ponedeljek, 19. avgust 2013

Kamnogoriška zelenjavna juha

Poletna. Brez ajnprena. Tega poletja smo se namreč na počitnicah lotili zdrave prehrane in celo v gorenjski juhi, ki je, kot je značilno za alpske kraje, običajno pripravljena z ajnprenom iz bele moke, čebula pa prepražena na sončničnem olju, smo opustili oboje. Pripravljena je bila izpod kuhalnice vešče kuharice, pod njeno taktirko pa smo kuharski pomočniki pridno sekljali zelenjavo in pripravljali zelišča. Juha je bila odlična, lahna in polna okusov. Zato je še dobro, da je je zmanjkalo, sicer ne bi ostalo kaj dosti prostora za zdrave eko palačinke iz kamutove polnovredne moke.
Glede na to, da smo v Dalmaciji, je bila tokrat pripravljena z mediteranskimi zelišči, v recept pa smo zapisali tista, ki v originalu sodijo v tovrstno juho. Zelenjava, ki je zrasla v zaledju Zadra, blizu Maslenice, je s svojim polnim okusom pripomogla k izjemnemu bouquetu juhe. Zelo pomembno pri recepturi je, da jo skuhamo na plinskem štedilniku z zelenim plinom.


Za 6 oseb
oljčno olje
pol čebule
3 stroki česna
četrt kg stročjega fižola
2 debela krompirja
4 korenčki
1 manjša cvetača
pol domače paprike
1 olupljen paradižnik
1 bučka
peteršilj, šetraj, materina dušica, majaron
sol, poper
2 l vode
2 žlički masla

V hladno vodo denemo na tanke koleščke narezano korenje, na kockice narezan krompir, na centimeter in pol narezan stročji fižol in na majhne koščke narezano papriko. Prižgemo plin in pustimo, da zavre. Medtem na drugem gorišču plinskega štedilnika na ponvici na olivnem olju prepražimo čebulo in česen, da postekleni. Dodamo na kockice narezan olupljen paradižnik in pokuhamo. (Hint za mlajše gospodinje: paradižnik olupimo tako, da ga za hip pomočimo v vrelo vodo). Ko je to fertig dodamo k juhi, ki medtem vre. Po 10 minutah kuhanja dodamo na majhno narezane bučke in cvetačo. Posolimo, popramo in dodamo začimbe. Kuhamo še kakšnih 15 minut. Na koncu dodamo še dve žlički masla (to je majhen odstop od zdravja, a juhi čudovito zaokroži okus).

Ni komentarjev:

Objavite komentar