko zamenjamo tudi s kakšno drugo zelenjavo. Tokrat sem jih pripravila s severnoafriškimi začimbami, lahko pa jih tudi npr. z mediteranskimi, provansalskimi, balkanskimi …




olivno olje

čebula

mleto meso

sveži listi koriandra ali svež peteršilj + posušeni koriandrovi listi

sol

poper

Zelenjava

bučke

stroki česna

Paradižnikova omaka

1 l paradižnikove omake

zmleta koriandrova semena

zmleti klinčki

cimet

1 žlička rjavega sladkorja

sol

Na olivnem olju prepražimo sesekljano čebulo, da ostane svetla. Dodamo meso, sol in poper in pražimo toliko časa, da ni več surovo. Odstavimo. Dodamo nasekljane liste svežega koriandra, ki pa jih lahko nadomestimo s svežim peteršiljem in posušenimi koriandrovimi listi.

Primerno velik pekač pokapljamo z olivnim oljem. Naj naložimo na kolute narezane in izdolbene bučke mednje naložimo še cele stroke česna. Izdolbene bučke napolnimo z mesnim polnilom. Pekač denemo v pečico, ogreto na 180 stopinj za kakšne pol ure (opazujemo, da je zelenjava s polnilom lepo zapečena).

Paradižnikovo omako začinimo s cimetom, klički, koriandovimi semeni, rjavim sladkorjem, soljo in poprom.

Bučke v pekaču zalijemo s paradižnikovo omako in pečemo še kakšnih petnajst minut.

Kot prilogo ponudimo kuskus, ki smo ga skuhali skupaj z rozinami.

Piščančja bedra v pečici

Včasih se prileže tudi piščanec.




piščančja bedra

oljčno olje

krompir

rdeča paprika

vejice timijana

sol

Piščančja bedra popečemo na obeh straneh v ponvi in jih denemo v že ogret pekač na 180 stopinj.. Po 15 minutah dodamo še na kocke narezan krompir in kolutke narezano rdečo papriko. Dodamo tudi vejice timijana. Vse skupaj pečemo še 45 minut. Piščanca torej pečemo skupaj 1 uro.

 

Rižota s kozicami

Pripravljam jo podobno, kot tisto s kozicami. Za te jedi (kot velja za vse) pravzaprav ni stalnega recepta. Včasih dodamo še kakšno sestavino, kakšno pa odvzamemo. Po občutku vedno.




Za 4 osebe

oljčno olje

1 šalotka

4 stroki česna

½ kg kozic

360 g riža

8 češnjevih paradižnikov

pest peteršilja

2 dcl malvazije

sol, poper

Na hladno oljčno olje denem nasekljano šalotko in jo pražimo, da postekleni (pazimo, da ne porjavi). Dodamo narezan česen in kozice in še malo pražimo. Vse skupaj odrinemo na rob posode in do steklega prepražimo še riž. Dodamo na kozice narezane paradižnike in nasekljan peteršilj. Premešamo in dodamo malvazijo. Še malo premešamo, dodamo odgovarjajoč količino vode in vsake toliko premešamo, da se riž skuha do ravno pravšnje mehkobe. Rižota ne sme biti pregosta, celo malce tekoča je lahko (z riževo sluzjo), da je ravnopravšnja.  Uživamo s kozarčkom ohlajene malvazije.

 

 

nedelja, 2. maj 2021

Ribon na žaru

Podoben je zobatcu. Žal sem ga pozabila slikati pečenega in je na voljo samo tale slika iz kamina in še ena z ostanki kosti na krožniku.




ribon

oljčno olje

vejica rožmarina

Če je riba okoli kilograma ali več, jo diagonalno večkrat zarežemo in jo z rožmarinovo vejico premažemo z oljčnim oljem. Ribo denemo na vroč žar in jo najprej spečemo na eni strani, potem drugi. Vmes ne obračamo. Ne obračamo je, dokler koža ni dobro zapečena in se tako izognemu nevšečnosti, da bi se koža prijemala na žar in riba začela razpadati. Kilsko ribo pečemo približno 20 minut na eni in 15 na drugi strani. Je pa čas odvisen od velikosti ribe, jakosti žerjavice in višine gradele.




Bogomoljke na buzari

Kot sem že zapisala v opisu bogomoljke so ti raki nekoliko bolj omlednega okusa kot npr. škampi ali kozice. V repu je belo meso, ki se odlično poda h klasični buzari. Če želimo pikantno različico, lahko buzari dodamo malce mlete pekoče paprike.




bogomoljke

oljčno olje

česen

peteršilj

svež paradižnik, najbolje češnjev

paradižnikova pulpa, najbolje Mutti

suho belo vino, najbolje malvazija

poper

po potrebi drobtine

Na oljčnem olju na hitro prepražimo drobno nasekljan česen, toliko da zadiši (pazimo, da ne porumeni, v tem primeru ga raje zavrzimo, ker buzara ne bo imela pravega okusa). Dodamo na majhne kockice narezan paradižnik, lahko tudi majhno konzervico paradižnikove pulpe. Premešamo, zalijemo s suhim belim vinom. Dodamo še nasekljanega peteršilja, popramo, premešamo in kuhljamo 15 minut. Dodamo rake, premešamo in na majhnem ognju kuhamo še 10 minut. Po potrebi za zgostitev dodamo malo drobtin (pazimo, da ne preveč, ker se lepo napnejo).

Ričota klasično

Tole je v bistvu ričet po klasičnem receptu, le gost je kot ričota, ker nismo preveč redčili z vodo ali juho.




300 g ješprenja

200 g suhega fižola

oljčno olje

1 čebula

3 stroki česna

2 korenčka

½ rumenega korena

½ korena peteršilja

lahko tudi malo pora, kolerabe

300 g prekajenega mesa

sol poper

3 vejice peteršilja

majaron, šetraj, lovorov list

Ješprenj namočimo preko noči. Prav tako fižol.

Fižol skuhamo z lovorovim listom. Na oljčnem olju prepražimo nasekljano čebulo in česen. Dodamo na kockice narezan korenček in drugo jušno zelenjavo. Malo prepražimo in dodamo še ješprenj, meso, začinimo in zalijemo s tekočino (vodo, zelenjavno osnovo, lahko tudi govejo juho), pravijo da 3 prste nad sestavinami. Ko zavre, kuhamo pol ure, da se ješprenj zmehča in zgosti. Če ješprenja nismo namakali, kuhamo eno uro. Odcejen kuhan fižol dodamo tik pred koncem.

Zelena solata s pinjolami in pecorinom

Zakaj bi si postregli vedno enako solato. Kombinacij je veliko, tale se prileže k italijanskim jedem, lahko pa jo pojemo tudi za večerjo, skupaj s kakšnim koščkom na tenko narezanega pršuta.

Solate nisem posebej solila, ker je bil pecorino izjemno slan. Ne vem, če se je vam tudi primerilo že kaj takega, a želeč kupiti pecorino namesto parmezana, rekoč si, poskusimo s sirom, kot ga je imel Jamie Oliver v oddajah, kjer je potoval in kuhal po Italiji, sem kupila ta sir v embalaži, podobni tisti, kot jo imajo običajno trši siri za ribanje. Šele doma sem ugotovila, da je izjemno slan (5,2 g soli na 100 g), zato ga uporabljam predvsem za soljenje jedi J



berivka ali kakšna druga lažja solata

boljše oljčno olje

boljši balzamični kis

pinjole

pecorino

po potrebi sol

Pripravimo solato z omenjenimi sestavinami in uživamo.

Jagenjčkova vratovina

Oni dan sem pri francoskem trgovcu želela kupiti jagenjčkove kotlete, pa jih žal niso imeli. Mesar mi je zato ponudil lepe kose jagenjčkove vratovine.




jagenjčkova vratovina

oljčno olje

poper, sol

Vratovino lahko prej mariniramo v oljčnem olju, sveže mletem popru in grobi soli. Mi tokrat nismo marinirali, ker je bilo premalo časa, zato smo jo le spekli na vroči ponvi z malo oljčnega olja ter jo popoprali s sveže mletim poprom in na koncu posolili z grobo soljo. Postregli smo jih s pečenim krompirčkom in domačim ajvarjem. In kozarcem rdečega vina.

Motovilec s pinjolami in limonino lupinico

Posebej blizu mi je oljčno olje z okusom limone. Če ga nimamo pri roki, lahko podoben učinek dosežemo, če k oljčnemu olju naribamo lupinico bio limone.




motovilec

pinjole

lupinica bio limone

nekaj zrnc solnega cveta

oljčno olje

balzamični kis

Iz sestavin pripravimo odlično solato.

Lasagne – Parmigiana

Pripravila sem kombinacijo dveh odličnih italijanskih jedi. Brez bešamela.




oljčno olje

nekaj strokov česna

črne oljke

paradižnikova pulpa

bazilika, timijan, origano, peteršilj

sol, poper

jajčevec

bučka

listi lazanje

parmezan

Najprej pripravimo paradižnikovo omako. Na oljčnem olju prepražimo na rezine narezan česen, skupaj z narezanimi izkoščičenimi oljkami, toliko da česen zadiši, a še ne porjavi. Dodamo paradižnikovo pulpo in mediteranska zelišča. Rahlo posolimo in popopramo. Kuhljamo pol ure.

Medtem narežemo melancan in bučko na približno 3 mm široke rezine. Naložimo jih na pekač na peki papirju in jih pečemo v pečici na 180 stopinjah, toliko, da izgubijo nekaj vlage in začenjajo rahlo rjaveti.

V pekač primerne velikosti naložimo najprej plast bučk, na rahlo premažemo s paradižnikovo omako, nato plast jajčevcev, spet paradižnikove omake, potem liste lazanje, spet paradižnikove omake. Plasti ponovimo še enkrat. V zadnjo, gornjo plast paradižnika vmešamo še naribanega parmezana.

Pečemo 20 minut v pečici, ogreti na 200 stopinj.