nedelja, 9. december 2018

Slivova pita


Tole pito sem spekla že avgusta, jo slikala in malce pozabila nanjo. Dolžna sem ji bila še objavo na blogu, posebej zato, ker je obložena z našimi domačimi slivami.


Testo
350 g moke
150 g masla
3-4 žlice sladke smetane
100 g sladkorja v prahu
1 rumenjak
¾ pecilnega praška
ščepec soli
3 žlice mrzle vode
Nadev
slive
cimet
sladkor

Moko presejemo s pecilnim praškom, vgnetemo sol, maslo in rumenjak, nato še smetano in vodo. Naredimo hlebček in ga zavitega v alu folijo spravimo vsaj za pol ure v hladilnik.
Testo razvaljamo v pekač tako, da dobimo še kakšne 3 cm roba. Testo naluknjamo z vilicami in nanj nadevamo četrtinke sliv. Posujemo s cimetom in po okusu tudi s kristalnim sladkorjem.
Pečemo na 190 stopinjah 35 minut. Seveda pa je dolžina peke odvisna od pečice.

Jabolčna pita z vaniljevo kremo


Čudovito kosilo je mlad kuharski par zaključil z odlično jabolčno pito z vaniljevo kremo.


Testo
350 g moke
150 g masla
3-4 žlice sladke smetane
100 g sladkorja v prahu
1 rumenjak
¾ pecilnega praška
ščepec soli
3 žlice mrzle vode
Jabolčni nadev
1 kg jabolk
cimet
Vaniljev puding
1 vaniljev puding
½ l mleka
3 žlice sladkorja
Drobljenec
70 g moke
2 ščepca soli
0,75 žličke mletega cimeta
70 g drobnega rjavega sladkorja
40 g na koščke narezanega hladnega masla

Moko presejemo s pecilnim praškom, vgnetemo sol, maslo in rumenjak, nato še smetano in vodo. Naredimo hlebček in ga zavitega v alu folijo spravimo vsaj za pol ure v hladilnik.

Jabolka olupimo in naribamo. Podušimo jih skupaj s cimetom.

Vaniljev puding skuhamo po navodilu iz vrečke.

Za pripravo maslenih drobtin v skledi zmešamo moko, sol, cimet in sladkor. Po mešanici potrosimo na koščke narezano hladno maslo in ga s prsti vgnetemo v suhe sestavin, da nastane drobtinam podobna zmes. Drobljenec do uporabe shranimo v hladilniku.

Testo razvaljamo v pekač tako, da dobimo še kakšne 3 cm roba. Testo naluknjamo z vilicami in nanj nadevamo najprej dušena jabolka, nato prelijemo z vaniljevim pudingom in na vrhu razporedimo drobljenec.

Pečemo na 190 stopinjah 35 minut. Seveda pa je dolžina peke odvisna od pečice.

Pečen korenček


Med prilogami k pečenki Wellington je bil tudi pečen korenček.


srednje veliko korenje
sol
poper

Korenje skuhamo, solimo in popramo in ga 30 minut pečemo v pečici na 180 stopinjah.


Pečenka Wellington

Po Gordonu Ramsayu, objavljeno na okusno.je. Pečenke smo bili deležni na izjemno okusnem kosilu, ki ga je za nas pripravil mlad par, Johnov nečak in njegova punca. Ko smo bili povabljeni, nismo vedeli, kaj bo na jedilniku, vedeli smo le, da moramo priti točno, ne minuto prej, ne kasneje. Čakalo nas je odlično kosilo, začenši z bučno juho, za glavno jed je bila pečenka Welington, restan krompir, pečen korenček in solata, za sladico pa jabolčna pita z vaniljevo kremo.



900 g goveje pljučne pečenke iz srednjega dela (goveji file)
sol i sveže mlet poper
2 žlici olivnega olja
1 žlica gorčice
700 g šampinjonov brez betov (Ramsay je dal jurčke)
1 stok česna
1 pest kuhanega kostanja (Ramsay ni dodal kostanja)
2 vejici svežega timijana
8 rezin pršuta
500 g odmrznjenega listnatega testa
2 rumenjaka

Kos govejega fileja začinimo s soljo in sveže mletim poprom. Na kuhalnik pristavimo večjo ponev in jo dobro segrejemo. V segreto ponev vlijemo eno žlico olivnega olja, na katerem iz vseh strani na hitro popečemo začinjen kos mesa. Popečeno meso preložimo na krožnik in ko je še vroče, ga premažemo z gorčico (pomagamo si s čopičem). 

Medtem ko meso počiva, pripravimo gobji nadev oziroma t. i. duxelles. Gobice skrbno očistimo in obrišemo z vlažno krpico, česen pa olupimo. Gobe skupaj s česnom in ščepcem soli stresemo v električni sekljalnik in drobno sesekljamo. Dodamo nadrobljene kostanje in vse skupaj še enkrat dobro premešamo, da dobimo skoraj povsem gladko zmes. Zmes stresemo v segreto ponev in jo med občasnim mešanjem pražimo na visoki temperaturi tako dolgo, da odvečna tekočina izhlapi, mešanica pa se skoraj povsem posuši. Med praženjem dodamo sveže timijanove listke. Popraženo zmes pretresemo na krožnik in pustimo, da se ohladi.

Na čisto delovno površino položimo večji kos folije za živila. Na folijo eno poleg druge, v dveh vrstah, zložimo rezine pršuta (pazimo, da se rezine nekoliko prekrivajo). Rezine začinimo z malo mletega popra, nato pa jih premažemo s polovico gobje zmesi (zmes razmažemo v enakomerno debelem sloju). Na sredino rezin položimo popečen kos govedine in ga po vrhu in ob straneh premažemo s preostalo gobjo zmesjo. S pomočjo folije kos mesa lepo prekrijemo z rezinami pršuta. Folijo na obeh koncih nato dobro zavijemo, da dobimo enakomerno debel "paketek", ki ga za 15 minut postavimo v hladilnik.

Odmrznjeno testo na rahlo pomokani delovni površini razvaljamo v primerno velik pravokotnik. Meso vzamemo iz hladilnika in previdno odstranimo folijo za živila. Zavijemo ga v razvaljano testo, odvečno testo odrežemo, konce testa pa dobro stisnemo skupaj, da je meso iz vseh stani povsem zaprto in ovito s testom. Paketek premažemo z razžvrkljanim rumanjakom, položimo na pekač, ki smo ga obložili s papirjem za peko in pečemo v pečici, ogreti na 200 stopinj Celzija, približno 35 minut. 


Pečenko Wellington vzamemo iz pečice in jo pustimo počivati 10 minut. Nato jo narežemo na debelejše rezine, ki jih serviramo na krožnike in postrežemo z izbrano prilogo. 



sobota, 24. november 2018

Dušeno korenje

Že enkrat prej sem pripravljala podobno prilogo, takrat mislim, da sem korenje dušila na maslu s česnovimi lističi, pa sem prilogo pozabila fotografirati. Tokrat sem jo, postopek in sestavine so sicer malo drugačne, piko na i pa je tej jedi dodal John, ki je priskočil na pomoč pri dokončevanju jedi.






oljčno olje
kosem masla
1 čebula
4 stroki česna
½ kg korenja
sol, poper
lovorov list, majaron, timijan
2 šilci belega vina

Na hladno oljčno olje in kosem masla denemo nasekljano čebulo in jo steklasto prepražimo. Dodamo še na lističe narezan česen in ga pražimo toliko, da zadiši. Dodamo na tanjše kolutke narezano korenje, solimo, popramo in začinimo. Pokrijemo s pokrovko in na počasnem ognju dušimo kakšnih dvajset minut. Vsake toliko premešamo. Dodamo dve šilci malvazije (to je Johnov dotik) in dušimo še deset minut. Odlična priloga.

Fižolova juha

Žal sem juho začela jesti, preden sem se spomnila, da bi jo fotografirala še nedotaknjeno. Fotografija je pač takšna, kakršna je.


½ kg fižola
lovorov list
sol, poper
1 čebula
4 stroki česna
1 krompir
majaron
1 žlica paradižnikove mezge


Fižol namakamo preko noči. Kuhamo ga pol ure v osoljeni in popoprani vodi, skupaj z lovorovim listom. Na oljčnem olju steklasto prepražimo nasekljano čebulo in dodamo narezan česen, toliko da zadiši. Fižolovi juhi dodamo narezan krompir, prepražen česen in čebulo ter žlico paradižnikove mezge in majaron. Kuhamo še dvajset minut oziroma toliko, da se fižol skuha. Ven vzamemo lovorov list in vse skupaj zmiksamo s paličnim mešalnikom, pokuhamo še deset minut in postrežemo.

sobota, 27. oktober 2018

Banana v čokoladi


Ko je stiska za sladico (doma ni ničesar primernega), imamo pa banano, temno čokolado in smetano, se lahko lotimo banane v čokoladi. Lahko bi rekli tudi banana v čokoladni srajčki, a se mi tale poimenovanja, razen seveda zamorčka v srajčki (ki ga tudi najdete v temle blogu), zdijo malo povprečno gostinska. Še to, banana na sliki je oblečena v nekoliko drugačno preobleko, kot je zapisana v temle receptu. Prvič sem namreč obliv pripravila s tekočo smetano, pa ni najbolje uspel. Zato sem drugič poskušala z vodo (Kot voda za čokoladoJ), prevleka je bila prava, le slikati sem pozabila zadnjo stvaritev.
Če odštejemo smetano, bi lahko rekli, da gre za dietno sladico. Banana in temna čokolada.


Za 2 osebi
1 banana
40 g temne čokolade
1 dl sladke smetane

V vodni kopeli (bain Marie) razstopimo čokolado, ki smo ji dodali nekaj vode. Zmes mora biti rahlo tekoča, toliko, da lahko banane enakomerno oblijemo. Denemo za 15 minut v zamrzovalnik, da se čokolada strdi. Postrežemo s stepeno sladko smetano.

Njoki bolonjeze


Vedno dobra kombinacija. Omaka je tokrat pripravljena iz konjskega mesa. Njoke kupimo, ali pa jih naredimo sami. Recept najdete v temle blogu.


za 4 osebe
400 g njokov
400 g mletega konjskega mesa (ali govedine)
olivno olje
2 čebuli
3 kolutki feferona
3 korenčki
nekaj zelene
4 stroki česna
250 g koščkov paradižnika v mezgi
1 dl belega vina
4 dl goveje juhe (če se nam mudi, damo kar kocko)
peteršilj
sveže začimbe (majaron, timijan, rožmarin)
lovorov list
sveže mleti pisan poper
sol
parmezan

V ponev na hladno olivno olje denem na kockice narezano čebulo in kolutke feferona. Na polovici ponve do steklastega leska pražimo čebulo (ta ne sme postati rjavo zapečena), na drugo polovico v že vročo ponev damo mleto govedino, tako, da dobi zapečeno rjavo barvo. Potem dodamo na kockice narezano korenje in na zelo majhne kockice narezan česen. To mešanico malo pražimo, da nam zadiši po česnu. Česna nikoli ne dam pražit na začetku, skupaj s čebulo. Rabi namreč nekoliko manj in se hitro rjavo zapeče, česar pa nočemo. Tako ima namreč drugačen okus in vonj. Nato dodamo še zeleno in na majhne koščke narezana stebelca od peteršilja, lahko tudi malo na drobno nasekljanega listja, katerega pa nekaj prihranimo za konec, za po vrhu. Dodamo še majaron in sveže mediteranske začimbe po okusu ter lovorjev list. Poper sveže zmeljemo in posolimo (ne preveč, ker bo tudi juha slana, raje dopolnimo na koncu). Dodamo še paradižnik. Zalijemo z rdečim vinom in govejo juho. Tale omaka se od tu naprej po originalnem receptu kuha kakšno uro in pol, jaz pa sem jo kuhala pol manj, toliko, da je povrela tekočina.

Čokoladni sufle

Izjemna sladica, odlična in hkrati dietična, saj ne vsebuje moke, pripravimo pa jo lahko tudi brez sladkorja ali z eritritolom (v tem primeru vaniljin sladkor zamenjamo z aromo). Ne vzame veliko časa, edina težava je, da jo moramo speči tik pred serviranjem. Zato je treba v gostilnah na to sladico običajno čakati nekoliko dlje.



Za 2 – 4 osebe, odvisno od velikosti modelčkov
50 g temne čokolade
50 g masla + ½ žličke za premaz modelov
2 jajci
ščep soli
1 žlička grenkega kakava + ½ žličke za posip modelov
vaniljin sladkor

V vodni kopeli ali mikrovalovki raztopimo čokolado z maslom (pazimo, da se preveč ne segreje ali celo zavre, čokolada se mora le raztopiti). Ko se ohladi, vmešamo rumenjake, ščepec sladkorja in žličko kakava. Dodamo še sneg beljakov, v katere smo vtepli tudi vrečko vaniljinega sladkorja. Nadevamo v modelčke, ki smo jih premazali z maslom in obsuli s kakavom. Pečemo v vnaprej ogreti pečici na 190 stopinjah približno 10 minut. Suflejčki morajo dobiti skorjico, znotraj pa biti še tekoči. Odvisno od velikosti modelčkov. V tem primeru sem pekla v enem modelu 12 minut.



četrtek, 19. julij 2018

Špageti s svežimi sardelami na rdeče


Pasta con le sarde rosse. Pašto s sardelami smo v tem blogu že pripravljali. Najbolj znana je namreč tista iz Sicilije, ki je narejena na belo, sestavine omake pa so še pinjole, rozine in listi koromača. Slednji so sestavina v vseh receptih, tudi pri pašti na rdeče. Te omake sem se že dolgo lotevala, spominjam se namreč, da sta naša prijatelja iz Sicilije že dolgo tega prišla na obisk z vsemi sestavinami in pri nas doma pripravila to pašto. Prijateljico sicer že dolgo moledujem za recept, a še ni prišel do mene. Na spletu sem poiskala nekaj podobnega, špageti so bili odlični!


Za 2 osebi
200 g špagetov
200 g svežih sardel
oljčno olje
1 manjša čebula
6 slanih inčunov (lahko tudi brez)
200 g paradižnikove omake
sol, poper
listi koromača (v original receptu so semena)
žlica krušnih drobtin

Sardele očistimo ter odstranimo glave, repe in kosti. Na oljčnem olju prepražimo nasekljano čebulo. (Dodamo slane inčune, da se razpustijo.) Zalijemo s paradižnikovo omako, solimo in popramo ter dodamo nasekljane liste koromača. Kuhamo 10 minut in dodamo fileje sardel in kuhamo še prav toliko časa. Dodamo odcejene kuhane špagete, premešamo. Dodamo še drobtine, ki smo jih prepražili v ponvi do lešnikove barve (brez maščob). Premešamo in postrežemo. Izjemna pašta.


Testenine milanese


Pasta milanese. Špageti milanese. Pravzaprav sem tisto, kar sem si pod tem imenom predstavljala, našla samo med recepti na slovenskih in hrvaških spletnih straneh. Na italijanskih najdete pod imenom »milanese« pašto s sardinami iz konzerve. Testenine bi morali biti špageti, a imela sem na razpolago še nekaj domačih pljukancev.



Za 2 osebi
200 gramov špagetov
oljčno olje
nekaj rezin slanine, šunke ali pancete
1 čebula
2 stroka česna
1 korenček
200 g paradižnikove omake
2 pesti graha
peteršilj
mediteranske začimbe
sol, poper
parmezan

Na oljčnem olju prepražimo nasekljano čebulo skupaj z na majhno narezano slanino. Dodamo na lističe narezan česen in majhne kockice narezan korenček. Malo prepražimo in dodamo paradižnikovo omako skupaj z začimbami. Ko zavre, v omako stresemo grah in kuhamo približno 20 minut, dokler se korenje in grah ne zmehčata. V omako stresemo skuhane špagete, vmešamo še malce masla in postrežemo z naribanim parmezanom.

nedelja, 15. julij 2018

File morske žabe v pečici z zelenjavo


Že kar nekaj vrst rib smo v tem blogu pripravljali v pečici skupaj z zelenjavo. Tokrat smo se lotili morske žabe (sl. narečno rošpo, hr. Grdobina, it. rana pescatrice, tržaško narečno Rospo (coda de), nem. Seeteufel, an. angler). Rošpo živi napol zakopan v do 100 m globokem blatem peščenem dnu. Velik je 30 – 50 cm, zraste pa tudi več kot en meter. Za kuho se uporablja rep.


file morske žabe
oljčno olje
različna zelenjava (bučka rdeča paprika, češnjevi paradižniki, korenje, česen, čebula, …)
krompir
oljke
solni cvet

Pekač namažemo z oljčnim oljem in nanj namestimo narezano zelenjavo, krompir in oljke. Kose krompirja in korenja lahko prej pokuhamo (5 minut v kropu). Pekač denemo v pečico, razgreto na 200 stopinj. Zelenjavo pečemo 15 minut, jo razporedimo po robu in na sredino denemo file morske žabe, ki smo ga posolili s solnim cvetom in namazali z oljčnim oljem. pečemo še 20 do 30 minut, odvisno od debeline fileja.

sreda, 27. junij 2018

Solata iz bučk in krompirja

Surovih bučk in kuhanega krompirja. Bučke sem dobila pri sosedi v Istri. Povedala mi je, da včasih bučke kar nariba in začini z oljčnim oljem in dobi super presno solato. Najprej niti nisem nameravala narediti bučne solate, mislila sem namreč, da se je v vrečko z bučkami pritihotapila tudi kumarica. In začela sem s pripravo kumarično krompirjeve solate. Potem pa se je izkazalo, da je vendarle bučka, a bolj kumarične oblike in teksture lupine. Še dobro, odkrila sem odlično novo solato.


bučka
2 krompirja
½ čebule
oljčno olje
sol, poper

Krompir olupimo, narežemo, skuhamo in odcedimo. Bučko olupimo in naribamo na rezine. Čebulo narežemo na tanke rezine. Še vroč krompir zmešamo z naribanimi bučkami in čebulo. Solimo in začinimo z oljčnim oljem.

Zeljne krpice


Ko sem oni dan pripravljala zeljno solato, sem, preden sem ga narezala, vestno odstranila vse trde dele, predvsem žile na sredini listov. Tega je bilo kar precej in hrane se ne meče stran. Zato sem trde dele narezala na koščke in jih blanširala. Sestra Vendelina namreč zeljne krpice pripravlja z blanširanim zeljem. Tako je bolj pripravno tudi, če Najdemo pa tudi recepte, kjer zelje denejo neposredno pražit k čebuli.


100 g krpic na osebo
oljčno olje
malo pancete
čebula
zelje
sol, poper

Na oljčnem olju prepražimo čebulo, skupaj s panceto. Dodamo narezano (blanširano) zelje, solimo, popramo, malo prepražimo, pokrijemo in dušimo, dokler se v sosednjem loncu ne skuhajo krpice. Krpice odcedimo in jih vmešamo med zelje. Če nam paše, lahko po vrhu grobo naribamo malo ementalerja.

Jabolčni štrudelj od Johnove mame


V tem blogu najdete že kar nekaj različic štrudljev, a ne še tistega od Johnove mame, ki je, tako John, najboljši. Danes sem imela tečaj z njo – skupaj sva pripravili jabolčni štrudelj.



Testo
500 g gladke moke
približno 4 dcl tople vode
4 žlice olja
2 žlički kisa
ščepec soli
Fila
2 kg jabolk
100 g rozin
0,5 dcl ruma
2 vanilij sladkorja
sok 2 limon
cimet
Ostalo
krušne drobtine
150 g plazma ali drugih polnozrnatih piškotov
150 g masla
oljčno olje
moka za pripravo

V toplo vodo vmešamo 2 žlički kisa. Zamesimo testo iz gladke moke, olja, vode (na začetku je vlijemo nekoliko manj, potem jo dodajamo po potrebi) s ščepcem soli. Testo dobro zamesimo, med mesenjem ga mečemo v desko in potem spet mesimo, dokler ne dobimo testa, svilnatega na otip. Oblikujemo 2 hlebčka, ju naoljimo in spravimo v hladilnik, zavita v prozorno folijo za živila za 2 uri.
Rozine namočimo v rumu.

Za filo naribamo jabolka in jih zmešamo z limoninim sokom, vaniljevim sladkorjem in cimetom. Vmešamo še rozine, ki so bile namočene v rumu (skupaj z rumom).

Polnozrnate kekse drobno zmeljemo.

V ponvici v olju razpustimo maslo in svetlo prepražimo drobtine.

Mizo pogrnemo s prtom ali rjuho (ki ju ni škoda). Prt potresemo z gladko moko. Hlebček najprej razvaljamo, nato testo vlečemo pri robovih, lahko ga še raztegnemo tako, da z rokami sežemo podenj. Dobiti moramo pravokotnik dolžine dveh pladnjev. Polovico najprej namažemo s polovico drobtin, ki smo jih razpustili v maslu in olju. Nadevamo pol file, nato potresemo z drobno zmletimi polnozrnatimi piškoti in še s krušnimi drobtinami. Štrudelj začnemo zavijati na namazani polovici. Zavijamo tako, da dvignemo prt, tako da se v bistvu zavija sam. Johnova mama ga zavije bolj na trdno in na polovici prereže z majhnim krožnikom, tako, da se na prerezanem delu nekoliko stisne. Zavitka preložimo v pladenj, ki smo ga namazali z maslom in potresli  z drobno mletimi plazma piškoti. Enako naredimo z drugim hlebčkom testa in polovico preostalih sestavin.

Štrudelj denemo v ogreto pečico na 210 stopinj, skupaj ga pečemo 1 uro. Po petnajstih minutah peke, zmanjšamo temperaturo na 180 stopinj. 10 minut pred koncem peke štrudelj namažemo s hladno vodo (s čopičem).

nedelja, 10. junij 2018

Palačinke z vrha

Pravzaprav gre za prav posebne palačinke, z vrha pa se imenujejo zato, ker je recept povzet po tistem Martine Breznik, ki je bil objavljen v izjemni kuharski knjigi Najboljše z vrha. Tam se imenujejo »drugačne palačinke z jagodami in melisinim pestom«. V tej knjigi so jedi primerne za ljudi z diabetesom, zato je v receptu eritritol. Seveda ga lahko nadomestite z navadnim sladkorjem.

Generično jed je ob posebni priložnosti pripravila Eržebet v navdihujočem okolju, sladica je bila zares izjemna.



Za maso za palačinke
80 g pirine ali polnozrnate moke
80 g temnega kakava
2 jajci
200 ml mleka
2 žlički maka
Za jagodno kremo
200 ml smetane
100 g maskarponeja
1 rumenjak
eritritol (ali sladkor) po okusu
strok vanilje
5 g želatine
1 velika pest jagod
Za melisin pesto
1 pest melise
80 g pinjol
sok ½ limone
eritritol (ali sladkor) po okusu

Palačinke. V presejano moko in kakav vlijemo polovico mleka, dodamo jajci in vse dobro razžvrkljamo. Nato dodamo preostalo tekočino ter mak. Na omaščeni ogreti ponvi spečemo tanke palačinke.

Jagodna krema. Če imamo želatino v prahu, jo namočimo v vodo in damo na rhlo toploto, da se raztali. Smetano stepemo, dodamo maskarpone, vaniljev strok, rumenjak ter po želji tudi eritritol in raztopljeno želatino ter vse dobro premešamo. V maso dodamo na koščke narezane jagode in postavimo na hladno, da se krema strdi.

Palačinke namažemo z jagodno kremo in jih zvijemo v rolice in nato v prozorno živilsko folijo ter postavimo na hladno za dve uri.

Nekaj jagod spasiramo v tekočo kremo.

Melisin pesto. Meliso na grobo sesekljamo in pokapljamo z limonovim sokom, da ne osidira in ostane lepe barve. Dodamo pinjole in vse skupaj zmešamo v mešalniku, da dobimo gladko zmes, s katero okrasimo palačinke.



Chocolate – caramel tart

Prijateljica Melimelum se tokrat ni ubadala s kutinami. Ob posebni priložnosti je pripravila pito po receptu njene hčere, ki je trenutno v Novi Zelandiji (pa ni Tereza). Pita je bila izjemna, pika na i so bila zrnca soli (cum grano salis).





Za pekač premera 25 do 28 cm
Testo
180 g moke
35 g kakava
150 g masla
70 g sladkorja
2 rumenjaka
2,5 ml vanilje
180 o
Karamela
300 g sladkorja
90 ml vode
2 g soli
90 g masla
105 ml sladke smetane
Ganache
125 ml smetane
115 g temne jedilne čokolade
Posip
solni cvet
V mešalcu zmešamo suhe sestavine in maslo, da nastanejo drobne drobtine. Dodamo rumenjaka in
vaniljo (po potrebi še žlico hladnega mleka), da se testo sprime v kepo.

Testo razmažemo po pekaču in damo v hladilnik za 30 min. Potem pečemo 15 min pri temperaturi 180 stopinj.
Sladkor, vodo in sol segrevamo na štedilniku toliko časa, da nastane tekoča karamelna zmes. Posodo
odstavimo s štedilnika ter z metlico vmešamo maslo in sladko smetano. Ko se zmes nekoliko ohladi, jo zlijemo na pečeno testo in postavimo na hladno, da se strdi.

Smetano segrejemo, da zavre, odstavimo s štedilnika in vmešamo na koščke nalomljeno čokolado, da
nastane enakomerna zmes. Nekoliko ohlajeno prelijemo čez karamelo in postavimo v hladilnik.

Preden postrežemo, narahlo potreseš s solnim cvetom.

nedelja, 6. maj 2018

Široki rezanci z gobami in piščancem


Za 4 osebe
320 g ajdovih špagetov
200 g piščančjega fileja
1 srednja čebula ali pol večje
4 stroki česna
200 g gob
peteršilj
sol
poper
oljčno olje
(1 rdeč feferon po želji)



Na oljčnem olju prepražimo nasekljano čebulo, dodamo na lističe narezan česen, (na kolutke narezan feferon, semena doziramo glede na ostrino feferona in našo predstavo o ostrini) in na tanke rezine narezan piščančji file. Prepražimo in dodamo še narezane gobice, sol, poper in nasekljan peteršilj. Dušimo dvajset minut do pol ure, odvisno od vrste gob. V kuhano omako stresemo odcejene široke rezance in premešamo. 

Kutinov narastek

Iskala sem bolj dietetično različico pite ali narastka, pa sem se domislila, da bi ga lahko naredili brez moke in ga pripravili samo kot nadev brez testa spodaj. In to bi lahko bil neke vrste sadni narastek. To pot sem ga pripravila iz pečenih kutin. Kutine lahko spečemo v pečici kar cele in potem izdolbemo meso iz lupin, lahko pa jih olupimo in odstranimo pečkovje ter jih spečemo narezane na rezine. Gotovo bi bil odličen tudi iz pečenih buč.
Pripravimo lahko tudi še bolj dietetično različico – namesto sladkorja uporabimo eritritol, namesto vaniljevega sladkorja pa postrgan strok vanilje.
Uporabila sem glinen pekač dimenzije približno 15 x 25 cm.


250 g pečenih kutin
2 jajci
1 vaniljin sladkor
1 dl sladke smetane
cimet
nastrgana bio limonina lupinica
rozine
maslo in drobtine za pekač


Beljake stepemo v sneg. V rumenjake, ki smo jih penasto stepli skupaj s sladkorji, vmešamo kutine, rozine, cimet, nastrgano limonino lupinico in na koncu še snega. Pekač namažemo z maslom in potresemo z drobtinami (za brezglutensko različico jih izpustimo). Pečemo na 180 stopinjah 45 minut. Kose narastka postrežemo s (preostalo) stepeno smetano.

Šampinjoni z divjimi šparglji

Te odlične priloge k mesu se je domislil John (kdo pa drug). Imeli smo nekaj divjih, prav lahko pa bi jo pripravili tudi z vrtnimi.



oljčno olje
šampinjoni
šparglji
česen
peteršilj
sol, poper


Na oljčnem olju prepražimo na lističe narezane šampinjone in nalomljene divje šparglje (pazimo, da odstranimo olesenele dele). Dodamo še česen, premešamo, nato še peteršilj, poper in sol. Pokrijemo in dušimo kakšnih dvajset minut.

sreda, 18. april 2018

Testenine s šparglji v rdeči omaki

V tem blogu je že cel kup receptov z divjimi šparglji, zato sem razmišljala, če naj natipkam še enega. In sem ugotovila, da še nisem objavila recepta kjer bi bile testenine v rdeči omaki. Na takšen način so mi sicer najboljši njoki, odlični pa so tudi pljukanci ali pa katerekoli druge testenine. Tokrat sem uporabila polnozrnate – enkrat peresnike, drugič široke rezance.


100 g testenin na osebo
oljčno olje
divji šparglji
nekaj paradižnikove omake
poper, sol

Na oljčnem olju prepražimo narezane šparglje, jih popopramo in posolimo in zalijemo z malce vode. Pustimo, da voda povre in dodamo paradižnikovo omako. Kuhljamo še kakšnih deset minut in v omako stresemo odcejene testenine. Premešamo in to je to.