ponedeljek, 30. marec 2015

Pad Thai

Morda je bil moj prejšnji poskus z riževimi testeninami bliže Pad Thaju, me je pa kosilo v tajski gostilni v središču Ljubljane navdahnilo, da sem podobno jed pripravila še z jajčnimi, najbrž bolj kitajskimi kot tajskimi testeninami. Hčeri sta sicer povedali, da moja jed ni bila pristno Tajska, prav tako kot je tajski kuhar povedal Gordonu Ramsayu, ki je kuhal v prepričanju, da dela pravi Pad Thai. Kar poglejte si izraz na obrazu tajskega kuharja https://www.youtube.com/watch?v=DsyfYJ5Ou3g. No, razen kritike o nepopolnosti s strani mojih hčera, drugih negativnih odzivov nisem prejela. Midva z Johnom pa sva prav uživala v tej jedi, ki sva jo zalila s kozarcem hladnega piva.
Sicer pa si je zanimivo ogledati tudi video o pripravi najboljšega Pad Thaja na Tajskem https://www.youtube.com/watch?v=bp3IvlDUhrg, ki ga pripravljajo na ulici. V njem vidimo, da jajčka prepražijo prav na začetku in ne posebej bolj proti koncu ali celo tako, da da bi jih vmešali na koncu med že pripravljeno jed, kot to priporočajo nekatere recepture.


Za 4 osebe
200 g kitajskih rezancev
kokosova mast
2 piščančja fileja
4 stroki česna
1 rdeča paprika
1 rdeč feferon
1 bučka
1 korenček
1 konzerva kalčkov
4 jajca
ingver
sojina omaka
sol, poper
koriandrova semena
indijski oreščki
Najprej vse pripravimo, da bomo lahko potem sestavine dovolj hitro dodajali v vok. Piščančji file narežemo na tanke rezine. Česen tudi. Papriko in feferon na kolobarčke. Bučko in korenje razrežemo na julienne. Jajca razžvrkljamo v skodeli. Malo ingverja naribamo. Koriandrova semena stremo v terilniku. Stremo tudi indijske oreščke, ki jih na hitro prepražimo na malo maščobe. Pripravimo si še eno skledo, da bomo lahko med pripravo del jedi vanjo začasno umaknili.
V voku na vroči kokosovi maščobi prepražimo rezine piščančjega fileja skupaj s česnom. Dodamo papriko in feferon, malo prepražimo, nato še bučko in korenje. Na koncu dodamo kalčke. Začinimo s koriandrovimi semeni, ingverjem, soljo in poprom. Še malo prepražimo, nato umaknemo v vnaprej pripravljeno skodelo. Nato v ponev denemo razžvrkljana jajčka in jih med mešanjem popečemo in s kuhalnico narežemo na manjše kose, dodamo zelenjavo s piščancem, rezance in sojino omako ter zalijemo z nekaj tekočine, da jih rezanci vpijejo. Rezance, ki sem jih imela, je bilo treba 3 – 4 minute takole pražiti in po potrebi dodati še malo tekočine. Sicer pa vedno poglejte na vrečko, kakšna je priporočena priprava. Riževe rezance je treba na primer prej preliti z vrelo vodo.
In to je vse. No, ne še čisto vse. Poleg se prileže kozarec piva.


petek, 27. marec 2015

Pita s pokrovom

Običajno pečem pite, ki navzgor vsaj malce dihajo. Lahko so odprte, kot na primer klasična ameriška bučna pita, imajo mrežast pokrov, kot pita z ringlojem, beljakov pokrov, kot na primer pitas kutinami. Lahko pa jo po vrhu namažemo z marmelado, kot to storimo pri primorskih krostatah. Pita s pokrovom pa je posebej okusna, le notri mora imeti ravno prav sočno polnilo, malo več dela pa zahteva primerna razporeditev testa in potrpljenje z valjanjem in nameščanjem vrhnjega sloja testa.


Za to pito lahko uporabimo recept jabolčne pite »MamaOlga« ali pa recept za skutino pito, katerega sem nekoč našla v Odprti kuhinji. Receptov ne bom še enkrat prepisovala, predlagam, da si postrežete z gornjimi linki.

Sicer pa vse pite mojega bloga najdete na tejle povezavi.

Ruski krompirček

V tem blogu smo že enkrat pripravljali irski krompirček, takole pripravljen pa me je spominjal na ruskega iz nekega prejšnjega življenja dobrih trideset let nazaj. V neki družini so imeli doma namreč rusko keramično posodo, v katero so nadevali na kose narezan krompir in ga v pečici pekli skupaj z maslom. Čeprav je bilo zelo daleč nazaj, se še vedno spomnim prefinjenega maslenega okusa krompirja, ki se je topil v ustih. Tale sicer ni bil ravno tak, ker je bil pripravljen v kovinskem pekaču s poveznjenim pokrovom. Bil je nekoliko bolj zapečen tam, kjer se je dotikal kovine. poleg tega sem dodala tudi nekaj oljčnega olja, da ne bi bilo samo perverznega okusa masla. Vsemu navkljub je bilo izjemno. Bom še ponovila.


oljčno olje
maslo
krompir
groba sol

Krompir, narezan na kose, denemo skupaj z oljem in maslom v pekač in ga pokrijemo s pokrovom. Pečemo na 180 stopinjah, dokler krompir ni pečen. Na koncu ga posolimo z grobo soljo.

Zelenjavni ratatouille v pečici

Pravzaprav sem podobnega že pripravljala s piščančjim mesom. Idejo za peko ratatouilla v pečici sem dobila pri Novakovih, ki ga tudi pripravljajo na ta način. Tale različica je še nekoliko bolj sočna od tiste, ki sem jo predstavila v enem izmed prejšnjih blogov in je bila pripravljena s piščančjim mesom. Tu pa sem v omako dela nekoliko več paradižnika, rezultat pa je bila sočna priloga. Mislim, da sem jo tokrat stregla z ruskim krompirčkom in na hitro popečenimi rostbifi. K tej provansalski jedi se najbolje poda rose, mi pa ga tokrat nismo imeli in ni bilo nič narobe. K rdečemu, na pol pečenemu mesu je ravno tako dobro šel vipavski merlot.


oljčno olje
na večje kose narezana čebula
celi stroki česna
na kolobarčke narezan feferon (brez semen)
na trakove narezana paprika
na polovične kolutke narezana bučka
na kockice narezan jajčevec
celi češnjevi paradižniki
omaka s koščki paradižnika
timijan, rožmarin, lovor, sveža bazilika
sol poper
žlička sladkorja

Na naoljen pekač nadevamo narezano zelenjavo, jo začinimo, premešamo in pri 180 stopinjah pečemo 20 minut. Dodamo še paradižnikovo omako z žličko sladkorja, premešamo in pečemo še kakšnih dvajset minut.

Njoki z divjimi šparglji

Testenine, rižote ali njoke s šparglji običajno delamo brez posebne omake, le na oljčnem olju in zalite z malo belega vina, ki se pokuha. V gostilnah jih velikokrat dobimo v smetanovi omaki, v hrvaški Istri pa jih nekateri pripravljajo z malce moke. Jaz tega zadnjega ne počnem, sem se pa domislila omake s pršutom. Njoke sem seveda naredila sama prejšnji dan, ko je ostalo nekaj kuhanega krompirja. Moram reči, da so bili tako pripravljeni njoki odlični.


oljčno olje
pršut
divji šparglji
sol, poper
belo vino
nariban parmezan
Divje šparglje odlomimo tam, kjer se začne oleseneli del in jih narežemo na centimeter dolge koščke. Pršut, ki smo ga narezali na krpice, na hitro popražimo na vročem oljčnem olju in ga poberemo iz ponve. V olje denemo šparglje, jih solimo (s soljo previdno, ker je že pršut slan) in popopramo, malo zaokrožimo s kuhalnico in zalijemo z malo belega vina. Kuhljamo kakšnih deset minut. Medtem skuhamo njoke, jih odcedimo in skupaj s shranjenim pršutom premešamo s šparglji. Dodamo še nariban parmezan, še enkrat obrnemo kuhalnico in postrežemo.

Koruzni kolač s pinjolami

Doma sem imela še nekaj koruzne moke in pinjol. Na spletu sem poiskala recept za koruzni kolač, ki je bil tam pripravljen s sadjem. Jaz pa sem si omislila različico s pinjolami in rumom. Tako pripravljen kolač je odličen, če ga prelijemo z vinskim šodojem. Moja mama pa ga je po spominu iz mlajših dni prelila s kuhanim belim vinom.


(jl = jugurtov lonček)
1 jl bele moke
2 jl koruzne moke
½ jl sladkorja
1 jl oljčnega olja
1 jl mleka
2 jajci
1 pecilni prašek
50 g pinjol
1 pokrovček ruma

Jajca penasto stepemo s sladkorji. Vmešamo moki, presejani s pecilnim praškom. Vmešamo še mleko, oljčno olje in rum, na koncu pa še pinjole. Vlijemo v namaščen pekač in pečemo pol ure na 180 stopinjah. Lahko tudi več ali maj, odvisno od pekača in debeline testa.

nedelja, 1. marec 2015

Vinski šodo

Kaj boste naredili, če si vaša druga polovica (ne vem zakaj bi bila boljša ali slabša), zaželi sladice v gorski koči zvečer, ko so vse trgovine, sicer oddaljene vsaj uro hoda, že zaprte. Pri roki pa imate 2 jajci, otroške piškote, sladkor, sladko smetano in belo vino.
Šodo se sicer dela z marsalo ali kakšnim drugim sladkim vinom, uporabi pa se samo rumenjake. Tudi takšen, bolj običajen iz sestavin, ki so pri roki, je bil odličen.
Naj vam zaupam, da je bil John izjemno zadovoljen s sladico. Tudi jaz.


2 jajci
2 dl belega vina
4 žlice sladkorja
Nad paro stepajte vse sestavine, toliko da zavrejo. Šodo prelijemo v kozarce in uživamo.

Če pa želite pripraviti malo bolj izdatno sladico, šodo prelijte preko otroških piškotov, po vrhu pa nadevajte stepeno sladko smetano. Izjemno.

Salpe v pečici

Danes v puljski ribarnici ni bilo najti kaj posebnega, pa sva z Johnom izlet v mesto na koncu Istre vzela bolj izletniško, kot vizualno in družbeno doživetje in se nisva obremenjevala z obveznim nakupom rib. Doma so naju namreč čakale zamrznjene salpice in ni bilo bojazni, da bi ostala brez kosila.
Pred dnevi nama je neki domačin povedal, da je ribe najbolje zamrzniti neočiščene, odmrzniti pa v slani vodi. Najine so sicer bile očiščene, a odmrznila sva jih v vodi z dodanimi nekaj žličkami soli.
Doslej sva živela v veri, da so salpe najboljše na žaru, a v knjigi Marjuče Offizie sem prebrala, da so dobre tudi v pečici. Pečico je dala celo na prvo mesto.



oljčno olje
krompir
oljke
česen
rožmarin, peteršilj
sol, poper

Salpe očistimo in posušimo s kuhinjskim papirjem. Za nekaj ur jih denemo v marinado oljčnega olja, soli, popra, peteršilja in rožmarina. Najbolj enostavno je, da to storimo v polivinilni vrečki, iz katere iztisnemo zrak. Olupljen in na pol centimetrske rezine narezan krompir damo za nekaj časa v hladno vodo. Pekač naoljimo, nanj denemo osušen krompir, olupljene cele stroke česna in ribe. Pečemo na 200 stopinjah 30 minut (400 g ribe), če so ribe večje, čas peke ustrezno podaljšamo.

Masleni mafini

S sivko. Z arancini. S kakavom. Navadni.
Želela sem narediti mafine z navadnim biskvitnim testom, ne tiste, ki jih običajno delam z jogurtovim. Iskala sem po spletu in na blogu izdelovalke tort s popolnim izgledom iz Tolmina, našla recept za mafine iz maslenega biskvitnega testa. Na prvi pogled se mi je zdelo, da je v receptu nekoliko preveč masla, a bilo ob recepturi poudarjeno nakazano, da je treba uporabiti toliko masla. Mafini so bili sicer v redu, lahko bi bili sicer še nekoliko rahlejši, a motilo me je, ker se je maslo ob peki pocejalo iz testa. Torej ga je bilo preveč. Spodaj vam zaupam recept v originalu, a vam svetujem, da količino masla prepolovite, lahko pa dodate še kakšne pol žličke pecilnega praška.
V nekaj mafinov sem dodala posušene sivkine cvetove, v nekaj doma narejene kandirane pomaranče, nekaj jih je bilo s kakavom, preostale pa sem pustila brez dodatkov. Tisti s sivko in arancini so bili nekaj posebnega. Priporočam!


2,4 dl sladkorja
250 g masla
4 jajca
4,8 dl moke
2 vanilin sladkorja
ščepec soli
8 žlic mleka
posušeni cvetovi sivke
kandirane pomarančne lupinice
kakav

Maslo sobne temperature penasto zamešamo s sladkorjem, nato vse skupaj stepamo še z jajci. Vmešamo še mleko, sol in presejano moko. V testo lahko zamešamo posušene sivkine cvetove ali kandirane pomarančne lupinice, lahko pa tudi kakav. Nadevamo ga v modelčke za mafine in pečemo pri 180 stopinjah približno 20 minut. Vsekakor pogledujmo v pečico, da ne bodo pečeni preveč ali premalo.