torek, 12. avgust 2014

Bučna pita z beljakovim pokrovom

Pregledovalnik besedila mi je pridevnik »beljakov« podčrtal, tako da sem že pomislila, da je kaj narobe z mojo instinktivno rabo slovenščine in, da je kaj takšnega kot s pridevnikom bananin in bananov (čeprav je tudi bananov v redu kar se tiče črkovanja, gre za pridevnik za reči, ki se nanašajo na  bananovec). Pa sem preverila v  SSKJ, kot to običajno storim in je vse v redu. Torej pridevnik »beljakov« lahko mirno uporabljamo.
Tale pita pa je izjemna. Ne samo zaradi beljakovega pokrova, ki lepo zaokroži okuse vseh treh plasti in primerno krhko mehkega testa, ampak tudi zaradi bučnega polnila, ki sem ga priredile nekoliko po moje. Torej korak stran, od klasične »pumpkin pie« - brez vseh začimb, ki jih uporabljajo Američani od ingverja do kardamoma. Uporabila sem samo nam domač cimet, pa še tega bolj malo.
Pri pripravi testa nam bosta ostala 2 beljaka, tudi to je dovolj za en tanjši pokrov. Jaz sem imela na zalogi še dva zamrznjena od prejšnjih kuharskih podvigov, kjer jih nisem porabila. Sta mi prišla prav, da je bil lahko pokrov še bolj bohoten in kumulativen okus v ustih še bolj rahel.
Tudi bučni pire sem imela še zamrznjen od zadnje priložnosti, ko sem veliko muškatno bučo spekla v pečici, iz nje odstranila semena in izdolbla bučno meso. Celo namreč težko porabimo v okviru enega kuhanja, pa jo zato raje shranimo za takšne priložnosti, ko si sredi poletja zaželimo bučne pite.


Testo za pekač 28 cm
3/4 pecilnega praška
400 g moke
150 g masla
100 g sladkorja v prahu
2 rumenjaka
2 žlici sladke smetane
1 pokrovček ruma
Nadev
½ l bučnega pireja
2 jajci
1 dl sladke smetane
3 žlice sladkorja
1 vaniljin sladkor
cimet
Beljakov pokrov
2 – 4 beljaki

Iz navedenih sestavin zamesimo testo in ga denemo za vsaj pol ure počivat v hladilnik. Za polnilo stepemo jajci z obema vrstama sladkorja, vtepemo še smetano in nazadnje še bučni pire. Testo razvaljamo in ga položimo v namaščen ali s peki papirjem obložen pekač (če že nimamo tistega teflonskega, na katerega se prav nič ne prime). Obložimo tudi robove v višini kakšnih štirih centimetrov, tako da bomo brez bojazni, da bi polnilo šlo čez rob. Testo po dnu večkrat preluknjamo z vilicami in vanj vlijemo polnilo. Pito pečemo skupaj kakšnih 45 minut na 180 stopinjah, dolžina pečenja je odvisna od pečice. Po 35 minutah pečenja denemo nanjo še sneg iz beljakov in pogledujemo v pečico, da se ne bi premočno obarval. 

Ni komentarjev:

Objavite komentar