sobota, 23. avgust 2014

Slivov štrudelj

V Prematuri je dobil ime »Gogi štrudl«, po istoimenskem telovadcu. Ta slavni štrudl so imeli v slaščičarni pri Isotu (spodnji Iso) in na polico ni prišel prav pogosto. Kdor je nekaj primerkov znamenitih štrudlov prinesel v šotor, je bil takoj v središču pozornosti in ga bil primoran razdeliti na več delov. Sicer pa smo v to slaščičarno hodili še predvsem na ostale štrudle, enkrat pa se je na polici celo znašla torta z napisom »plavuti«, ki je kasneje končala na nekem pikniku na Kamenjaku. Kdor je bil zraven, bo že vedel za kaj gre.


domače testo
400g moke
ščepec soli
2 dl vode
1 žlička olja
nadev
kilo in pol sliv
5 žic sladkorja
vaniljin sladkor
kokosova mast (lahko tudi maslo)
drobtine
sladka smetana
V skledo vsujemo moko in dodamo ščepec soli, naredimo luknjo, vanjo vlijemo mlačno vodo in žličko olja. Testu med mesenjem po potrebi in občutku počasi dodajamo še vodo. Po kakšnih desetih minutah mesenja, mora testo biti gladko in mehko. Premažemo ga z oljem in skledo pokrijemo s krpo. Tako naj počiva pol ure.

Testo z veliko mero potrpežljivosti razvlečemo na kuhinjskem prtu. Razprostrto testo najprej pokapljajte z raztopljeno maščobo. Po maščobi narahlo z občutkom posujemo drobtine, ki bodo popile odvečno tekočino sočnih sadežev. Potem po testu razporedimo še razkoščičene slive, posujemo s sladkorjema in zavijemo. Zavitek previdno preložimo v pekač, obložen s peki papirjem in ga premažemo s preostankom maščobe. Štrudelj se zalo lepo speče tudi, če ga pred peko po vrhu premažemo s sladko smetano. Pečemo tričetrt ure na 180 stopinjah. Med peko pa le malo pogledujte v pečico, če površina štrudlja ne rjavi preveč. V tem primeru ga prekrijte z aluminijasto folijo. Pečen štrudelj posujemo s sladkorjem v prahu. 

Ni komentarjev:

Objavite komentar